PLOČEVINA IN KRI

Šofer cisterne junak, ne pa krivec za nalet

Objavljeno 30. december 2014 10.31 | Posodobljeno 30. december 2014 10.36 | Piše: Iztok Umer

Množično nesrečo pri Postojni povzročil vrtinec vetra in snega.

Na vetrobranskem steklu VW tuarega švicarske registracije je še vedno viden velik krvav madež po udarcu, ki je bil usoden za 25-letnega sopotnika. Foto: Iztok Umer

POSTOJNA – »Število udeleženih vozil in ranjenih se še vedno spreminja. Pri vozilih nekateri naknadno sporočajo, da so bili udeleženi, vendar so svojo kožo reševali, da so odpeljali s kraja nesreče, pri ranjenih pa nekateri sami iščejo zdravniško pomoč v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Kakor koli že, v nedeljo ob 13.05 se je na primorski avtocesti pri izvozu za Postojno proti Kopru zgodila ena najhujših prometnih nesreč na območju PU Koper in tudi širše, zahtevala je življenje 25-letnega Švicarja, deset ljudi je bilo huje, najmanj 20 laže ranjenih, v nesreči v množičnem naletu pa je bilo udeleženih 50 osebnih avtomobilov, trije tovornjaki in avtobus, poln potnikov. Vzrok nesreče je bil nenaden zračni vrtinec, ki je nad avtocesto dvignil sneg in ustvaril tako gosto zaveso, da se skoznjo ni videlo niti metra naprej. V taki situaciji so presenečeni vozniki različno reagirali. Nekaj jih je uspešno zapeljalo skozi zaveso, nekateri so začeli zavirati, in v nekaj minutah je bilo na 191 metrih razdalje na kupu štiriinpetdeset zmečkanih vozil,« je dinamiko in posledice nedeljska dogodka povzel komandir koprske postaje prometne policije Mitja Palčič.

Dodal je, da je bil tik pred nesrečo na izvozu v Postojni njihov policist, ki je tudi sam zapeljal v snežno zaveso. Kmalu je zaslišal pokanje za sabo. Ustavil je in nameraval pogledati, kaj se dogaja. Če ne bi pravočasno odskočil, bi ga vozilo povozilo. Je pa bil policist tako zbran, da je zatem v hipu poklical na OKC Koper in povedal, da gre za nesrečo velikih razsežnosti, z OKC pa so zatem na noge vrgli center za obveščanje v Postojni, gasilce in reševalno službo.

Darko Muhič, poveljnik regijskega štaba za CZ, je dejal, da je bil njihov center o dogodku obveščen le nekaj minut po nesreči, na kraj dogajanja pa so odhiteli poklicni gasilci s tremi vozili. »Ko so prispeli, je bil največji problem snežni oblak, ki je prekril avtocesto, tako da se sprva ni vedelo, kakšne so njene razsežnosti. Gasilci in reševalci, ki so prispeli takoj za njimi, so najprej pregledali prizorišče in se odločili za prednostno reševanje ponesrečencev. Žal za 25-letnega sopotnika v osebnem avtomobilu VW tuareg s švicarskimi tablicami ni bilo pomoči, hudo je bil ranjen tudi voznik tega terenca. V dveh urah so reševalci in gasilci oskrbeli kar 150 ponesrečencev. Na kraj dogajanja so odhiteli tudi psihologi in socialne delavke, ki jim je pomoč ob tako hudi nesreči prišla še kako prav. Da ne bi zmrzovali, smo z vozili Darsa in vozili CZ v prostore postojnskega centra Dars odpeljali številne ponesrečence,« je povedal Muhič.

Direktorica Zdravstvenega doma Postojna Irena Vatovec Progar je povedala, da so reševalci deset ranjenih, med njimi dva huje, odpeljali v Splošno bolnišnico Izola, enako število v Splošno bolnišnico Šempeter pri Gorici, medtem ko so 18 ranjencev, med njimi pet s hudimi poškodbami, odpeljali v ljubljanski klinični center. Dodala je, da je šlo pri hudo ranjenih za poškodbe glave, prsnega koša, bilo je tudi nekaj zlomov okončin. Pohvalila je, da so se na klic odzvali vsi njeni zdravniški kolegi in drugo osebje, ki so bili v nedeljo sicer prosti.

»Kot upravljavca avtoceste me nedeljski dogodek pri Postojni močno žalosti in tudi skrbi. Na Darsu prometni varnosti posvečamo največjo pozornost. Na ekstremne vremenske pojave in druge ovire na avtocestah opozarjamo prek naših portalov, z omejitvami hitrosti, v skrajnih primerih tudi z zaprtjem avtoceste. Vse to za varnost prometnih udeležencev. Žal tudi naša opozorila ne zaležejo. Vozniki se ne držijo označb, predpisane varnostne razdalje in hitrosti. Čeprav smo vse nedeljsko dopoldne opozarjali na nevarne razmere na primorski avtocesti, takega ekstremnega pojava pri Postojni nismo pričakovali. Ob obžalovanju nedeljske tragedije moram priznati, da bi bila lahko še večja, in vesel sem, da med reševalci in drugimi udeleženci ni bilo še več žrtev,« pa je povedal Ulrih Zorin, vodja službe za upravljanje prometa pri Darsu.

Zorin ni vedel pojasniti, zakaj so z območja ob avtocesti pred leti umaknili snegobrane. Sprva je odgovoril, da verjetno zato, ker naj bi bili neučinkoviti, o njihovi učinkovitosti oziroma neučinkovitosti pa bo Dars poslal posebno pojasnilo.

Klobuk dol šoferjema

Policist Mitja Palčič je povedal, da ne drži poročanje nekaterih medijev, da je eden od tovornjakov stal na avtocesti in s tem povzročil tragedijo. Dejal je, da je šofer cisterne, ko je zapeljal v snežni vrtinec, prisebno sam zapeljal na levo in je njegovo vozilo obtičalo na kovinski ograji, ki ločuje avtomobilska kraka. Če bi zapeljal med že stoječa vozila, bi lahko pisali o pravem masakru. Vodja intervencije Andrej Tratnik iz PGD Postojna je dodal, da bi bila tragedija še večja, če bi se avtobus z 41 potniki prevrnil na bok, k sreči ga je šofer obdržal na kolesih. V topel avtobus se je tako zateklo okoli 60 udeležencev, ki bi drugače nekaj časa zmrzovali zunaj ali v svojih razbitih avtomobilih.

Deli s prijatelji