NA PLAŽI

Tatovi nad dopustnike: Nekaterim ostanejo le kopalke

Objavljeno 12. september 2016 10.30 | Posodobljeno 12. september 2016 10.30 | Piše: Janez Mužič

Na Obali skoraj ne mine dan, da policija ne bi prejela prijave o kraji.

Bojanina neprijetna zgodba s skal na Punti se te dni dogaja na vseh plažah. Foto: Janez Mužič.

»Vzel mi je košček obale, na katerem sem se počutila varno. Od takrat ne hodim na tisto skalo, kamor sem tako rada zahajala 19 let. Me je strah in tudi telefona ne jemljem na plažo, čeprav je pomembno, da ga imam zaradi posla vedno pri roki. Bojim se, da se bo ponovilo. Tudi ko grem na kopanje kam drugam, se zdaj počutim nelagodno. Kaj mi je storil? Prste bi mu odrezala!« je jezna 39-letna Pirančanka Bojana.

Tatovi so venomer na preži

S prijateljico sta se sredi tedna popoldne odpravili na osvežitev v morje, na tiste skale valobrana na piranski Punti, kjer človek v poletni gneči najde malo več miru. Med kamnite bloke na morski strani, ki je obrnjena stran od pogledov sprehajalcev po Punti, je odložila kopalno torbo z manjšo torbico, v kateri ima vedno mobilni telefon, sončna očala, ključe in nekaj denarja. Torbo je prekrila z obleko in na koncu še z brisačo. Prijateljica je storila enako, nato pa sta se za slabe pol ure podali na plavanje vzdolž obale. Dokler je segel pogled, je še nekajkrat pogledala proti svoji skali, od katere sta se par metrov stran levo in desno ob branju knjig sončili dve kopalki. Nič neobičajnega ni opazila, a ko sta se vrnili, je sledil šok.

»Moje stvari so bile razmetane in najprej sem pomislila, da je po njih brskal kakšen maček ali kuža. Nato pa sem zagledala, da je zadrga na manjši torbici odprta, česar žival ne bi mogla storiti. Iz nje je vzel 30 evrov, telefon in sončna očala, ključe je pustil, osebnih dokumentov pa na srečo nisem imela notri. Prijateljičine stvari so bile nedotaknjene. Morda se je zbal, da bi bilo njegovo početje preveč opazno kopalkama poleg, če bi brskal še po njih. Od takrat sem slišala še za pet podobnih zgodb, iz katerih je vidno, da tatovi dobro opazujejo in da so sila vešči. To, da turistom, tudi tujim, ukradejo dokumente, denar, ključe, je z vsemi neprijetnostmi, ki sledijo, naravnost grozno,« opisuje svojo neprijetno izkušnjo, ki jo je doživela pred časom.

Kje najbolj kradejo

Oškodovana je bila za nekaj sto evrov, a bolj kot to jo je prizadelo, da se na plaže ne podaja več sproščena in da je s telefonom izgubila vse kontakte ter fotografije. Pri operaterju je takoj blokirala kartico telefona in primer prijavila na policiji. Stvar so vzeli resno, naredili so zapisnik in začeli slediti telefonu. Policistka jo je pozneje tudi poklicala in ji povedala, da storilca iščejo, a da za zdaj ni kakšnih otipljivih rezultatov. Je pa sama prek računalnika ugotovila, da je bil dvakrat vklopljen – enkrat v Bosni in enkrat v Kopru.

Tudi to poletje tatovi na slovenskih plažah nimajo dopusta. Na Obali skoraj ne mine dan, da policija ne bi prejela kakšne prijave. Še in še bi lahko naštevali zgodbe, podobne tej, in koprski policisti pravijo, da je vsako leto največ prijav kopalcev na plažah Portoroža ter Pirana, nekoliko manj pa na območju Izole, Fiese in Kopra. Z vso vsebino izginjajo nahrbtniki in kopalne torbe, tako da oškodovanci včasih ostanejo le s tistim, kar imajo na sebi. Tatovi še zlasti oprezajo za denarnicami z gotovino, bančnimi karticami in osebni dokumenti, nič manj pa tudi za telefoni, fotoaparati, ipodi, ključi, urami, sončnimi očali in celo hladilnimi torbami s hrano ter pijačo.

Priložnost dela tatu

Čeprav policijske statistike pravijo, da v primerjavi s prejšnjimi leti ni opaziti posebnega porasta kraj na plažah, tega ne jemljite, kot da se vam kaj takega ne more zgoditi. Oškodovanci namreč zaradi občutka lastne neodgovornosti, naivnosti ter manjše vrednosti ukradenega kraj nemalokrat sploh ne prijavijo. A priložnost dela tatu in na plažah so te dni tako profesionalci kot priložnostni tatiči ter tisti, ki tako dobijo denar za svoj vsakodnevni odmerek droge. Vsi so polni trikov in gotovo vas bodo prelisičili, če imate pri sebi kaj takšnega, kar jim pade v oči. Prijazni so in se vam morda celo nasmihajo v pozdrav, ko hodijo gor in dol po plaži ter iščejo ugoden trenutek, da se neopazno polastijo vaših stvari.

Zato ne nosite na plažo tistega, česar si ne morete privoščiti, da bi izgubili. Pomislite na to, da lahko na potovanju ostanete brez osebnih dokumentov, denarja ali pa brez ključev avtomobila. Vašega dopusta bo gotovo konec in še nekaj naslednjih let vas bo na njem spremljala tesnoba. Zgodi se vam lahko tudi ob jezerih ali na bazenih. Že zaradi naivnosti boste jezni sami nase. Bojanina neprijetna zgodba s skal na Punti se te dni dogaja na vseh plažah. Veselo v morje. Kaj pa nahrbtniki in vse, kar je v njih? Gneča na plažah je raj za tatove. Mnogi neodgovorno puščajo svoje stvari na plaži, kraj pa sploh ne prijavijo. Največ kraj je na portoroških plažah.

Kako preprečiti tatvine:

- En član družine oziroma družbe naj pazi na stvari, ko greste na ohladitev v vodo.

- S sosedi na plaži drug drugemu varujte stvari med kopanjem.

- Pustite dokumente, denar, nakit, bančne kartice in druge vrednejše stvari v hotelski sobi. Vzemite le ključ sobe in manjše vsote denarja.

- Kupite si vodotesen tulec s trakom za okoli vratu, v katerega gredo ključi, denar in morda še kaj. Vzemite ga s seboj, ko se podate v vodo.

- Na varnost pomislite že ob nakupu kopalk. Za moške so primerne z žepi, ki se zaprejo. Pri ženskah težavo reši plastična vrečka. Z varnostno zaponko jo začasno zapnite na kopalke. Na Obali skoraj ne mine dan, da policija ne bi prejela prijave o kraji. Številni zaradi lastne neodgovornosti kraje sploh ne prijavijo.

Deli s prijatelji