KONČNO POD KLJUČEM

Tatove v audiju pes nagnal, policija ujela

Objavljeno 10. april 2014 09.59 | Posodobljeno 10. april 2014 09.59 | Piše: Sebastijan Ozmec

Črn audi z dolenjske avtoceste končno prijet, voznika pa v priporu.

LJUBLJANA – Te dni so policisti svarili pred audijem črne barve s tujimi (različnimi) registracijami, ki je na dolenjski avtocesti zaustavljal voznike, ki so bili nato okradeni. Namera mu ni uspela pri Francozu, ki je imel v avtu psa, ta je prestrašil avtocestne tatove. Na koncu je vozilo policistom uspelo izslediti po včerajšnjem jutranjem klicu Darsovega delavca in nekaterih občanov. Bliskovito je stekla akcija in kmalu so audi opazili na avtocesti pri Postojni. Najprej je vozil proti Ljubljani, se pri Postojni obrnil in usmeril nazaj proti Kopru. Ker je divjal s hitrostjo 220 km/h in nevarno prehiteval, je takoj padel v oči drugih voznikov. Pred izvozom za Kozino so mu policisti nastavili zasedo in mu tako preprečili nadaljnji beg. V njem sta bila tuja državljana, katerih identitete niso razkrili, in končala sta v priporu...

Zgodba seveda ni osamljena in kar kliče po preventivi. Prihaja namreč toplejše vreme in slovenske avtoceste bodo ponovno polne pločevine čez vikend, poleti pa tudi med tednom. Poleg ljudi, ki se bodo vozili na počitnice ali vikende, bo gneča na cestah privlekla tudi nepridiprave. Tatovi znajo v zadnjih letih še kako dobro izkoristiti sproščenost in nepazljivost potnikov na avtocestah, počivališčih in bencinskih servisih. Večina jih prihaja iz tujine in se pri nas zadrži le krajši čas, zato storilce policisti težko ujamejo, tudi zato, ker si ljudje ne zapomnijo podrobnosti, ki bi pomagale prijetju. Prav zato opozarjajo voznike, naj bodo previdni in ne tako zaupljivi, da bodo tatvine raje preprečili.

Drzne tatvine in ropi

Kot ugotavlja višji policijski inšpektor mag. Bojan Kos, okradeni večinoma ne vedo, kaj se jim je pripetilo. Razlogov je več, najpogosteje pa se to zgodi, ker okradenega zmede neka tuja oseba, zaradi česar opusti vse samozaščitne ukrepe: »V človekovi naravi je, da smo zaupljivi, v komunikaciji pogosto dostopni, odprti in ustrežljivi, posebno če nam kdo ponudi pomoč ali jo potrebuje. Manj pa se zavedamo, da so takšni, ki zaupanje zlorabijo za izvrševanje kaznivih dejanj.« Takšnih drznih tatvin in ropov je v zadnjih letih vse več. Tudi letos, čeprav se poletje sploh še ni začelo, jih policisti že beležijo. Sedem samo na Gorenjskem, kjer so posameznike oškodovali za vsote od sto do nekaj tisoč evrov.

Policisti opažajo, da se kazniva dejanja največkrat zgodijo tako, da neznanci na avtocestnih počivališčih s pogovorom zavedejo oškodovance. S tem pritegnejo njihovo pozornost, medtem ko njihovi pajdaši iz avta ukradejo vrednejše predmete od denarnic do telefonov. Dosti je tudi primerov, ko kriminalci naivnežem ob avtocesti prodajajo nakit, posodo ali kakšne tehnične izdelke. Ali jim prodajo ničvredne ponaredke ali pa jih medtem okradejo. To še ni vse. Veliko je namreč primerov, ko na počivališčih pod pnevmatiko avtomobila postavijo oster predmet ali jo malo preluknjajo, nato vozijo za avtomobilom, in ko se ta čez nekaj kilometrov ustavi, mu ponudijo pomoč, a ga hkrati oropajo. Še posebno lahko delo imajo pod okriljem noči.

Policija zato opozarja: »Opisana kazniva dejanja običajno izvršuje več storilcev hkrati, ki si naloge razdelijo; pogosto so tuji državljani različnih narodnosti. Kot žrtve kaznivih dejanj se pojavljajo tako državljani Slovenije kot tudi tujci, ki potujejo skozi Slovenijo.« Poleg tega policisti svarijo tiste, ki se odpravljajo v tujino, da je v državah EU tovrstnih kaznivih dejanj še več kot pri nas, zato naj bodo tam še bolj previdni. Še posebno pomembno je, da nimajo vsega denarja, bančnih kartic in osebnih dokumentov na istem mestu.

Konkretni primeri

Domišljija kriminalcev nima meja, tako da tudi čisto nedolžni otroški voziček ob avtocesti ni vedno razlog za zaustavljanje vozila. Spomnijo si lahko kar koli, da bi odvrnili vašo pozornost, vas zaustavili in vam ukradli vredne predmete in denar. Tako sta, recimo, nemška državljana obvestila naše policiste, da ju je na avtocesti proti Ljubljani, pred izvozom Naklo, prehitel manjši rdeč avto, katerega voznik jima je nakazoval, da je nekaj narobe z njuno prikolico. Seveda sta nič hudega sluteča Nemca ustavila na odstavnem pasu in začela preverjati, medtem pa je iz njunega vozila izginila torbica z dokumenti in 350 evri. Tovrstnih primerov ustavljanja med vožnjo na avtocestah je kar precej, vedno pa storilci strašijo pred neko okvaro. Tako je bilo tudi 11. avgusta lani, ko sta neznanca vozniku na avtocesti proti Kranju krilila z rokami, češ da ima prazno pnevmatiko. Med voznikovim skrbnim pregledom vozila sta mu neznanca s črnim avtomobilom s srbsko registrsko tablico ukradla okoli 3000 evrov.

Nemcema, ki sta pri Polici pri Kranju menjala svojo pnevmatiko, pa so neznanci dejansko preluknjali gumo, da so ju zaustavili, in jima odnesli približno 1000 evrov. Podobno se je zgodilo na počivališču na Hrušici, kjer je oktobra neznanec najprej stopil do avtomobila s tujci, preluknjal pnevmatiko, med menjavo pa izkoristil priložnost in izvršil tatvino. Še bolj predrzne so tatvine, pri katerih neznanci kot sredstva za pridobitev zaupanja uporabijo ženske in otroke. Kdo ima tako trdo srce, da, recimo, ne bi ustavil ženski z otrokom v težavah ob avtocesti?

Policija svetuje

Višji policijski inšpektor mag. Bojan Kos svetuje, »naj vozniki in potniki pri postankih na avtocestnih počivališčih ves čas nadzirajo svoje vozilo in predmete v njem. Svetujemo jim, naj vozilo, če se oddaljijo od njega, zaklenejo, vrednejših predmetov, kot so prenosni računalniki, denarnice in telefoni, pa ne puščajo na vidnih mestih v vozilu. Če pa jih poskušajo neznane osebe zaustaviti med vožnjo po avtocesti, takšno zaustavljanje močno odsvetujemo. Vozniki in potniki naj bodo pozorni še na morebitne primere, ko poskušajo neznanci na avtocestah, predvsem na počivališčih, navezati stik z njimi, saj situacijo storilci lahko izkoristijo za to, da bi iz vozila odtujili predmete. Vozil tudi ni priporočljivo parkirati, posebno pa ne puščati, na oddaljenih mestih večjih počivališč. Bolje je parkirati na osvetljenih delih, ki so pogosto tudi nadzorovani z videokamerami.«

Državljanstvo obravnavanih osumljencev v kaznivih dejanjih na avtocesti v zadnjih petih letih

Albanija 1

Bosna in Hercegovina 1

Francija 1

Hrvaška 1

Kosovo 5

Madžarska 3

Romunija 20

Slovaška 1

Slovenija 1

Srbija 3

Švedska 3

Neznano 4

Skupaj 44

Deli s prijatelji