NA POMOČ

Težavno reševanje na Skuti

Objavljeno 26. oktober 2012 11.46 | Posodobljeno 26. oktober 2012 11.48 | Piše: Špela Ankele

Gorski reševalci iz Kamnika so včeraj ob 2.30 le prispeli do ponesrečenke v južni steni.

KAMNIK – Telefoni kamniških gorskih reševalcev so začeli brneti v sredo popoldne. Klicali so jih, ker se je na Skuti (2532 m) zataknilo pripravnikoma Alpinističnega odseka Planinskega društva Kamnik. V plezalni navezi sta se lotila smeri v južni steni, imenovane Zajeda Skute. Smer je označena s peto težavnostno stopnjo. Zakaj izkušenima plezalcema, ki imata za seboj veliko kilometrine, tokrat ni šlo gladko, ni trdnih podatkov, po mnenju nekaterih pa bi nesreči, v kateri si je pripravnica poškodovala nogo, utegnil botrovati odlom.

Očesa ni zatisnil niti za trenutek

Tako so v sredo malo čez 17. uro kamniški gorski reševalci začeli eno svojih najtežjih akcij. Kar 22 reševalcev iz Kamnika se je v noči na četrtek povzpelo pod steno, torej na 2100 nadmorskih metrov. Od tod se jih je sedem (Damjan Kočar, Jure Prezelj, Marko Petek, Tadej Trobevšek, Simon Kuričič, Urban Novak in Matej Kladnik) lotilo plezanja. Do ponesrečenke, ki je obstala približno 150 metrov naprej v steni, so prišli ob 2.30. »Najprej smo trije splezali gor, se namestili v steno in poskrbeli, da so do nas prišli še preostali kolegi in tudi oprema za prvo pomoč, toplotno zaščito in za klasično reševanje, ki je ni malo. Noč v steni je bila kar precej svetla, saj je luna močno svetila. Očesa nisem zatisnil niti za trenutek, vso noč smo imeli veliko dela,« je zjutraj dejal Damjan Kočar in dodal: »Letos se nočna reševanja kar vrstijo in vsa po vrsti so zelo zahtevna.«

Megla se je toliko razkadila, da je posredoval vojaški helikopter

Ko se je včeraj začel delati dan, so bili gorski reševalci pripravljeni, da začnejo reševanje na klasičen način, torej po tleh in brez pomoči helikopterja, je opisal Franc Miš, načelnik Društva GRS Kamnik. Še zjutraj je namreč megla, ki se je zadrževala nekje do 1200 nadmorskih metrov, zadrževala polet helikopterja. A vreme se je nekaj čez 9. uro toliko izboljšalo, da je lahko poletel na pomoč, je pojasnil Miš in dodal: »Če ne bi bilo helikopterja, katerega pomoč je bila danes neprecenljiva, bi reševanje na klasičen način verjetno trajalo vse do večera in gorski reševalci bi morali vanj vložiti izjemno veliko truda.« Vojaški helikopter je ponesrečeno odpeljal na zdravljenje v jeseniško bolnišnico, moštvo reševalcev pa je, zaradi megle v dolini, odložil na Veliki planini.

Deli s prijatelji