TRAGIČNA NESREČA

Tragedija policistov, Franc in Silvin umrla, Dragica se še bori

Objavljeno 11. junij 2014 11.06 | Posodobljeno 11. junij 2014 11.07 | Piše: Aleš Andlovič, Oste Bakal, Primož Škerl

V silovitem trčenju na štajerski avtocesti ugasnili življenji policistov Franca Šandorja iz Gorišnice in Silvina Matjašeca iz Radencev.

Skorajda neprepoznavni renaultov trafic.

SLOVENSKA BISTRICA – Pripadniki slovenske policije, še posebno pa družini Šandor iz Gorišnice in Matjašec iz Radencev, so bili včeraj zaviti v žalost. Razlog je grozljiv – na štajerski avtocesti so zjutraj tragično izgubili svoja člana, svoja ljubljena.

Avtocesta med Slovensko Bistrico in Celjem je bila kot po navadi med tednom zjutraj polna pregrete pločevine. Čeprav je bila ura komaj pol osmih zjutraj, je na kazalcih temperature že kazalo več kot 20 stopinj.

Le zakaj je Slavko ustavil?

Že zgodaj je iz Murske Sobote proti Logarski dolini na načrtovan pohod v spomin na tragično nesrečo gorskih reševalcev pred 17 leti na Okrešlju krenilo sedem zaposlenih na pomurski policijski upravi. Le po dobri uri vožnje so z renaultom traficom zapeljali mimo Slovenske Bistrice. Tik za izvozom Slovenska Bistrica jug na avtocesti proti Ljubljani naj bi voznik, po neuradnih podatkih je za volanom sedel Slavko Vukan, pred klancem na viadukt Preloge iz doslej neznanega razloga ustavil kombi.

Neuradna in nepotrjena zgodba, zakaj naj bi policisti ustavili bel kombi tik pred gradbiščem (že skoraj leto dni namreč tam Dars sanira zameljski plaz), je, da naj bi imeli težave z zapiranjem vrat. Ta naj bi se zataknila, zaradi česar so svoje vozilo ustavili na odstavnem pasu.

Zakaj je voznik tovornjaka, ki je imel nameščene romunske registrske tablice, ravno takrat zapeljal na odstavni pas, ne ve nihče. Natančno ob 7.34 je sledilo grozovito trčenje. Kombi je z odstavnega pasu odneslo na bližnji travnik, večkrat se je prevrnil, iz notranjosti so odpadali sedeži. Dobro poldrugo tono težak Renaultov kombi se je po silovitem trku ustavil šele slabih 50 metrov od kraja nesreče.

Zahtevno reševanje

Čeprav so gasilci in reševalci na kraj nesreče prispeli takoj, dvema potnikoma v kombiju ni bilo več pomoči. Hitro, po vsega šestih minutah, so bili na prizorišču prvi reševalci iz Zdravstvenega doma Slovenska Bistrica. Hitro so videli, da nesreči sami ne bodo kos, poklicali so okrepitve iz Maribora, Slovenskih Konjic in Celja. Kmalu po tragediji so reševalci znova spomnili na neodgovorno početje drugih voznikov, saj so se v gneči reševalci vnovič ponekod stežka prebijali mimo stoječe kolone.

Po naših podatkih sta v nesreči umrla policist iz Gorišnice pri Ptuju, 51-letni Silvin Matjašec, in njegov kolega, 46-letni Franc Šandor iz Radencev. Preostalih pet policistov, ki so v času nesreče sedeli v kombiju, so z reševalnimi vozili prepeljali v mariborski klinični center, življenje dveh je dopoldne viselo na nitki, v včerajšnjih poznih popoldanskih urah naj bi bila v smrtni nevarnosti še 48-letna policistka iz Dornave pri Ptuju Dragica Slavič. Še trije policisti so utrpeli poškodbe, in so jih iz preventivnih razlogov obdržali na opazovanju v bolnišnici.

Policisti, ki so preiskovali vzrok tragedije, so si včeraj dopoldne podrobneje ogledali tudi romunski tovornjak, ki je prevažal večjo količino rabljenih gum. »Zjutraj okoli 7.30 se je na avtocestnem odseku med Slovensko Bistrico in Slovenskimi Konjicami zgodilo silovito trčenje, v katerem sta dve osebi umrli, dva sta huje, trije pa lažje ranjeni. Gre za pripadnike Policijske uprave Murska Sobota, ki so bili na poti na spominski pohod na Okrešelj. Ranjene so oskrbeli v UKC Maribor. Voznik tovornega vozila, ki je trčilo v policijsko, ni ranjen,« nam je na kraju nesreče dejal Boris Veberič, vodja oddelka za cestni promet sektorja na mariborski policijski upravi.

Blizu delavci sanirali plaz

Zakaj je voznik romunskega tovornjaka zapeljal na odstavni pas, bo pokazala preiskava. Govoric o vzroku nesreče je veliko, tudi ta, da obstaja možnost, da je tovornjakar zaspal ali da je bil med vožnjo nezbran. Nedvomno drži, da so se policisti ustavili le nekaj metrov od gradbišča, na katerem sanirajo plaz, zaradi katerega je že dlje zaprt odstavni pas avtoceste, in da bi tovornjakar, če ne bi zadel kombija, najverjetneje povzročil kakšno drugo tragedijo. Po naših podatkih so se namreč v času nesreče delavci gradbenega podjetja pripravljali za delo saniranja plazu.

Avtocesta proti Ljubljani je bila več kot štiri ure zaprta, nastajali so, razumljivo, ogromni zastoji.

Franc Šandor Silvin Matjašec Franc Šandor, 46 let

Policist Franc Šandor se je v Mursko Soboto na delo vozil iz Gorišnice pri Ptuju. Tam ga je za vselej izgubila njegova družina, štirje otroci in žena Olga. Šestinštiridesetletni Šandor je bil znan kot aktivni delavec v Rokometnem klubu Gorišnica, tudi sam je bil nekdaj rokometaš. Po njegovih športnih stopinjah so šli dva sinova in dve hčerki. Kot je povedal predsednik kluba Ivan Kelenc, so z njim izgubili nenadomestljive ideje, ki jih je imel vedno v izobilju. Franc Šandor je prispeval levji delež k vzgoji mladih rokometašev, saj je bil tej igri z žogo zapisan od rane mladosti.

Silvin Matjašec, 51 let

Skrbni oče in mož, priljubljeni sin in brat Silvin Matjašec iz Radencev se je februarja lani srečal z abrahamom. Počasi bi že šel v pokoj, če bi bil vseskozi policist. A ni bilo tako, kajti več let je delal v podjetju Mikro Medica, d. o. o. Zadnjih petnajst let je bil policist, zadolžen predvsem za logistiko in zveze na PU Murska Sobota. Njegovi sodelavci o 51-letnem Silvinu, tudi aktivnem radioamaterju, najdejo same lepe besede, saj jim je bil kot član operativne skupine za podporo vedno v veliko pomoč. Doma v Radencih je zapustil ženo, sina, hčerko, mamo ter brata z družino. Sin je študent, hčerka še gimnazijka.

Hudo, da huje ne more biti

Direktor Policijske uprave PU Murska Sobota mag. Damir Ivančič je o obeh pokojnih povedal, da so izgubili izjemno marljiva in pridna delavca. »Šla sta se poklonit reševalcem, ki so umrli med reševanjem ljudi na Okrešlju, zdaj pa sta umrla tudi sama. To je tragedija, kakršne pri pomurski policiji še nismo doživeli. Hudo je, da huje ne more biti,« dodaja prvi pomurski policist, ki je skupaj z generalni direktorjem Slovenske policije Stanislavom Venigerjem obiskal svojce preminulih policistov in jim izrekel sožalje. Prizadetim svojcem so sožalje izrekli tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, predsednica vlade Alenka Bratušek in notranji minister Gregor Virant. Veniger in Ivančič sta v mariborski bolnišnici obiskala tudi poškodovane policiste in jim zaželela čimprejšnje okrevanje.

Proti slapu Rinka

Nesrečen kombi policistov se je zjutraj odpravil na spominski pohod v Logarsko dolino. Minilo je namreč sedemnajst let od tragedije na Okrešlju v Logarski dolini, ko so med usposabljanjem za gorske reševalce letalce umrli Jani Kokalj, Mitja Brajnik, Luka Karničar, Rado Markič in Boris Mlekuž. Kolegi iz vseh slovenskih policijskih uprav so se ob 9.15 zbrali pri slapu Rinka, kjer so začeli pohod proti spominskemu znamenju na Okrešju. Ob 11. uri so se z žalno slovesnostjo spomnili preminulih kolegov izpred 17 let, takrat pa so tudi že vedeli za tragedijo pri Slovenski Bistrici. Neuradna zgodba, zakaj naj bi policisti ustavili kombi tik pred gradbiščem zameljskega plazu, je, da naj bi imeli težave z zapiranjem vrat.

Deli s prijatelji