ZANIKA OBTOŽBE

Trdi, da ni kriminalec, reševal je delovna mesta

Objavljeno 31. julij 2015 17.34 | Posodobljeno 29. julij 2015 17.16 | Piše: Oste Bakal
Ključne besede: mirko žagar

Mirko Žagar je presenečen, da mu sodijo, in zanika vse obtožbe.

Mirko Žagar je bentil nad fotografi, obtožb pa ne razume, saj da ni ničesar zagrešil, delal je le v dobro delavcev. Foto: Oste Bakal

MURSKA SOBOTA – Pred senatom okrožnega sodišča v Murski Soboti, ki mu predseduje sodnica Natalija Pavlič Goldinskij, se je začela glavna obravnava zaradi zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, za kar je zagroženo do osem let zapora. Nič nenavadnega, bi lahko rekli, saj je tovrstnih kaznivih dejanj veliko, toda tokrat sodijo človeku, ki je že prestal večji del kazni, ki so mu jo že pred leti izrekli za to kaznivo dejanje. Gre za nekdanjega razvpitega stečajnega upravitelja mariborskega gospodarskega velikana Tama, danes 66-letnega Mirka Žagarja, ki je moral že pred časom zaradi afere Tam-Pompe na prestajanje triinpolletne zaporne kazni. V začetku letošnjega leta je pričakoval, da ga bodo pogojno izpustili, ker je dve tretjini kazni že prestal, a zgodilo se je nekaj drugega, saj mu je ustavno sodišče preklicalo prestajanje kazni. Ustavni sodniki so razveljavili sodbo, ker mu na prejšnji obravnavi ne bi smeli soditi v Mariboru, ker da ni imel zagotovljenega nepristranskega sojenja. Novi proces se je tako zdaj začel v Murski Soboti.

Žagar, ki se je najprej hudoval nad našim fotografiranjem, je tudi tokrat trdil, da obtožbe ne razume, ker da ničesar, kar mu očitajo, ni storil. Njegov zagovornik, odvetnik Stanislav Klemenčič, je sodišču predlagal, da izločijo vse izpovedi prič in izvedencev ter zapisnik o zaseženih predmetih oziroma denarju. Tožilec je menil, da gre za neutemeljeni predlog, s tem pa se je pozneje strinjal tudi sodni senat. Pritožba ni mogoča. Žagar je trdil, da so obtožbe lažne in ne izkazujejo dejanskega stanja. »Obtožba je konstrukt. Resnično je le, da sem plasiral denar. Dokler se država ni vtaknila v družbo Pompe, je bila to ena boljših družb. Sploh pa je bilo vse dobro, dokler se ni vtaknil kakšen novinar in napisal neumnosti,« je zatrdil obtoženi in dejal, da je bil stečajni upravitelj kar šestnajstih Tamovih družb ter številnih drugih podjetij po Sloveniji in povsod je delal pošteno in transparentno. Vse je poročal stečajnemu senatu, po prodaji Tama oziroma plačilu pa da je poplačal vse upnike.

»Poskrbel sem, da je v Tamu ohranjenih okoli 2000 delovnih mest. Zato se zdaj sprašujem, ali sem zaradi tega kriminalec, kot mi očita tožilstvo. S svojim ravnanjem sem samo povečeval stečajno maso, ne pa je zmanjševal. Ali je nezakonito, če sem vsem delavcem poplačal terjatve? Jaz osebno, niti nihče, ki je z mano povezan, iz stečajne mase ni nezakonito dobil niti enega centa. Trdim, da upniki nikoli niso bili oškodovani, vsi so dobili terjatve skupaj z obrestmi,« je v zagovoru zatrdil Žagar, ki je bil marca 2004 razrešen s položaja stečajnega upravitelja in, kot pravi, niti danes, enajst let pozneje, ni prejel plačila, ki mu pripada. Čeprav je tožilec predlagal, da bi vse na prvem sojenju izvedene dokaze le prebrali, pa je obramba vztrajala pri vnovičnem neposrednem zaslišanju vseh prič in izvedencev. Ob tem naj bi zaslišali še nekaj novih prič, med njimi Žagarjeve soobtožene iz prvega sojenja. Predsednica senata je razpisala tri termine konec avgusta in v začetku septembra, ko naj bi vse dokaze tudi izvedli.

Deli s prijatelji