SODBA

Trije vrtnarji že obsojeni

Objavljeno 16. marec 2013 15.28 | Posodobljeno 15. marec 2013 20.49 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Zaradi vpletenosti v predelavo konoplje obsojena Bamburač in Zupančič.

Marko Bamburač, Budimir Stojadinović (s prevajalko) in Robert Zupančič. Foto: Nada Černič Cvetanovski

KRŠKO – Pred poldrugim letom je policija v hiši sredi Krškega, poleg kitajske restavracije, odkrila sodobno urejen laboratorij za gojenje konoplje, v njem pa je raslo skoraj 1500 sadik različnih velikosti. V omenjeni hiši, ki jo je v najem oddajal lastnik Robert Zupančič, ki živi v Ljubljani, so odkrili dvajsetletnega Budimirja Stojadinovića, Srba, ki sicer živi v Avstriji. Dejal je, da je zgolj zalivalec trave in nadzornik. Obsodili so ga na dve leti in pol zapora, in že takrat je bilo jasno, da ni deloval sam in da je v bistvu manjša riba. Zato so policisti obiskali lastnika hiše Zupančiča in pri njem opravili hišno preiskavo, a niso našli ničesar.

Odnesel jo je s pogojno kaznijo

Zgodba se je začela razpletati, ko je Stojadinovića v zaporu obiskal Marko Bamburač iz Ljubljane, se predstavljal za sorodnika in mu prinašal denar. Čeprav ni bil nikoli zaposlen, se je okrog prevažal z mercedesom, ki ga je kupil za 42.000 evrov. Preiskava je pokazala, da je bil na rokavicah, najdenih v laboratoriju, njegov DNK, izkazalo se je tudi, da je prijatelj Roberta Zupančiča. Kmalu sta oba sedla na zatožno klop in bila ta teden obsojena. Sodišče je Bamburaču dosodilo dve leti in štiri mesece zapora ter plačilo slabih desetih tisočakov stranske denarne kazni, saj naj bi dejanje storil iz koristoljubja. Tožilec Bogdan Matjašič je zanj sicer predlagal eno leto zapora več in plačilo kar 25.000 evrov. Za Zupančiča pa je predlagal dve leti zapora, nad čemer je bil obdolženi zelo zgrožen, in plačilo najmanj 4000 evrov. A na koncu jo je odnesel s pogojno, eno leto in tri mesece zapora. Oba morata plačati tudi stroške postopka.

Dovolj dokazov za obsodbo

Zagovornika obdolženih, Peter Žnidaršič in Dušan Medved, sta med postopkom poskušala doseči izločitev nekaterih dokazov, ki so bili po njunem mnenju pridobljeni nezakonito. Policija naj bi med postopkom naredila več napak, zato so dokazi, na podlagi katerih sta bila obsojena, nezakoniti, pravita. Sodišče pa meni, da je dovolj dokazov za obsodbo. Po mnenju tega je vloga Bamburača, ki je priznal eno žetev konoplje in dobavo škatel v Krškem, bistveno večja, prav tako naj bi Zupančič vedel, kaj se dogaja v njegovi hiši v Krškem, čeprav sam pravi, da ni tako. »Težko je verjeti, da bi najemniki stanovanja v Krškem šli v predelavo hiše in gradnjo tako velikega projekta, ne da bi imeli težave z lastnikom,« je sodbo obrazložil sodnik Gojmir Pešec, ki je upoštevajoč dejstvo, da gre za konopljo, odmeril bistveno nižje kazni od predlaganih. Sodba še ni pravnomočna.

Po oceni strokovnjakov bi v tako zasnovanem laboratoriju, ki se je z elektriko napajal mimo uradnega števca in v obdobju delovanja porabil za približno 7500 evrov električne energije, lahko vzgojili do šest pridelkov konoplje na leto. Od marca do oktobra, ko je laboratorij deloval, sta bili opravljeni vsaj dve žetvi, ki sta lahko dali od 12 do 25 kilogramov vršičkov opojne travice. Po podatkih tožilstva kilogram trave stane od 3000 do 5000 evrov.

Deli s prijatelji