SOJENJE

So Veliča res naplahtali, da bi prišli do Vidmarja?

Objavljeno 08. junij 2013 21.10 | Posodobljeno 08. junij 2013 21.10 | Piše: Aleksander Brudar

Nose in Vidmar, ki naj bi leta 2005 oropala banko SKB, se niti tokrat nista prikazala.

Klop je samevala. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – »Obramba starta na to, da se vsi dokazi izločijo. To je normalno. Verjetno se bomo še nekaj časa vrteli okoli tega,« je po predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču, ki se ga niti tokrat nista udeležila obtožena za rop banke SKB pred nekaj manj kot osmimi leti Dejan Vidmar in Sašo Nose, povedala tožilka Blanka Žgajnar. Sodnica Polona Herman naroka zaradi njune odsotnosti ni izpeljala, je pa prisluhnila zahtevam Vidmarjeve obrambe po izločitvi enega izmed pomembnih dokazov – Vidmarjevih bioloških sledi. Policija naj bi jih po besedah Vidmarjevega zagovornika Dejana Markovića dobila na nezakonit način, z nezakonitim tajnim delovanjem ter nezakonito hišno preiskavo. V zgodbo naj bi vpletli Zlatana Veliča, ki se je leta 2011 družil z Vidmarjem in pri katerem je policija 2011 našla 16 kilogramov amfetaminov. Pri tem mu niso takoj povedali, da to ni mamilo, ampak so mu obljubili, da se bo kazni lahko izognil, če jim bo pomagal pridobiti Vidmarjeve biološke sledi. »In pod tem vtisom so ga prisilili, da je sodeloval v smeri, da bi odkrili Dejana Vidmarja oziroma da bi prišli do njegovih bioloških sledi, in prav na podlagi tega domnevnega mamila so dobili odredbo za hišno preiskavo, ko so Vidmarju vzeli prostost in mu odvzeli biološke sledi,« je po naroku povedal Marković. Preiskovalci so lahko s primerjavo ugotovili, da so take kot tiste, ki so jih našli v banki SKB. »Tudi te biološke sledi so bile Vidmarju podtaknjene, to bomo v nadaljevanju tudi dokazali, « je še povedal.

Roparji vlomili v 428 sefov

Tožilka Žgajnarjeva sicer meni, da se ji zdijo navedbe obrambe nesmiselne in da si bo tožilstvo vzelo čas za pisni odgovor. »Ves ta konstrukt je treba datumsko primerjati,« je povedala. Sodnica je predobravnavni narok preložila za nedoločen čas, »saj mora sodišče prejeti odgovor tožilstva in odločiti o predmetnem predlogu Vidmarjeve obrambe«.

Eden izmed največjih ropov pri nas se je zgodil v noči na 1. november 2005, ko so roparji vlomili v 428 sefov, pri tem pa naj bi po ocenah policije povzročili za 32 milijonov evrov škode. Nose in Vidmar sta v priporu že od aretacije 16. marca lani, a se kljub temu nista udeležila niti prvega predobravnavnega naroka v začetku januarja. Njunima zagovornikoma je uspelo izločiti zapisnike z njunega zaslišanja ob aretaciji,  zaradi česar se je takratna sodnica izločila in je zadevo prevzela Hermanova.

Deli s prijatelji