STARŠI, POZOR

Starejši moški v Kosezah vabi otroke

Objavljeno 22. maj 2015 20.10 | Posodobljeno 22. maj 2015 21.48 | Piše: M. U.

Policisti bodo iskanje moškega še nadaljevali.

Nemec je hčer zlorabljal 34 let (fotografija je simbolična)

LJUBLJANA – Na spletni strani osnovne šole Koseze so objavili opozorilo staršem, da je na šolskem igrišču starejši moški vabil otroke k sebi domov na sladkarije. »V zvezi s tem smo poklicali Policijsko upravo (PU) Šiška, ki je bila s tem dogodkom že seznanjena,« dodajajo na šoli. 

image

Neznanca (še) niso izsledili
 
Nataša Pučko iz PU Ljubljana nam je pojasnila, da so na podlagi prijave policisti začeli zbirati obvestila, vendar neznanca niso izsledili. Kot je dodala, bodo policisti iskanje moškega nadaljevali. »Policisti se občasno srečujemo s takšnimi obvestili in tudi takoj v zaščito otrok reagiramo ter zadeve spremljamo predvsem v smeri identifikacije neznancev in ugotavljanja namena (samo ogovarjanje še ne pomeni znakov kaznivih dejanj ali prekrška).«
 
Starši naj se z otroki pogovarjajo
 
»Pogovor naj poteka v času, ko starši in otroci niso obremenjeni s konkretnimi primeri, ki so objavljeni v medijih, na svetovnem spletu ... Otrokom naj bodo dani splošni nasveti, naj denimo ne vstopajo v tuja vozila, ne prejemajo daril neznanih oseb, naj ne sledijo neznanim osebam (ne glede na obljube, da bodo dobili ali videli igračo, domačega ljubljenčka, dobili sladkarije ...).

Otroci se morajo naučiti, da se v takšnih primerih ponudb zoperstavijo z odločnim NE. V nadaljevanju priporočamo, da TAKOJ pristopijo do najbližje odrasle osebe v trgovini, na ulici itd. ali do policista in povedo o dogodku, da se na ta način pridobi čem več informacij, na podlagi katerih lahko policija konkretizira svoje aktivnosti. Odgovornost odraslih pa je, da otroku prisluhnejo, ga po potrebi zaščitijo in pomagajo po najboljših močeh (npr. klic na številko 113, sodelovanje za zaščito otroka v nadaljnjih postopkih). Je pa treba poudariti, da vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamernega ogovarjanja (npr. nekdo vprašuje za pot ali po konkretni osebi), nikakor pa naj otroci ne prisedejo v vozilo (da bi denimo pokazali pot). Policisti se pogosto srečujemo z dezinformacijami, z informacijami, ki potekajo po načelu od osebe do osebe, ali s komentiranjem dogodkov, ki niso preverjeni.

Takšne informacije ali njihovo širjenje med ljudmi povzročajo paniko in strah. Pomembno je, da se takoj obvesti policija na številko 113 in ne šele po dnevu ali dveh, četudi osebe (ali njihovi najbližji) niso neposredno udeležene, to pa se ob prijavi tudi pojasni. Druge okoliščine bodo preverili policisti.«

 

Deli s prijatelji