KRŠENJE PRAVIC

Svetovalcem denar, delavcem pa figo

Objavljeno 09. junij 2015 12.03 | Posodobljeno 09. junij 2015 12.03 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

David Radej obsojen zaradi kršenja pravic delavcev.

Radej naj bi z neizplačevanjem plač delavcem Regiu pridobil protipravno premoženjsko korist v višini več kot 21.000 evrov. Foto: Nada Černič Cvetanovski

KRŠKO – Ob besedi Regio Posavci takoj pomislijo na udarnega konja občine Krško. Letos bi zavod, ki je v desetih letih na razpisih pridobil za dober milijon sredstev, če ne bi bil mrtev, kot je dejal odvetnik Drago Šribar, praznoval 15. rojstni dan. A na rojstnodnevni zabavi bi lahko postregli kvečjemu z imenom Regio, saj zavod še ni izbrisan iz registra. Ima še nekaj pufa, nima pa poslovnih prostorov, zaposlenih in tudi transakcijskega računa ne. Tako da občina Krško, ki je menda kupila poslednji inventar zavoda, ne more nakazati kupnine, ker nima kam. Bi pa lahko ob jubileju postregli s sodbo, sicer nepravnomočno, ki pravi, da je predzadnji direktor Regia David Radej kršil pravice delavcev, saj jim ni izplačeval plač, prispevkov, regresov, potnine in odpravnine, niti stroškov za malico ne. Zaradi tega je bil obsojen na osemmesečno pogojno zaporno kazen. V zapor mu ne bo treba, če v dveh letih ne stori novega kaznivega dejanja. Zavod Regio kot pravna oseba, ki jo zastopa njegov bratranec Rok Umek, pa je obsojen na 20.000 evrov denarne kazni, ker je sokriv za tako situacijo, a so tudi temu izrekli dveletno preizkusno dobo.

Premoženjska korist v višini 21.000 evrov

Radej naj bi z neizplačevanjem plač delavcem v letu 2012, ko je še bogato nagrajeval zunanje sodelavce, med katerimi je bil Davor Račič, nekdanji direktor Regia, in njegova partnerica Bernarda Potočnik, Regiu pridobil protipravno premoženjsko korist v višini dobrih 21.000 evrov. Radej se je izgovarjal na težko finančno situacijo, ki je zaradi recesije zajela tudi njihovo dejavnost in so bili zaradi tega primorani poravnavati zgolj tiste obveznosti, ki so bile potrebne za nemoteno delovanje. V oči zbode dejstvo, da je bil Davor Račič, ki je skupaj z Robertom Ostreličem, nekdanjim direktorjem Regionalne razvojne agencije (RRA) Posavje, tvoril jedro stranke Posavska unija mladih, v zavodu Regio pa tudi po odhodu iz njega pred sedmimi leti siva eminenca in nekakšen tihi vodja zavoda. Vsaj tako so povedale nekatere priče, ki so govorile o tem, da je Radej delal pod taktirko Račiča. Ta je imel od leta 2010 z zavodom podpisano pogodbo o sodelovanju. Bil je svetovalec na vseh področjih, tako glede marketinga, časopisov, ki jih je tudi izdajal Regio, kot tudi glede bazena. Čeprav so na brestaniškem kopališču kot vodjo zaposlili Roka Kerina in v gostinskem delu Nino Gramc, je tudi tam svetovalno vlogo opravljal Račič.

Tako je sodišče, čeprav je tožilstvo ugotovilo Račičev vpliv, okrivilo Radeja, da je v letu 2012 zanemaril plače delavcev, čeprav so bile zanje vir preživetja, je pa dobrih sedem tisočakov v treh mesecih nakazal Račiču, njegovi partnerici pa v istem obdobju 26.000 evrov. Ona naj bi za zavod opravljala tudi računovodske storitve, njene družbe Pikacom, Forsa, FRS biro pa so tudi sodelovale z zavodom Regio. Z zavodom je sodelovala tudi skupina Tojeto, katere ustanovitelji so bili Račič, Radej in drugi, Račič pa je bil še prokurist družbe Uni gostinstvo, ki je servisiral Regio. Omenjene družbe naj bi skupaj s še nekaterimi tvorile mariborsko oziroma posavsko hobotnico, o njih pa se je govorilo tudi takrat, ko je Robert Ostrelič kot direktor RRA petim podjetjem, med drugim Uni gostinstvu, študentskemu servisu Pikacom pa tudi zavodu Regio, ki ga je takrat vodil Račič, brez vednosti upravnega odbora brez obresti posodil 150.000 evrov.

Izgovori, da je zaradi recesije upadel promet in da delavci zato niso dobili plač, pri sodnici Mariji Breznik niso padli na plodna tla. Če bi bila kriza, bi bila za vse, tudi za privilegirane sodelavce, ne samo za delavce.

Deli s prijatelji