ODŠKODNINE

Ubiti Celjani vredni kot avto

Objavljeno 30. maj 2013 09.31 | Posodobljeno 30. maj 2013 09.31 | Piše: Primož Škerl

Za konja milijon, za človeka drobiž.

Nedolžne žrtve pijanega Branka Mačka. Foto: Marko Feist/Novice

CELJE  – Tukajšnje okrožno sodišče je v pravdnem postopku prisodilo devetim svojcem pokojnih Celjanov Petra Kračuna, Nataše Godec in Tjaše Koštomaj – 2. oktobra 2009 jih je po vratolomni vožnji v napačno smer na avtocesti pri Arji vasi s sveta spravil pijani Branko Maček – odškodnino 68.000 evrov, zahtevali so jih 252.000. Sodba še ni pravnomočna. V primeru svojcev žrtev Branka Mačka, ki prestaja desetletno zaporno kazen, so vsi enotni, da prav z nobeno vsoto, niti pravnim dejanjem, umrlih otrok ni mogoče povrniti. Kje je torej tista pravna ali življenjska ločnica, ki bi svojcem ponudila zadostno uteho, in ali je sploh mogoče določiti znesek, ki bi mu lahko rekli pravičen? Očitno je slovenska sodna praksa taka, da kaj skromno vrednoti človeško življenje. Največkrat se morajo najbližji svojci zadovoljiti s 15 do 20 tisočaki, kar je približno enako ceni povprečnega novega avtomobila. Že spoznanje, da se človeško življenje na sodni ravni enači s kupom zloščene pločevine v izložbi, je za sorodnike žrtev lahko več kakor boleče.

Alojz Kračun, oče pokojnega Petra, je dejal takole: »Res je sramotno, če govorimo o sodni praksi, kjer je mlado človeško življenje vredno tako malo. Kot bi bili leta 1945. Toda tako pač je in to moramo sprejeti, vprašujem pa se, kakšen signal s tem dajejo sodišča pijanim povzročiteljem prometnih nesreč. Po mojem gre za zelo napačen signal, saj spodbujajo take, ki to počnejo. To ni preventiva, temveč neke vrste potuha. Nisem toliko razočaran, kakor presenečen nad mačehovskim odnosom države do ljudstva.« Kračun se bo za nadaljnje sodne korake odločil po posvetu z odvetnikom, in če bo skupaj s preostalimi starši pokojnih (še) imel podporo v javnosti (njihov pravni pooblaščenec Franci Matoz je napovedal pritožbo na višino odškodnine), sicer je zgodba zanj končana.

Zaprtemu Branku Mačku vsaj za zdaj najbrž sploh ne bo treba segati v žep. Zavarovalnica je večino zneska že poravnala in ga bo naknadno v določenem delu verjetno še poskušala izterjati od povzročitelja, nad čigar premoženjem še vedno leži sodna roka.

Makoterjevi 260.000 evrov

Slovenska zakonodaja je taka, da so odškodnine za, denimo, neupravičeno zadrževanje v zaporu neprimerno višje kot za smrt v prometni nesreči. Najvišjo odškodnino je od države dobila Milica Makoter. Zaradi 1225 dni, ki jih je neupravičeno preživela v zaporu, 260.000 evrov. Odločitev o tem je sprejela vlada. Izmed bolj odmevnih pravnomočnih in izplačanih odškodnin spada tudi primer nekdanjega vodje ptujskega tožilstva Marjana Glavarja. Z zamudnimi obresti je odškodnina zaradi neupravičenega 28-dnevnega pripora ter uničenega zdravja in trpljenja znašala 82.600 evrov.

Za konja milijon, za človeka drobiž

Za pojasnila v zvezi s sodno prakso pri določanju odškodnin smo poklicali v eno od celjskih odvetniških pisarn, specializiranih za odškodnine. Praksa res določa od 15 do 20 tisočakov za duševne bolečine ob izgubi otroka. Drugače je pri drugih oblikah nematerialne škode. Če zavarovalnice ponudijo premalo, je potrebna pravda, tam pa lahko vsote dosežejo tudi 80 ali 100 tisočakov, če gre za hujšo poškodbo s trajnimi posledicami. Še mnogo več – do nekaj sto tisoč evrov – dobijo osebe, ki so postale paraplegiki. V pisarni se strinjajo, da pravice ne gre iskati na sodiščih, ki se pri odmeri odškodnin prilagajajo vse slabšemu splošnemu gmotnemu položaju. Odškodnina je restitucija – vzpostavitev prejšnjega stanja, ekvivalenca pa se uporablja, kadar to ni mogoče. Pri smrti je denarna odškodnina povsem neprimerna, druge možnosti ni, saj ne obstaja ekvivalent za bolečine. Če pa vam kdo ubije milijon evrov vrednega dirkalnega konja, vam pripada tolikšna odškodnina.

Deli s prijatelji