KRVAVI ZLOČIN

Ubil mamo, čez pet let bo spet zunaj

Objavljeno 15. oktober 2015 22.30 | Posodobljeno 15. oktober 2015 22.30 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Gašper Pelko se ne spomni, da je s škarjami smrtno ranil 73-letno mamo Pepco.

Gašper Pelko je aprila 2015 s škarjami za obrezovanje trte in sekiro umoril mamo Jožefo oziroma Pepco, kot so jo klicali domači. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – Človeška duševnost je res kot neizmerno vesolje, nikoli do konca raziskana in v svoji neskončnosti nepredvidljiva. Tako je tudi težko razumeti, kaj se je zgodilo v glavi 41-letnega Gašperja Pelka iz Obrha pri Dolenjskih Toplicah, ki je aprila letos dvignil roko nad svoje starše, ki jih je imel rad, jih spoštoval in ki so lepo in zgledno skrbeli zanj. Pravzaprav še sam ne more doumeti, da njegove mame ni več. Bil je 11. april, bila je sobota in Pelkovi, ki so bili znani kot urejena in delovna družina, ki je vzorno skrbela za dom in kmetijo, so tudi ta dan, kot mnoge druge, preživeli delovno. A okoli 11. ure se je zgodila družinska tragedija, ki je ni mogel doumeti in razumeti nihče, sploh pa ne tisti, ki družino poznajo. Gašper je s škarjami za obrezovanje drevja od zadaj večkrat udaril po glavi in telesu svojo 73-letno mamo Jožefo, ki so jo bližnji klicali Pepca, poškodbe pa so bile tako hude, da je kljub zdravniški pomoči nekaj ur pozneje v novomeški bolnišnici umrla. Napadel je tudi 76-letnega očeta Staneta, ki je hotel pomagati ženi, a njemu se je nekako uspelo ubraniti pred smrtonosnimi udarci, saj je med napadom v svojo bran dvignil rotacijsko luč, da ni dobil še hujših udarcev.

Pepca ležala v mlaki krvi

Gašper je imel starše rad, je pa v pogovoru s psihiatrinjo priznal, da je bil včasih tudi nasilen do mame. Dan pred tragičnim dogodkom je z očetom v gozdu podrl dve bukvi, razžagala sta ju in pripeljala domov, potem pa je Gašper vse do večera pred hlevom, v katerem je bilo več glav živine, sekal drva. Naslednjega jutra so že zgodaj pljunili v roke, kot je povedal Gašper, ga je oče priganjal, naj seka drva, in delo mu je uspelo opraviti do konca. Nato je moral še očistiti traktor, da je šel lahko oče z njim na registracijo v bližnje Dolenjske Toplice. Sam je dejal, da je šel potem spat, saj da je bil utrujen, napada na starše pa se ne spominja, k sebi je prišel šele v policijski marici. Dopušča sicer možnost, da je res dvignil roko nad starše, a kot je povedal, je bil očitno pod hipnozo in ni vedel, kaj počne. Za dejanje mu je žal in pravzaprav še sam ne more razumeti, kaj mu je bilo, da je to storil.

»Slišal sem klice na pomoč, in ko sem prišel na dvorišče Pelkovih, sem videl Jožico, ki je ležala na tleh v mlaki krvi, Gašper pa je sedel na stolu in se gugal, pogovarjal se je sam s seboj,« je na sodišču dejal sosed, ki je tisto sobotno popoldne delal v delavnici čez cesto. Večje vrtne škarje, ki so ležale na tleh, so bile v dveh delih. Sosed se Gašperja spominja kot prijaznega in delavnega, vedno je priskočil na pomoč, če so ga potrebovali, in sosed v tistem, ko je pritekel k sosedom in je na tleh zagledal Jožefo, niti pomislil ni, da bi lahko Gašper naredil kaj takšnega.

Duševne motnje

Gašperjevo duševno stanje je ocenila psihiatrinja dr. Martina Žmuc Tomori, ki je opozorila, da je bil obtoženi zaradi občutkov izčrpanosti, preobremenjenosti in subjektivnega prepričanja, da ni kos nalogam, ki jih drugi zahtevajo od njega, v stanju velike emocionalne napetosti. Zaradi odpovedi kognitivnih sposobnosti in organsko pogojene mentalne dezorganizacije je bil v stresu nezmožen razumeti pomen svojega vedenja in svojega ravnanja ni mogel obvladovati. Resda se mu očitata dve izjemno hudi kaznivi dejanji: umor in poskus umora, a storil ju je neprišteven, kar izključuje njegovo krivdo, je pa izvedenka opozorila na nevarnost, da bo dejanje v prihodnosti ponovil.

S policije so na tožilstvo resda poslali ovadbo, ki Gašperju očita sum kaznivega dejanja umora in poskusa umora, a s tožilstva so na podlagi vseh zbranih dokazov, predvsem pa na podlagi Gašperjevega psihičnega stanja, na sodišče vložili predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu. Temu je včeraj sledila tudi sodnica okrožnega sodišča v Novem mestu Mojca Hode in Gašperju izrekla varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu oziroma v enoti za forenzično psihiatrijo v UKC Maribor, kjer je že zdaj v priporu. S tem ukrepom se je strinjal tudi sam. Ta ukrep je po kazenskem zakoniku omejen na največ pet let.

Deli s prijatelji