ODŠKODNINA

Sodišče Plutovo žrtev ocenilo na 33 tisočakov

Objavljeno 05. februar 2014 19.00 | Posodobljeno 05. februar 2014 19.00 | Piše: Boštjan Celec

Višje sodišče celo dvignilo sramotni znesek, ki ga je za umorjeno določilo okrožno.

Zaradi popolnoma nepotrebne smrti žene in matere bodo dobili precej manj od zahtevanega. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Skorajda natanko na osmo obletnico zločina se je za družino Ulčar z Dolgega Brda s pravnomočno sodbo končala tudi sodna kalvarija, višje sodišče pa je malce popravilo slab vtis, ki ga je pri njej pustila ljubljanska okrožna pravdna sodnica Sergeja Jeras, saj jim je prisodila smešno nizko odškodnino. Sicer pa se je hkrati s to odločitvijo višjih sodnikov zaprlo tudi zadnje poglavje v krvavi zgodbi enega najokrutnejših serijskih morilcev na Slovenskem.

Zamočila policija in tožilstvo

Ko je Silvo Plut 24. februarja 2006 umoril Ljubico Ulčar, je bila namreč nesrečnica že njegova tretja žrtev. Leta 1990 je brutalno umoril sovaščanko iz Božakovega Marjanco Matjašič, nekaj let odsedel v zaporu, potem pa je nekaj časa živel v srbskem Aleksincu. Novembra 2004 je od tam pricurljala grozljiva vest, da je zmasakriral 25-letno nosečnico Jasmino Djošić. Zabadal jo je z nožem in ji prerezal vrat, grizel jo je po trebuhu in prsih ter jo z nožem rezal po trebuhu in stegnih. Izrezal ji je celo goltanec in ga po prepričanju srbskih preiskovalcev pojedel.

Po zločinu je pobegnil v domovino, kjer so ga sicer priprli zaradi manjših ropov, ki jih je zagrešil pred selitvijo v Aleksinac, a se je s sodišč izvlekel kot nedolžen in se nato ob zgražanju v Srbiji ter opozorilih iz te države mirno sprehajal na prostosti ter dobil še eno priložnost ubijati. Po umoru Ulčarjeve so se odgovorni sprva izgovarjali, da so bili v tem primeru nemočni, saj ga zaradi greha v tujini nismo mogli kazensko preganjati, svojega državljana pa nismo mogli izročiti Srbom. A se je kaj kmalu izkazalo, da ni bilo tako.

Tedanja notranji minister Dragutin Mate in generalna državna tožilka Barbara Brezigar sta priznala, da Plut ne bi smel biti na prostosti in ne bi mogel znova moriti, če bi bilo glede na informacije iz Srbije sodelovanje med policijo in tožilstvom ustrezno, da tudi policija ni storila vsega, kar bi lahko, njeni postopki so bili vodeni pomanjkljivo, tožilci pa so bili premalo kritični.

Mirku so prisodili 7000 evrov, njegovima sinovoma pa še enkrat toliko, kolikor jima je okrožna sodnica: vsakemu po 13.000 evrov.

 

Otrokoma
 še enkrat več

Za Ljubico so ostali mož Mirko ter takrat komaj 13-letni Marko in 11-letni Matic, vložili pa so odškodninsko tožbo proti državi, s katero so zahtevali 125.000 evrov odškodnine in rento. Sojenje se je sprevrglo v pravi maraton in se na prvi stopnji končalo s presenetljivo odločitvijo, njihov zahtevek je bil namreč zavrnjen, češ da policija in tožilstvo nista imela podlage, da bi za Pluta pred morilskim pohodom na Jančah predlagala pripor in mu tako preprečila umor Ulčarjeve.

Toda višji sodniki so z vmesno sodbo Jerasovi sporočili, da se je zmotila, ter ji naložili, naj sodi še enkrat in razsodi v prid tožnikom. Po njihovem mnenju je imela namreč policija pred umorom Ljubice na razpolago dovolj dokazov za vložitev kazenske ovadbe in dovolj dokazov, da bi za Pluta predlagali uvedbo pripora, policija je namreč tedaj že razpolagala z dokazom, sledmi DNK s kraja umora v Aleksincu, naši pravosodni organi pa so dobili tudi obtožnico zoper Pluta v Srbiji.

Potem ko je državno pravobranilstvo z revizijo pogorelo tudi na vrhovnem sodišču, je bil v ponovljenem okrožnem sojenju odločilen razpravni dan, ko je Jerasova zasliševala izvedenca psihiatrične stroke Dragana Terziča. Kaj ji je govoril, ni znano, saj je bila javnost s te razprave izključena, toda po njej je končala pravdanje in lanskega maja so Ulčarjevi onemeli, ko so prejeli njeno sodbo: »Zaradi pretrpljenih duševnih bolečin ob izgubi žene in matere pripada Mirku 5000 evrov, Maticu in Marku pa po 6500 evrov.« O kakršni koli renti pa sodnica ni hotela niti slišati.

Med vnovičnim srečanjem so se ljubljanski višji sodniki odločili, da tej večletni sodni jari kači naredijo konec. Zadevo so v roke vzeli sami in Ulčarjevim nekoliko zvišali odškodnino, saj bodo ti zdaj dobili 33.000 evrov plus obresti. Mirku so prisodili 7000 evrov, njegovima sinovoma pa še enkrat toliko, kolikor jima je okrožna sodnica, in sicer vsakemu po 13.000 evrov. Toda tudi oni zahtevi po renti niso ugodili, je pa primer z njihovo odločitvijo postal pravnomočen.

Kot smo izvedeli na pravobranilstvu, so Ulčarjevim odškodnino in obresti že nakazali. 

Deli s prijatelji