ZALOTENA

Ubila zaščiteno ptico, pa jima jo je ukradel

Objavljeno 09. januar 2014 17.13 | Posodobljeno 09. januar 2014 17.13 | Piše: Uroš Praš

Lovca na zavarovanem območju na Ljubljanskem barju streljala s čolna.

Lovca sta v naravnem parku ubila zaščitenega sokola. Foto. DOPPS

LJUBLJANA – Sprehajalec je v četrtek, 2. januarja, zalotil dva lovca, ki sta na Ljubljanici lovila z motornega čolna. Pri tem je videl še – in dokumentiral –, kako sta znotraj zavarovanega območja Naravni spomenik Ljubljanica, kjer lov ptic sploh ni dovoljen, ubila zavarovanega sokola selca (lat. Falco peregrinus), ta je na seznamu ogroženih že približno desetletje. Ustrelila sta ga, ko je sedel na vejo ob bregu. Usoda pa je hotela, da je pri tem priča oba ravbšicerja prepoznala, bila naj bi člana Lovske družine Brezovica. Zanimivo je, da sta ptiča ustrelila na območju lovišča sosednje Lovske družine Tomišelj. Še preden pa jima je uspelo priti do trofeje, jo je občan izmaknil in jo odnesel v Prirodoslovni muzej Slovenije, kjer so uslužbenci potrdili, da je žival ustreljena s puško šibrenico.

V lovski družini še nič ne vedo

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije ocenjujejo, da sta lovca storila več prekrškov in kaznivih dejanj: lovila sta z motornega čolna, kar je prepovedano po zakonu o divjadi in lovstvu – zagrožena je kazen od 420 do 1200 evrov, lovila sta znotraj zavarovanega območja Naravni spomenik Ljubljanica, kjer lov ptic ni dovoljen – zagrožena kazen je od 200 do 2000 evrov, ubila sta sokola selca, ki je zavarovana in maloštevilna vrsta – po zakonu o ohranjanju narave je zagrožena kazen 200 do 2000 evrov; s tem sta storila tudi kaznivo dejanje po 342. členu kazenskega zakonika, za kar je zagrožena denarna kazen oz. zapor do dveh let.

Dodajmo, da je sokol selec velika ujeda, ki meri čez krila dober meter. Tomaž Jančar, varstveni ornitolog, pravi, da gre za maloštevilno in ogroženo vrsto, saj jih pri nas – po decembrski raziskavi ornitološkega atlasa gnezdivk Slovenije – gnezdi le okrog 100 parov.

Obrnili smo se tudi na starešino Lovske družine Brezovica Marka Bojca, ki z zadevo ni seznanjen. Zagotovil nam je, da bodo na upravnem odboru ali na disciplinski komisiji ugotavljali odgovornost njenih članov in ju tudi ustrezno kaznovali. Dodaja še, da mora svoje delo pred tem seveda opraviti tudi lovska inšpekcija, ki bo podala uradno prijavo oziroma uradne ugotovitve.


Odgovor inšpekcije

Okrog oktobrskega primera so nam inšpektorji sporočili, da po pregledu navedene dokumentacije, prijave in izjav prič ne obstajajo dovolj trdni dokazi, da bi lovci LD Tomišelj ob prečkanju ozkega dela rezervata (ki je po uradnih kartah ZGS še vedno lovna površina, na kateri je lov dovoljen) z lovom kršili zakonodajo. Glede zadnje kršitve pa ne morejo komentirati, saj Inšpektorat RS za kmetijstvo in okolje do včeraj še ni prejel prijave. 
 

Kaj se je dogajalo oktobra lani?

To nista edina brezvestneža, ki so ju kdaj dobili v rezervatu, tako se samo spomnimo lanskega oktobra, ko se je po naravnem rezervatu Iški morost podila cela četa lovcev. Kot smo takrat ugotovili, je desetnija lovcev iz Lovske družine Tomišelj streljala pernato divjad. Zanimivo je predvsem, da so to počeli, ko se je tisti čas na območju naravnega rezervata med Črno vasjo in Tomišljem sprehajalo in opazovalo ptice nekaj deset občanov, med njimi fotografi, sprehajalci s psi, opazovalci ptic in družine z otroki. Ko jim je članica ptičarjev Katarina Denac takrat z otroki stopila naproti in jih opozorila, da je lov v rezervatu po uredbi prepovedan, ji je lovovodja LD Tomišelj, tako Denačeva, rekel: »Dobro, da ste že poklicali policijo, prišel bo naš človek in vas vrgel iz rezervata.«

Družina z otroki pa je zapisala: »Z otroki smo se pripeljali na območje naravnega rezervata Iški morost okoli 10.40. Namenjeni smo bili na sprehod po krožni učni poti, ki je speljana po rezervatu. Že takoj ob prihodu smo na travnikih znotraj rezervata opazili pet razkropljenih lovcev in enega spuščenega lovskega psa. Ker smo bili namenjeni po krožni učni poti, ki je v isti smeri, v katero so bili namenjeni tudi lovci, smo se odločili, da lovce na to opozorimo.« Skupaj z dvema sinovoma je odšla proti lovcem na rezervatu, pri čemer je starejši lovec, ki naj bi opozarjal obiskovalce, ni poskušal ustaviti. »Ves čas smo hodili po povsem odprtem predelu, tako da smo bili jasno vidni, otroka sta bila stalno ob meni in se nista oddaljevala,« je še zapisala mati. Mladi ornitolog je ob tem zapisal, da so opazili žensko z otroki, ki je šla proti lovcem in se z njimi pogovarjala: »Ko so se lovci že napotili s travnika proti parkirišču, so še enkrat ustrelili.« Med čakanjem na policijo je na kraj dogodka prispel tudi starešina LD Tomišelj g. Lado Bradač in se z lovci dogovoril, da so lov nadaljevali zunaj rezervata na zahodni strani reke Iške, sam pa je počakal na prihod policije. 

Deli s prijatelji