ZASAČENI

Ujeli Hrvata, ki je »švercal« morske sadeže

Objavljeno 24. oktober 2012 17.09 | Posodobljeno 24. oktober 2012 17.09 | Piše: D. P.

Carina je 20,92 kilograma školjk zadržala.

Zasačen s prepovedano robo.

JELŠANE – Carinik na mejnem prehodu Jelšane je pri nadzoru potniškega prometa pri vstopu v EU odkril 20,9 kilograma zaščitenih morskih datljev v vozilu hrvaškega državljana.

V vrečkah

V torek, 23. oktobra 2012, se je na mejni prehod Jelšane pripeljal štiridesetletni potnik v osebnem vozilu s hrvaško registracijo. Carinik se je odločil za podroben pregled vozila. V prtljažniku med osebno prtljago in v rezervnem kolesu je našel polivinilaste vreče z zaščitenimi morskimi datlji. Vrsto školjk je potrdila tudi Agencija RS za okolje. Potnik naj bi jih nabral na Hrvaškem in so bile namenjene v Slovenijo.

Cariniki so školjke zadržali, zoper potnika pa bodo uvedli postopek o prekršku oziroma ga kazensko ovadili. Školjke naj bi bile na slovenskem črnem trgu vredne okrog 800 evrov.

Ogrožena vrsta

Morski datelj (lat. Lithophaga lithophaga, poznan tudi pod hrvaškim imenom prstac) je ogrožena vrsta školjke, zavarovana s številnimi predpisi. Raste izjemno počasi. Da doseže velikost pet cm, ko je zanimiva za prodajo, potrebuje povprečno 20–25 let. Morski datlji živijo v rovih, ki jih izvrtajo v kamnito morsko dno. Krivolovci jih nabirajo z razbijanjem skal, s tem pa obsežno in dolgoročno uničujejo morsko okolje. Uničeno območje potrebuje desetletja, da se obnovi, včasih pa je obnova poškodovanega morskega dna celo nemogoča.

Morski datlji so vrsta, ki je v Sloveniji, na Hrvaškem in v drugih sredozemskih državah pa tudi državah EU razglašena za ogroženo in strogo zavarovano živalsko vrsto, ki jo ščitijo slovenski predpisi (na primer Uredba o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah) in številne mednarodne konvencije (kot je Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami). Njihovo nabiranje, trgovina in uporaba se tudi kazensko preganjajo.

Deli s prijatelji