NEJASNO

Štiblarjeva ne ve,
 ali je v postopku

Objavljeno 20. januar 2012 23.40 | Posodobljeno 20. januar 2012 23.50 | Piše: Barbara Pance

Zoper tožilko Aleksandro Štiblar zaradi razkritja v Novicah teče disciplinski postopek.

Biti ali ne biti? Aleksandra Štiblar ne ve, pri čem je. Foto: Ljubo Vukelič

VELENJE, LJUBLJANA – Velenjska tožilka Aleksandra Štiblar, ki je pred časom za naš časopis ekskluzivno razkrila nepravilnosti na slovenjgraškem tožilstvu, saj je med spopadanjem s sodno afero o domnevno zlorabljeni koroški deklici ugotovila, da so dokumentacijo v tamkajšnji ustanovi pospravili v arhiv (v njej je bila tudi vrsta dvomljivih potez, na primer, da je deklico o zlorabah zasliševala kar mama Aleksandra Tuksar namesto policista), naj bi bila v disciplinskem postopku. Vest, da zoper njo teče postopek, naj bi sprožil prav generalni državni tožilec Zvonko Fišer, ki naj bi informacijo prej kot tožilki posredoval izbranim medijem. O domnevni uvedbi postopka zoper kolegico ni bil seznanjen niti vodja celjskega državnega tožilstva Ivan Žaberl kot njen nadrejeni, še manj pa, kar je skrajno nenavadno, tožilka Štiblarjeva. »Zelo sem razočarana nad tem, da se generalni državni tožilec niti na mojo osebno prošnjo, naslovljeno nanj, ni odzval. Morala sem se obrniti na odvetnika, ko sem videla, da mi ne odgovori na vprašanje, ali sem v disciplinskem postopku ali ne,« je ogorčena tožilka. Njen odvetnik Tomaž Bromše pa je povedal, da je na generalno tožilstvo že naslovil dopis za pridobitev osnovne informacije o postopku. »Najprej pričakujem njihove odgovore, da bomo sploh videli, kaj je predmet obdolžitve, zakaj se zahteva uvedba disciplinskega postopka. Potem bomo lažje kar koli komentirali,« je lakoničen pravnik.

Ne tič ne miš

Na odgovor z generalnega tožilstva smo morali tudi mi čakati pet dni, Fišer je bil vmes odsoten. Kljub temu smo prejeli zgolj okosteneli zapis: »Zoper državno tožilko Aleksandro Štiblar je bila podana zahteva za uvedbo disciplinskega postopka. V disciplinskem postopku, ki je v pristojnosti disciplinskega tožilca in disciplinskega sodišča, je javnost izključena, zato drugih informacij ni mogoče dati.« Brez besed o tem, česa je dolžijo in kakšne sankcije jo čakajo. A Štiblarjeva kljub temu meni, da »formalno še nisem v postopku, ker mi ni bil izročen noben sklep. A glede na to, da je generalni za medije potrdil, da je bila podana zahteva, potemtakem mislim, da sem v postopku.«

Štiblarjeva je v izjavah, ki jih je za naš časopis podala novembra lani, močno okrnila ugled in državno funkcijo svojih nekdanjih kolegov v Slovenj Gradcu, še več, menila je, da so nameravali postopek z njeno pomočjo na hitro dati ad acta. Prst krivde za razvpitost afere o koroški punčki je usmerila naravnost na svoje kolege. Po njenem odhodu na delovno mesto v Velenje so namreč ovadbo dekličinega očeta Boštjana zaradi suma spolne zlorabe deklice, ki naj bi jo storil njen dedek, v Slovenj Gradcu preprosto zavrgli. To pa je Štiblarjevi dvignilo pritisk, tiho ni ostala niti ob potezi nadrejenega Fišerja, ko je ta vztrajal, da pri ravnanju slovenjgraških tožilcev v primeru Kaker ni bilo napak, in celo častno odlikoval Silvo Cepec, zoper katero je podana kazenska ovadba zaradi zlorabe položaja in ki je po mnenju Štiblerjeve tudi zavozila primer. 

Sistemska korupcija?

Obravnava, ki bi se morala na slovenjgraškem sodišču nadaljevati zoper Boštjana Kakerja, dekličinega očeta, ki je hčerko marca lani skril neznano kam, čeprav jo je sodišče pravnomočno dodelilo mami Aleksandri, je prestavljena. Iz mariborske ječe, kjer je Boštjan zaprt že 212. dan, so ga pred slovenjgraško roko pravice sicer pripeljali v lisicah, vendar so obravnavo prestavili zaradi novega odvetniškega obraza, ki je vstopil v to zadevo. Gre za Boštjana Verstovška, znanega Celjana, ki so ga proslavile zlasti odmevne tožbe pred Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu in je prvi, ki je s tožbo zoper Republiko Slovenijo dosegel obsodbo zaradi kršitve pravice do sojenja v razumnem roku (projekt Lukenda). Verstovšek se mora o primeru koroške deklice še poučiti. »Nadaljujemo obrambo očeta in dokazovanje sistemske korupcije v tej zadevi. Na začetku te zgodbe smo povedali, da gremo do konca, in to tudi nameravamo, ne glede na podtikanja, zlorabe in razne diskreditacije, za katere s pomočjo tožilstva in sodišča Slovenj Gradec skrbi nasprotna stran. Čas je, da se obrne nov list v tej zgodbi,« je odločna Boštjanova zagovornica Natalija Markač iz Svetovalnice Akcija!, kjer še naprej vztrajajo, da je Boštjanov pripor nezakonit.

 

Deli s prijatelji