SODBA

Umrl, ker zdravnica ni hotela na pomoč

Objavljeno 21. junij 2012 09.15 | Posodobljeno 21. junij 2012 09.15 | Piše: N. Č. C.

Nada Cesarec dobila šest mesecev zapora, zdravnica pa bo še.

Obsojena zdravnica Nada Cesarec (foto: N. Č. C.).

KRŠKO – Dve leti po tragičnem dogodku, ko je v Brežicah zaradi stika z električnim tokom in padca z droga umrl 55-letni Miran Suhadolčan, je bila obsojena zdravnica Nada Cesarec. Šest mesecev zaporne kazni ji je prisodil sodnik Almir Kurspahić, ker kot dežurna zdravnica ni odšla na Železniško postajo Brežice, kjer se je zgodila delovna nesreča, temveč je v ambulanti obravnavala svoje paciente. Čeprav so s kraja nesreče kar dvakrat klicali, da gre za hud primer, je na teren poslala le voznika reševalca in zdravstvenega tehnika. Ta dva sta oskrbela pacienta in ga odpeljala naravnost v bolnišnico, kjer je po njunem naročilu že čakala strokovna ekipa. Poškodovani delavec, ki so ga kasneje prepeljali v ljubljanski klinični center, je zaradi hudih poškodb po enem mesecu umrl.

Bila sem deklica 
za vse.

Cesarčeva se ne počuti krive

Tudi če bi Cesarčeva šla na teren, bi se delovna nesreča zaradi hudih poškodb verjetno tragično končala. To na podlagi dokumentacije trdi tudi Cesarčeva, ki pravi, da se ne počuti krive, saj je delala po svoji vesti. »Niste šli in niste pomagali, zato ste krivi,« je dejal sodnik, ki pa ni sledil predlogu okrajne državne tožilke Mateje Bahčič, ki je predlagala, da bi zdravnici za tri leta prepovedali opravljati zdravniški poklic. »Morala bi obstajati nevarnost, da bi bilo opravljanje poklica škodljivo,« je svojo zavrnitev utemeljil sodnik in povedal, da Cesarčeva sicer nima madeža na svoji 36-letni karieri. Tožilka je predlagala enoletno zaporno kazen, kamor naj bi bilo vključeno ponarejanje listin po nesreči. Sodišče je ugotovilo, da ne gre za javne listine, in jo je v tem delu oprostilo.

Lažno izmikanje

Obdolžena Nada Cesarec je v zagovoru povedala, da ni šla na teren, ker je imela ravno takrat nujni primer v ambulanti. Tistega dne je bila namreč dežurna v notranji in zunanji urgenci, imela je svojo ambulanto, nadomeščala pa je še odsotno zdravnico. »Bila sem deklica za vse,« je povedala Cesarčeva, ki sestre ni mogla same pustiti v ambulanti, drugih zdravnikov pa po njenem ni bilo. Vseskozi se je ukvarjala s pacientko, ki je izgubila zavest, ob tem pa je bila v stiku z ekipo na terenu in dajala navodila, je povedala zdravnica.

Zdravnica je v času opustitve pomoči v ordinaciji obdelala najmanj štiri paciente, zavarovalnici pa zaračunala obisk na terenu.

Reševalca zdravnico postavila na laž

Izkazalo se je, da so njeni argumenti na trhlih nogah. Reševalca sta povedala, da nista dobivala navodil, da ju je zdravnica, ko je spraševala, ali je še živ, samo ovirala pri delu. Tistega dne je v ambulantah brežiškega zdravstvenega doma delalo kar osem zdravnikov, ki bi lahko priskočili na pomoč. Izpis iz evidence obiskov pri zdravniku, ki se evidentirajo z zdravstveno kartico, pa je pokazal, da se klic s številke 112 in kolaps bolne pacientke nista odvijala sočasno. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da je zdravnica v času, ko bi morala pomagati hudo ranjenemu Suhadolčanu, v svoji ordinaciji obdelala najmanj štiri paciente, za nameček pa je zdravstveni zavarovalnici zaračunala storitev – obisk pacienta na terenu. V reviziji poslovanja je bilo odkritih več takih napak, zato je morala plačati kazen 500 evrov. Tožilka se bo pritožila na oprostilni del sodbe, zdravnica pa se bo o pritožbi posvetovala z zagovornikom Igorjem Smolejem, ki je sodišče zapustil pred izrekom sodbe.

 

Deli s prijatelji