TRGOVANJE S KRVJO

Tri leta po razrešitvi dosegel pravico

Objavljeno 23. maj 2015 22.00 | Posodobljeno 23. maj 2015 22.00 | Piše: Aleksander Brudar
Ključne besede: Igor Velušček

Igor Velušček je bil nezakonito razrešen s položaja direktorja ZTM.

To, kar je ves čas trdil Igor Velušček, je na koncu potrdilo tudi delovno in socialno sodišče v Ljubljani. Foto: Igor Mali

LJUBLJANA – Afera o domnevnem trgovanju s krvjo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino (ZTM) aprila 2012, ki je nekaj mesecev pozneje posredno prinesla razrešitev takratnega direktorja zavoda Igorja Veluščka, je na ljubljanskem delovnem in socialnem sodišču le dobila epilog. Ker je bil po ugotovitvah sodišča Velušček takrat nezakonito razrešen, mu mora zavod izplačati odškodnino v višini razlike med plačo, ki bi jo do izteka svojega mandata prejemal kot direktor ZTM, in plačo, ki jo je prejemal na delovnem mestu, za katero je z zavodom sklenil pogodbo o zaposlitvi po razrešitvi s položaja direktorja. Kako visoka je odškodnina, nam na ZTM niso odgovorili, po besedah Veluščkove pooblaščenke Irene Dobravc Tatalovič pa znaša okoli 16.000 evrov s pripadki vred. Sodišče je v tem primeru odločalo le o materialni škodi, in sicer vse do dne, ko je bil razrešen z direktorskega položaja, ne pa tudi o nematerialni škodi.

Zgodba s tem še ni končana, saj je sodišče zahtevek za plačilo nematerialne škode v višini 25.000 evrov, kot so nam povedali na ZTM, z isto sodbo zavrnilo. Ta znesek bo zdaj Velušček poskušal doseči z novo tožbo, saj, kot nam je povedala Dobravc Tatalovičeva, mediacija v tem primeru ni bila uspešna. Na odločitev sodišča v tem primeru bo tako treba še počakati.

Izoliran po krivični razrešitvi

Nekdanji prvi mož ZTM je na koncu sojenja povedal, da so ga po tistem 25. oktobru 2012, ko je dobil »krivičen in nezakonit sklep o razrešitvi«, v službi začeli diskreditirati. Prav tako je bil potem, ko je svet zavoda odločil, da je pri svojem delu kršil zakonodajo, čez noč »izoliran in ožigosan«. Sodelavci so se ga začeli izogibati, zaradi česar je imel tudi zdravstvene težave. »Tega ne bi privoščil nikomur in ni denarja, ki ti lahko povrne te bolečine,« je še povedal.

Glede razrešitve je izrazil prepričanje, da so morali biti v ozadju nekateri drugi interesi, saj je vseskozi ravnal zakonito. Tako poročilo izrednega upravnega nadzora na ZTM (ta je pokazal različne nepravilnosti pri sklepanju pogodb, ki bi zaradi svoje višine zahtevale postopek javnega razpisa, ter nepravilnosti pri izplačevanju delovne uspešnosti nekaterim zaposlenim, ni pa odkril nobenih očitanih manipulacij pri prodaji krvi in krvnih pripravkov) kot tudi odzivno poročilo na ugotovitve nadzora, v katerem je zavod zavrnil vse očitke, sta pozneje pod drobnogled vzela tudi računsko sodišče in Komisija za preprečevanje korupcije. Tam pa nepravilnosti niso ugotovili.

Za to, da bi celotno zadevo z razrešitvijo Veluščka čim prej pospravili v predal, se je na koncu sojenja zavzel tudi novi direktor ZTM Danijel Starman. »Moja želja je, da se ta zadeva čim prej konča in da zavod lahko normalno posluje naprej,« je povedal in dodal, da nepravilnosti pri poslovanju zavoda ni našel in da teh nista ugotovila niti računsko sodišče in KPK. 

Deli s prijatelji