SOJENJE

Umorov še ne prizna, krajo tovornjakov pač

Objavljeno 16. maj 2013 11.51 | Posodobljeno 16. maj 2013 11.51 | Piše: Aleš Andlovič

Janez Schuller se je pogodil za kazen in plačilo slabih 45 tisočakov.

Janez Schuller. Foto: Marko Feist

MARIBOR – Danes 40-letnemu Janezu Schullerju sodne zgradbe niso tuje. Tako se tudi v mariborski hiši pravice, kjer so mu včeraj začeli soditi v aferi ukradenih tovornjakov in obenem tudi končali, ni počutil neznano. Že dobrih sedem let je Laščan reden gost slovenskih sodnih dvoran. Toliko se namreč že vleče njegovo dokazovanje (ne)krivde v primeru dvojnega umora iz Dobruške vasi. Megalomanski proces še do danes ni končan.

Odpeljal vsaj
 šest tovornjakov

Prav ekspresno pa je Janez Schuller včeraj končal svoj nastop na mariborskem sodišču. Tožilka Ivanka Slana in Schullerjev zagovornik, odvetnik Tomaž Bromše, sta sodniku Danilu Obersnelu predložila dogovor, v katerem je Schuller v zameno za dveletno zaporno kazen priznal sodelovanje pri krajah več tovornjakov.

Kot je Schullerja bremenila obtožnica, je skupaj s petimi pajdaši (Gregorjem Vogo, Klemnom Škobernetom, Miralemom Bajrićem, Adelom Obalijem in Bojanom Vodopivcem) ukradel najmanj šest tovornjakov višjega cenovnega razreda in delovni stroj. Žrtve je tako oškodoval za 440.000 evrov. Večina lastnikov je svoje jeklene konjičke dobila vrnjene. Poleg dveletnega dopusta za rešetkami pa je sodnik Obersnel naložil Schullerju, da bo moral seči globoko v žep. Odvzeto mu je bilo 38.390 evrov premoženjskopravne koristi, ki jo je imel od tatvin, poleg tega pa bo moral plačati še slabih 6500 evrov, ki mu jih je sodnik naložil kot stransko kazen.

Mirno, brez vsake emocije na obrazu, je Janez Schuller včeraj sprejel kazen. Ko sta ga paznika odpeljala nazaj v mariborski zapor, se je verjetno bolj obremenjeval s še vedno trajajočim procesom zaradi umorov kot pa z včeraj izrečeno kaznijo. Kako tudi ne, ko pa mu zaradi izvedenih bombnih napadov v Brezju in Dobruški vasi grozi kar petnajstkrat višja kazen, kot mu je bila izrečena včeraj.

Odvrgel ročni bombi

Po bombnih napadih na romski naselji Dobruška vas in Brezje – eksplozija v Brezju je odjeknila maja 2005, v Dobruški vasi pa mesec dni pozneje – še vedno ni jasno, ali so za smrt 46-letne Ivanke Brajdič in njene 21-letne hčere Jovanke Kočevar ter za hudo poškodbo 39-letne Lucije Brajdič krivi Janez Schuller, Leon Podlogar in Branko Soussai Žižmond. Krivci za tragedijo namreč še vedno niso bili obsojeni. Tožilstvo trdi, da so nagnusno dejanje storili Schuller, Podlogar in Soussai Žižmond. Schullerja so obtožili, da je obakrat vrgel bombo, Soussai Žižmond in Podlogar pa naj bi sodelovala kot šoferja – prvi naj bi bombaša pripeljal v Brezje, drugi pa v Dobruško vas. Z zadevo se zdaj ukvarja pritožbeni senat ljubljanskega višjega sodišča, potem ko so obtoženim sodili že kar trikrat.

Na novomeškem sodišču so Schullerja in Podlogarja obsodili na 30 let zapora, Soussaia Žižmonda pa na deset let in deset mesecev. A sojenje je bilo razveljavljeno in sledilo je drugo, kjer so, ravno obratno, vse oprostili napadov. Potem sta sledili še ena razveljavitev in še ena oprostilna sodba. Ko je bil primer že tretjič na višjem sodišču, se je spet zgodil nepričakovan preobrat – višji sodniki so tokrat sami izpeljali glavno obravnavo, zaslišali nekatere priče, potem pa vse tri spoznali za krive vpletenosti v dvojni umor in poskus umora. Schullerju so zaradi umorov prisodili dvakrat po 30 let zapora, za poskus umora dvanajst let ter eno leto za to, ker je hranil pet ročnih bomb. Ker so mu morali soditi po zakonodaji, ki je veljala v času kaznivih dejanj, mu ni bilo mogoče izreči višje zaporne kazni od 30 let.

Podlogar je za vsakega od umorov dobil po 15 let, enotno kazen pa so mu odmerili na 20 let, medtem ko so Žižmonda obsodili na osem let in tri mesece. A ko je že vse kazalo, da je primer na dobri poti, da se po vseh letih le konča, je prišla odločitev vrhovnega sodišča. Decembra lani je sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo višjemu sodišču, ki se je odločilo, da bo izvedlo glavno obravnavo, kar se bo danes tudi zgodilo. Obtoženi še vedno zanikajo vpletenost v bombne napade.

Deli s prijatelji