NA PROSTOSTI

Srečko spet doma

Objavljeno 20. december 2013 17.12 | Posodobljeno 19. december 2013 19.50 | Piše: Iztok Umer

Po 45 mesecih Srečko Prijatelj zagledal luč svobode.

Na sojenju. Foto: Iztok Umer

KOPER – »Ja, Srečko je doma. Ne, mobitela nima, ker so mu ga zasegli že ob aretaciji 13. marca 2010. Na domači telefon se ne oglaša. Kako se bo odvijala zgodba po pravnomočni kazni za drugi proces v Kopru, še ne vemo, saj še nismo prejeli nobene odredbe za izvrševanje preostalega dela enotne kazni, tako niti ne vemo, ali bo moral znova za rešetke Doba oziroma kakšne bodo njegove pravne možnosti, da bi se izognil sedenju v zaporu. Kakor koli že, po treh letih in devetih mesecih, ki jih je prebil v priporu in zaporu, si zdaj želimo le miru, ne pa zvonjenja telefonov ali pri vhodnih vratih naše hiše. Mir in samo mir je tisto, kar si želimo od njegove izpustitve iz zapora,« je bila odločna in kratka Aleksandra Prijatelj, žena nekdanjega poslanca SNS, pri kateri smo iskali potrditev, ali držijo informacije, da so Prijatelja izpustili tri mesece pred iztekom štiriletnega zapora.

Predčasni odpust je odobril direktor zapora na Dobu Jože Podržaj, saj je omenjena odločitev povsem v njegovih rokah. Prijatelj naj bi si ta odpustek pridobil z zglednim vedenjem med prestajanjem kazni in z delom, ki ga je opravljal v zaporu, kjer so ga kmalu premestili iz zaprtega oddelka v polodprtega. Od štirih prisojenih let zapora zaradi izsiljevanja novogoriškega podjetnika Marjana Mikuža, samovolje in nedovoljenega posedovanja orožja in razstreliva je torej za rešetkami presedel tri leta in devet mesecev. Že po dveh letih prestajanja zapora bi kot obsojenec imel pravico napisati vlogo za pogojni izpust, vendar se je tedaj proti njemu, nekdanjemu predsedniku uprave koprske Luke Robertu Časarju in novogoriškemu podjetniku Marjanu Mikužu že začelo sojenje zaradi nečednih poslov in podkupovanja pri luškem odkupu parcel na Orleški gmajni in poslovnega objekta Luna v Sežani. Vsi trije obtoženci so bili obsojeni, sodba pa je pred kratkim postala pravnomočna. Skupaj s prvo sodbo so Prijatelju izrekli enotno kazen šest let zapora.

Omeniti velja, da se je Prijateljev propad začel 13. marca 2010, ko so ga koprski kriminalisti aretirali v Solkanu, potem ko mu je Marjan Mikuž v lokalu na tako imenovanem solkanskem Placu dal kuverto s 323.000 evri gotovine. Ko se je Srečko usedel v avto, ki ga je vozila žena Aleksandra, so kriminalisti in policisti z bliskovito akcijo preprečili, da bi voznica speljala, na Prijateljevih rokah pa so škrtnile lisice. Od tedaj je bil v policijskem pridržanju ali za rešetkami koprskega zapora. Pripor so mu vmes odpravili le za par dni, po pritožbi tožilstva pa so mu ga znova odredili. Z aretacijo in priporom se je končala tudi poslanska in politična kariera člana SNS. 

Deli s prijatelji