VARNO POLETJE

Tatovi prežijo tudi na plažah

Objavljeno 08. junij 2015 00.00 | Posodobljeno 08. junij 2015 00.00 | Piše: Iztok Umer

Na Obali bo med glavno kopalno sezono potekala akcija Varno poletje.

Kape, plastenke, ovitke za mobilnike, frizbije in žoge bodo to poletje krasila opozorilna gesla. Foto: Iztok Umer

PORTOROŽ – Papirnata vrečka z napihljivo žogo, kapo s ščitnikom, frizbijem, ovitkom za mobilni telefon in plastenko vode ter navodili za samozaščitno ravnanje, ki so jih sestavili skupaj s študenti fakultete Turistika Univerze na Primorskem, na katerih so kratka, vendar učinkovita sporočila, in sicer »Pospravi denar!«, »Paziš name?«, »Skači, plavaj varno!«, »Pazi na telefon!« in »Nazdravi z vodo!«, bo razpoznavni znak letošnje že četrte akcije pod geslom Varno poletje, ki je nastala na pobudo policijskega inšpektorja koprske policijske uprave Leona Godejše, takoj pa so se ji pridružili upravljavci plaž, reševalne službe, obalna prehospitalna enota in reševalci iz vode.

Godejša je priznal, da policisti iz leta v leto obravnavajo tatvine ženskih torbic, denarnic, mobilnih telefonov in drugih vrednejših stvari, ki jih kopalci prinašajo na plaže in tam nanje vse prepogosto pozabijo. Plaže namreč obiskujejo tudi pravi plenilci, ki izkoristijo vsak trenutek, da po lahki poti pridejo do vrednejših predmetov. Godejša opozarja, da poletne nepridiprave še posebno zamikajo odprta balkonska vrata in vrata hotelskih sob, odklenjene kamp prikolice in turistični apartmaji, kar jim delo več kot olajša.

V pripravljenosti tudi zdravniki

Poleg policistov in kriminalistov so v 24-urni pripravljenosti med poletjem tudi zdravstveni tehniki in dežurni zdravniki obalne prehospitalne enote. Vodja enote, zdravnik Matej Rubelli Furman, nam je zaupal, da vsi zdravstveni zavodi na obalnem območju med letom skrbijo za 90.000 stalnih prebivalcev, med turistično sezono pa se število prebivalcev v treh obalnih občinah poveča kar na 150.000. »Precej je primerov, ko prihajajo k nam turisti, ki doma pozabijo zdravila, ki jih morajo redno jemati, sprostijo se ob pretiranem uživanju alkohola ali psihoaktivnih substanc. Lani so bile v morju štiri utopitve, za katere se je izkazalo, da ni šlo za neplavalce, temveč za nenadno slabost, ki je bila posledica tako kroničnih bolezni kot neupoštevanja določenih osnovnih pravil na plažah, kot so pretirano izpostavljanje soncu, skok v vodo s polnim želodcem in podobno,« je pojasnil vodja prehospitalne enote in dodal, da si ne želi samo varnega, temveč tudi zdravega poletja.

 

Deli s prijatelji