TATVINA

Ukradli Picassa, ki ga je pripeljal Slovenec

Objavljeno 05. september 2015 13.35 | Posodobljeno 05. september 2015 13.35 | Piše: Tomica Šuljić

V Domovinskem muzeju v Rovinju izginil srebrni pladenj španskega umetnika.

Srebrni pladenj Jaqueline na mostu. Foto: Galerija Devi Puri

ROVINJ, BLED – V Domovinskem muzeju v Rovinju so prejšnjo sredo bili plat zvona; zaposleni v muzeju so dočakali obisk hrvaške policije, skupaj so si ogledovali muzejske prostore ter se čudili, zakaj številne zaščite proti kraji niso delovale. Izginilo pa ni kar koli, temveč skoraj dva kilograma težak srebrni pladenj Jaqueline na mostu, ki ga je naredil eden največjih svetovnih umetnikov vseh časov Pablo Picasso. Hrvaški mediji so za lastnika pladnja navajali slovenskega galerista Davida Rjazanceva z Bleda, a ta to zanika.

»Nisem lastnik pladnja, kot so napačno pisali mediji, ampak sem k njim to razstavo pripeljal,« pojasni Rjazancev, ki ga je kraja presenetila. Razstavo z naslovom Pablo Picasso: leta na Azurni obali so v Rovinju (po večmesečnih pripravah) odprli na začetku aprila, okoli 50 kosov del slovitega umetnika pa bi v rovinjskem muzeju moralo privlačiti obiskovalce do konca septembra. Tatov pa niso privlačile Picassove keramike ali plakati, temveč srebrn blišč.

Kraja že v torek

Muzej, ki stoji v stari baročni palači Califfi, so policisti preplavili prepozno. Menijo namreč, da je bil pladenj ukraden v torek, a to naj bi opazili komaj dan pozneje. To ni kakršen koli pladenj, saj je nastal po navdihu Jacqueline Roque, muze in druge žene svetovno znanega umetnika. Narejen je bil pred približno 64 leti, tehta natanko 1950 gramov, velik pa je 42 centimetrov. Po velikosti je mogoče sklepati, da se tatu ni bilo treba pretirano truditi s skrivanjem, ko mu je kraja uspela. Muzej ima sicer svojega čuvaja, a tudi številne obiskovalce, ki se – predvsem sredi turistične sezone – masovno zgrinjajo v muzejske prostore.

Pladenj je izjemno redek, saj naj bi bilo takšnih na svetu le okoli dvajset. Picasso ga je naredil skupaj s Françoisem Hugojem, sinom slavnega pisatelja Victorja Hugoja. Pablo in François sta skupaj ustvarila serijo zlato-srebrnih stvaritev, na pladnju pa so tudi podpisi obeh zgodovinskih osebnosti. »Vsa dela iz te zbirke so oštevilčena, tako da ga bo tat težko prodal,« je dejala direktorica muzeja Marija Smolica in dodala: »K nam hodijo številne organizirane skupine in menim, da je tat izkoristil gnečo.«

Istrska policija je zagnala hajko, za informacije naprošajo državljane, po njihovi oceni pa je delo vredno nekaj deset tisoč evrov. Rjazancev, ki je v preteklosti že organiziral številne razstave – lani je, recimo, pripeljal razstavo Salvadorja Dalija – pravi: »Doslej na Hrvaškem nisem imel slabih izkušenj.« Razstava takšnega kova je bila seveda zavarovana; še najslabše, kar bi se delu lahko zgodilo, je kraja zaradi gole materialne vrednosti. V skrajnem primeru bi lahko rovinjski Picasso končal v plavžu, v boljšem pa pri kakšnem zasebnem zbiratelju, ki dela več let ne bo mogel kar tako postavljati ljudem na ogled.

Deli s prijatelji