ROBIN HOOD

Tat je vrnil milijon,
 24 tisočakov pa manjka

Objavljeno 18. junij 2013 11.15 | Posodobljeno 18. junij 2013 12.48 | Piše: Boštjan Celec

Eksvarnostnik Borut Hriberšek po priznanju uradno obtožen veletatvine.

Na zaslišanju pred preiskovalno sodnico je dejal, da je zapravil približno 10.000 evrov za logistiko. Foto: Igor Mali/Novice

LJUBLJANA  –  Danes minevata dva meseca, odkar se je na nekdanjem mejnem prehodu Šentilj slovenskih policijskim lisicam mirno prepustil glavni igralec ene od najspektakularnejših tatvin, 48-letni Sintalov varnostnik Borut Hriberšek. Te dni ga je v priporu na Povšetovi doletel sklep o vnovičnem podaljšanju pripora, eden od najstrožjih ljubljanskih okrožnih kazenskih sodnikov Zvjezdan Radonjić pa ga je obvestil tudi o tem, da mu bo on sodil po obtožbi tožilke Alenke Jesenko, da je zagrešil kaznivo dejanje velike tatvine na predrzen način, za kar mu zaradi visoke vrednosti plena preti do osem let zapora. Ni še znano, kdaj bo predobravnavni narok, ker pa gre za tako imenovano priporno zadevo, bo to najverjetneje že med sodnimi počitnicami, ki se začnejo sredi julija.

Našli raztrgane vreče

Tožilstvo mu očita, da je bil 6. aprila pristojen za varovanje Sintalovega trezorja na Litostrojski v Ljubljani, kamor so mu terenske ekipe prinašale vreče z denarjem, si med 8. in 23. uro postregel z bankovci, nato pa izpuhtel v neznano. Kot so v preiskavi govorili njegovi kolegi iz Sintala, so veletatvino ugotovili naslednjega dne ob 7.20, ko je eden od njih, Uroš Čebašek, prišel izpraznit trezor, da bi denar odpeljal v banko, našel pa je raztrgane vreče in razsut denar. Poklical je vodjo prevozov gotovine Dejana Mrkuna, ta je kajpak takoj pridirjal v Sintal, si začel ogledovati posnetke nadzornih kamer, na njih pa zagledal Hriberška, kako z nožem reže vreče in iz njih pobira denar. Vodja Sintalovega varnostno-nadzornega centra Franc Galin je temu dodal, da je na posnetkih celo videti, kako sortira denar, ločuje večje apoene od manjših, prve je iz trezorja odnašal v nahrbtniku, večino manjših (za 20 in manj) pa puščal.

Hriberšek je dejanje sicer priznal že v pogovoru za Slovenske novice, ko se je po 12 dneh bega vrnil v Slovenijo. »Ne vem, zakaj sem to storil, bila je hipna odločitev. Bil sem v stiski, nujno sem potreboval denar. Nimaš ga, pred teboj pa leži kot na pladnju. Danes tega ne bi več naredil. Ali pač. A ko sem enkrat začel jemati tisti denar, se nisem mogel ustaviti. Ni poti nazaj. In ko sem storil, kar sem, sem se na poti proti Avstriji ustavil na Petrolu. Od tam sem že kako uro po odhodu iz Sintala nakazal v kamniški dom za starejše občane 349,10 evra, kolikor je bila dolžna mati.«

Čeprav nam je zagotovil, da je vzel kvečjemu kakih 650.000 evrov, se je pozneje izkazalo, da je šlo za precej višjo cifro, celo za več kot milijon evrov, kot so ugotovili v Sintalu. Po besedah direktorja sektorja za fizično in tehnično varovanje Andreja Pilka so na podlagi podanih zahtevkov naročnikov za povračilo gotovine ugotovili, da manjka 1,028.799,85 evra, ta podatek pa se, tako Pilko, ujema s stanjem na listkih iz vrečk, ki jih je Hriberšek pustil za seboj.

V Nemčiji
 810 tisočakov

Na naše vprašanje, zakaj je to storil, se je zdaj že nekdanji sintalovec tik pred predajo zjokal in dejal, da je bil tistega 6. aprila popolnoma obupan. Potrdil je besede znanca z avstrijske Koroške, ki nas je poklical že nekaj dni po tatvini in vedel povedati, da gre v Hriberškovem primeru za človeka v hudi osebni stiski. »Še dan prej sva se slišala. Potarnal je, da ima v žepu le 15 evrov, s katerimi se mora prebiti do sredine meseca, od njega pa terjajo takojšnje plačilo. Zjokal se je prek telefona, potožil, da pod nujno potrebuje nekaj sto evrov, saj je njegova mati v domu za starejše občane v Kamniku pred kakšnim mesecem padla, potrebovala dodatno oskrbo in mora zdaj on plačati za nastale stroške,« nam je sporočil Celovčan Miha Dolinšek.

Da je dolg v kamniškem domu za starejše občane res obstajal, je v preiskavi potrdila tudi njegova direktorica Marija Rems. Povedala je, da se je Hriberškovi materi februarja močno poslabšalo zdravstveno stanje, zato je odtlej uvrščena v najvišji cenovni razred oskrbnine, tako so se bistveno zvišala tudi doplačila. Na dan tatvine je bilo plačanih 349 evrov, gre torej za tisto položnico, ki jo je Hriberšek plačal ob začetku bega na servisu Tepanje. Še prej se je ustavil v kamniškem stanovanju in partnerici (ne da bi ta vse do hišne preiskave sploh vedela za to) pustil dva zvitka denarja, vsega skupaj 9200 evrov.

Poti so ga prek Avstrije vodile do nemškega Mannheima, kjer je v sefu na glavni železniški postaji skril zajeten del plena. Nemški preiskovalci so sef s ključem, ki ga je Slovenec ob predaji izročil policistom, odprli in v njem našli 810.425 evrov.

Dnevi so minevali in Hriberška je vse bolj preganjalo

»Preveč je bolelo. Nočem, da še naprej trpi moja družina. Mati, partnerica, njena otroka. Zlomilo me je, ko sem izvedel, da so partneričini sodelavci začeli zbirati denar zanjo. To pa ne! Ne morem dovoliti, da jaz z ogromnim kupom denarja hodim po svetu, zanjo pa morajo zbirati nekakšno denarno pomoč. Verjemite, da obžalujem. A zdaj že čutim neko olajšanje,« je 18. aprila govoril na Šentilju, ko je policistom izročil 75.140 evrov.

Čeprav je govoril, da je ves preostali plen v Mannheimu, to ni bilo res. Dan pred predajo je namreč poklical Celovčana Dolinška in se z njim sestal v Münchnu. Prosil ga je, naj ga odpelje do Salzburga, in kot je Dolinšek pripovedoval v preiskavi, »me je prosil tudi, če mu shranim torbo, ki jo je imel s seboj«. Bojda je Dolinšek to odklonil, a je pozneje opazil, da jo je Hriberšek kljub temu pustil v avtu. S torbo se je odpravil do celovškega odvetnika Rudolfa Vouka, pristala pa je v trezorju zvezne banke. Kar precej časa je moralo miniti, vse do 21. maja, da so jo prevzeli celovški kriminalisti, jo odprli in našteli še 110.045 evrov.

Koliko manjka?

Čeprav so pri Sintalu sprva trdili, da jim je Hriberšek izmaknil 911.488 evrov, so številko pozneje zvišali na natanko 1,028.799,85 evra. V svojem kamniškem stanovanju je pustil 9200 evrov, ob predaji je policistom izročil 75.140 evrov, v manhheimskem sefu je spravil 810.425 evrov, pri avstrijskem prijatelju pa 110.045. Tožilka trdi, da še vedno manjka 23.989,85 evra.

Deli s prijatelji