SMRTONOSNO

Terorista s strupenim pismom prijeli v Sloveniji

Objavljeno 10. januar 2015 22.21 | Posodobljeno 10. januar 2015 22.21 | Piše: Aleksander Brudar

Slovenska policija aretirala Italijana, ki je iz Slovenije na Češko poslal strup.

Pismo je češkemu ministru poslal Italijan s pošte v Sloveniji. Foto: Reuters

LJUBLJANA – Le en mesec je bilo treba, da je slovenska policija ob sodelovanju s tujimi varnostnimi organi izsledila pošiljatelja smrtonosnega pisma, ki je bilo konec novembra lani iz Slovenije poslano na domači naslov češkega finančnega ministra Andreja Babiša. Pošiljko so, kot običajno velja za poslovno korespondenco ministra, posredovali v njegovo službeno pisarno na ministrstvo. Pravi šok so doživeli preiskovalci češkega urada za jedrsko, kemično in biološko zaščito, ki so ugotovili, da je v pismu smrtonosni odmerek strupa.

Ko je novica prispela do Slovenije, so se začela ugibanja, le kdo bi lahko pri nas zagrešil takšno dejanje. Je morda koga od Slovencev Češka tako razočarala, da bi svoje nestrinjanje izkazal na nevaren in zahrbten način? Minister Babiš je povedal, da bi bil lahko motiv maščevanje kakšnega podjetnika, saj je drugi najbogatejši Čeh in je nedavno kupil podjetje, ki izdaja dva vplivna časopisa v državi. Ker se je pri tem podal v politične vode, nekateri menijo, da postaja češki Silvio Berlusconi. Je lastnik holdinga Agrofert in največji pekarnar na Češkem, Slovaškem in v Nemčiji in se zanima tudi za nakup Žita.

Pismo je
 poslal Italijan

Seveda je obstajala tudi druga domneva, ki se je pozneje izkazala za pravilno, in sicer da je pismo poslal neki tuji državljan in da je pri nas samo oddal pošto. Predstavnik policije za odnose z javnostmi Drago Menegalija je povedal, da je slovenska policija takoj po prejemu informacije začela aktivnosti za odkritje storilca. »Preiskavo so vodili kriminalisti Uprave kriminalistične policije GPU in novogoriški kriminalisti. Pri tem je bilo vzpostavljeno sodelovanje s tujimi varnostnimi organi z namenom hitrejše identifikacije storilcev in hitrejše izmenjave zbranih dokazov. Potekalo je s češkimi, slovaškimi in švedskimi varnostnimi organi,« je povedal Menegalija.

Policija je 22. decembra lani na območju PU Nova Gorica prijela pošiljatelja nevarne pošiljke, in sicer italijanskega državljana. »V nadaljevanju so bili identificirani tudi preostali sostorilci, ki so delovali na območju drugih držav. Storilca so po prijetju privedli k preiskovalnemu sodniku, odrejen je bil pripor,« pravi Menegalija in doda, da se je po prijetju pošiljatelja pisemskih pošiljk ta dejavnost ustavila, kar seveda pomeni, da je bila skupina, ki je pri tem sodelovala, ustavljena in je bilo onemogočeno njeno delovanje.

Ovaden za kaznivo dejanje terorizma

Slovenski organi pregona so omenjenega italijanskega pošiljatelja ovadili za kaznivo dejanje terorizma, kar je eden redkih primerov pri nas. Kazenski zakonik za omenjeno kaznivo dejanje v 108. členu za posameznika, ki z namenom, da bi uničil ali hudo ogrozil ustavne, gospodarske, socialne ali politične temelje Slovenije ali druge državne ali mednarodne organizacije, da bi hudo zastrašil prebivalstvo ali prisilil vlado Slovenije ali druge države, da nekaj stori ali opusti, stori ali grozi, da bo storil eno izmed naštetih dejanj, med katerimi je tudi napad na življenje in telo ali na človekove pravice in svoboščine, predvideva od treh do 15 let zapora. Če ima takšno dejanje za posledico smrt ene ali več oseb, se storilca kaznuje z zaporom od osmih do 15 let.

Ali je omenjeni italijanski državljan povezan tudi z drugimi pismi, ki so jih v zadnjih mesecih prejšnjega leta prejeli češki ministri, ni znano. Le nekaj dni pred pismom iz Slovenije je namreč strupeno pismo prejel tudi notranji minister Milan Chovanec. V njem je bil strupeni prah, ki je vseboval cianovodikovo kislino. Tudi ta odmerek je bil smrtonosen. Zanimivo je, da niti ta pošiljka na ministrstvo ni prispela iz domačih krajev, ampak iz severne Evrope.

Že septembra lani so češkemu predsedniku Milošu Zemanu, zunanjemu ministrstvu in premierju Bohuslavu Sobotki poslali pisma s sumljivim belim prahom. Ali je bil v tem primeru pošiljatelj isti, ni znano, a preiskovalci so menili, da so bili v zadnjih in septembrskih primerih drugi storilci. Po mnenju notranjega ministra Chovaneca so pisma odsev tega, da so preiskovalci stopili na prste različnim kriminalnim združbam in da so sprejeli veliko pomembnih odločitev. »Na primer, začeli smo obračunavati z mafijo ali podpirati kurdske kolege v boju proti Islamski državi,« je dejal.

Deli s prijatelji