OBTOŽENI

Trgovci z drogami krivde ne priznajo

Objavljeno 17. januar 2015 22.27 | Posodobljeno 17. januar 2015 22.27 | Piše: Iztok Umer

Tožilstvo jim očita, da so se povezali v hudodelsko združbo.

Predlagana kazen v primeru priznanja se je Arsimu Ahmetaju zdela previsoka. Foto: Iztok Umer

KOPER  – Po vrsti je peterica od sedmih vabljenih na predobravnavni narok na koprskem okrožnem sodišču z obtožbo neupravičene proizvodnje prepovedanih drog in prometa z njimi zanikala krivdo za očitana dejanja, opisana v obtožbi. Vse obtožnica bremeni, da so dejanja izvrševali kot hudodelska združba. Kdaj se bo začela glavna obravnava, še ni znano, Bojan Pečnik, eden od zagovornikov obtoženih, je zahteval, naj ta poteka pred petčlanskim senatom, in se strinjal, da mu predseduje sodnica Orjana Trunkl.

Po obtožnici, ki jo je spisalo specializirano državno tožilstvo, je zgoraj omenjenega kaznivega dejanja obtožena trinajsterica, vendar je koprsko okrožno sodišče predobravnavne naroke razpisalo proti sedmerici. Dva sta namreč v zaporu v Avstriji, štirje pa so nedosegljivi roki pravice. Proti 39-letnemu Iztoku Kompari iz Šempetra pri Novi Gorici, pri katerem se je začel odmotavati klobčič okoli mednarodnih trgovcev z mamili, sta že razpisana tiralica in evropski priporni nalog. Specializirano državno tožilstvo bo enake ukrepe predlagalo še za trojico, ki je na prostosti. Zaradi zdravstvenih razlogov se predobravnavnega naroka nista udeležila ljubljanska zakonca Ana in Valter Šmid. Obtoženi preprodajalsko-kurirski združbi so zasegli več kot 70 kilogramov prepovedanih drog, okoli deset kilogramov heroina, 60 kilogramov marihuane in 330 gramov kokaina, ki naj bi končali na italijanskem, avstrijskem in nemškem narkomanskem trgu.

Zasegli so jim več kot 70 kilogramov

Zaradi varnostnih razlogov sta imela prvoobtožena, 38-letni Arsim Ahmetaj in 43-letni Izet Zmajli, državljana Kosova z bivališčem na Vrhniki, ves čas nogi uklenjeni z verigo. »Čeprav kar nekaj točk v obtožnici mene ne zadeva in tudi nisem bil član hudodelske združbe, sem sprva hotel krivdo priznati, toda višina kazni, ki jo je kljub priznanju predlagala državna tožilka, zame ni sprejemljiva,« je dejal Ahmetaj. Maja Veber Šajn iz specializiranega državnega tožilstva je v primeru priznanja krivde zanj predlagala devet let zapora in 40.000 evrov kazni oziroma deset let zapora in 30.000 evrov kazni. Za nepriznanje krivde se je odločil tudi drugoobtoženi Zmajli, ki naj bi v preprodajalski verigi igral eno od vodilnih vlog, saj je zanj v primeru priznanja krivde tožilka predlagala osem let zapora in 30.000 evrov kazni. Da je velika riba, priča tudi njegova predkaznovanost. V Švici je bil zaradi posedovanja droge in trgovine z njo, nezakonitega posedovanja pištole, prikrivanja in vrste drugih prekrškov že obsojen na osem let zapora.

Kot tretjeobtoženi je v sodno dvorano koprskega okrožnega sodišča stopil 67-letni Jožef Mermolja z Goriškega, ki so ga na mejnem prehodu Slovenska vas zalotili pri prevozu 16 kilogramov marihuane. Na prehod se je pripeljal z avtomobilom znanca, zagovarjal pa se je, da ga ni dobro poznal in ni mogel vedeti, da je v avtomobilu posebej prirejen prostor, kjer je bilo skrito mamilo. Dejal je, da mu je bilo vse skupaj podtaknjeno, zato krivde ni priznal. Zanj je v primeru priznanja tožilka predlagala leto in osem mesecev zapora. Pet let zapora je tožilka predlagala za 47-letnega Gorana Čeruja iz Ljubljane. Ob taki kazni je obtoženec dejal le: »Ne, ne priznam.« Prav tako krivde ni priznal 46-letni Ljubljančan Zoran Mušič, ki mu je tožilka ponujala leto zapora. 

Deli s prijatelji