PRESTRAŠENA

Sodnik zalezoval bivšo ljubico?

Objavljeno 17. oktober 2017 11.34 | Posodobljeno 17. oktober 2017 11.34 | Piše: Aleš Andlovič

Predsednik mariborskega delovnega sodišča Stanko Omerzu danes na zatožni klopi.

Stanko Omerzu bo moral danes na sodišče, a tokrat v vlogi obtoženca. Foto: Aleš Andlovič

MARIBOR – Večina ljudi se je pripravljala na praznovanje božiča in novega leta, ko je konec lanskega decembra v mestu pod Pohorjem kot strela z jasnega udarila novica, da so policisti pridržali predsednika mariborskega delovnega sodišča Stanka Omerzuja. Večina je odkimavala z glavo, saj slednji velja za zelo spoštovanega sodnika, ki med drugim predava na mariborski pravni fakulteti. Ni jih bilo malo, ki so verjeli, da gre za diskriminacijo prvega moža mariborskega delovnega sodišča in da možakar njegovega kova zagotovo ve, kje se začne kaznivo dejanje.

Kazenska ovadba in hišna preiskava

A so se ušteli, saj so policisti Stanka Omerzuja konec decembra po opravljenih hišnih preiskavah sicer izpustili na prostost, a že dva dni pozneje zoper višjega sodnika vložili kazensko ovadbo. »Okrožno državno tožilstvo v Mariboru je 21. decembra 2016 prejelo v reševanje kazensko ovadbo Policijske uprave Maribor, sektorja kriminalistične policije, zoper osebo, zaposleno na enem izmed mariborskih sodišč, zaradi kaznivega dejanja zalezovanja po prvem odstavku 134.a kazenskega zakonika,« nam je na naše poizvedovanje odgovoril novopečeni vodja mariborskega okrožnega tožilstva Darko Simonič.

Kriminalisti, ki so decembra sredi dopoldneva vstopili v prostore delovnega sodišča na Glavnem trgu v Mariboru, so preiskali sodniško pisarno osumljenega, zatem pa sodnika posadili v avtomobil in ga odpeljali še na njegov dom v Mariboru. Tam so prečesali hišo, ki si jo je sodnik delil s svojo ženo. Zanimivo je, da je tudi ta zaposlena na delovnem sodišču in je bila nad kriminalistično preiskavo pri svojem »šefu« šokirana. Izvedeli smo, da naj bi kriminalisti našli in zasegli kup predplačniških telefonskih SIM-kartic, ki naj bi jih osumljeni uporabljal za zalezovanje.

Prestrašil jo je

Gre za delikt, ki se je v slovenskem kazenskem zakoniku znašel šele pred kratkim. Zanj je zagrožena bodisi denarna kazen bodisi zaporna kazen do dveh let zapora. Stanko Omerzu naj bi se pred časom zapletel v ljubezensko razmerje s 45-letnico z območja Slovenske Bistrice. Ko je ta po nekaj vročih mesecih hotela razmerje prekiniti, se je sodnik temu z vsemi štirimi upiral. »Pri oškodovanki je poskušal doseči, da bi z njim razmerje nadaljevala. V njunih medsebojnih stikih je izvršil vse znake očitanega kaznivega dejanja in tako oškodovanko strašil in ogrožal, zaradi česar je ta proti njemu podala predlog za pregon,« so takrat pojasnjevali mariborski policisti.

Pri oškodovanki je poskušal doseči, da bi nadaljevala razmerje z njim.

Kriminalisti so pri svoji preiskavi našli zadostno število dokazov, da so že na začetku letošnjega leta zadevo predali sodišču. »Na podlagi zbranih podatkov in obvestil je tožilec 19. januarja 2017 pri okrajnem sodišču vložil obtožni predlog zoper navedeno osebo zaradi istega kaznivega dejanja,« nam je še odgovoril prvi mariborski tožilec Darko Simonič. Izvedeli smo, da je postopek na okrajnem sodišču že stekel. Razpisan je bil celo predobravnavni narok, na katerem pa se je Stanko Omerzu izrekel za nedolžnega. Z zagovornikom si na vse pretege prizadevata, da bi predsedniku delovnega sodišča sodili za zaprtimi vrati. Koliko posluha bo za prošnje odvetnika Viktorja Osima imela sodnica Karmen Krajnc, bo znano danes, ko je na okrajnem sodišču razpisan začetek sojenja.

Ena ovadba zavržena

Nekdanja družica mariborskega sodnika se je morala zares počutiti močno ogroženo, saj je Stanka Omerzuja nekajkrat celo ovadila policistom. Kaj so preiskovalci našli med zaseženimi telekomunikacijskimi predmeti, bo kmalu znano, če bo javnost (novinarji) sploh smela prisostvovati obravnavi, menda pa so poleg telefonov zasegli vso elektronsko pošto, ki jo je imel sodnik tako na svojem službenem kot tudi zasebnem računalniku.

Vložitev obtožnega predloga in s tem posledično grozeč proces na okrajnem sodišču pa sodnika Stanka Omerzuja menda nista streznila. Nobena opozorila, da ne sme več vzpostavljati stika z oškodovano 45-letnico, menda niso zalegla. Tako naj bi jo menda še naprej nadlegoval, kar je Bistričanka tudi prijavila policistom. To so nam potrdili na mariborskem tožilstvu: »Navedeno osebo je državno tožilstvo obravnavalo še za eno kaznivo dejanje zalezovanja.« Tako naj bi domnevno zalezovana ženska 31. maja slovenskobistriškim policistom prijavila novo kaznivo dejanje. »Okrožno državno tožilstvo je 10. julija 2017 zavrglo kazensko ovadbo oškodovanke, ker ni bil podan utemeljen sum, da je osumljenec storil naznanjeno kaznivo dejanje,« je sklenil tožilec Darko Simonič.


Brez suspenza

Četudi bi mnogi pričakovali, da bo Stanko Omerzu po uvedbi preiskave ali najpozneje po vložitvi obtožnega predloga pristal v službenem suspenzu, se to ni zgodilo. Sodnik ne more pristati v suspenzu, saj je po zakonu o sodniški službi slednji dopusten v primerih kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti in je za njih mogoče izreči kazen zapora višjo od dveh let. Obvezen je le, kadar je uveden kazenski postopek zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja z zlorabo sodniške funkcije.

 

Deli s prijatelji