TRAGIČNA NAPAKA

Smrti malčice obtožene zdravnica in tri sestre

Objavljeno 03. julij 2012 10.30 | Posodobljeno 03. julij 2012 10.30 | Piše: Boštjan Celec

V Mariboru je 17-mesečnica umrla zaradi zapletov z rotavirusom.

Žanin grob nedolgo po nepotrebni smrti (foto: Jani Dolinšek).

MARIBOR – Kot vse kaže, bo na zatožno klop sedel še en član zdravniškega ceha, in sicer upokojena mariborska pediatrinja, 64-letna Olga Krajnc. Sodeč po očitkih na njen račun je s še tremi medicinskimi sestrami z mariborske pediatrije zakrivila smrt 17-mesečne deklice Žane Namestnik. Obtožba je bila vložena konec minulega tedna, zelo verjetni sodni proces pa bo prinesel vsaj malce zadoščenja Žanini mami Suzani Golob in očetu Petru Namestniku, saj sta bila tudi sama prisiljena vlagati kazenske ovadbe, ker je že bilo videti, da bodo organi pregona pozabili na ta primer.

Še hujše kot pri Boru?

Čeprav je Žana umrla že 1. aprila 2009, je zadeva šele lansko jesen prišla do faze sodne preiskave, ki so jo uvedli na mariborskem okrožnem sodišču. Poleg zdravnice Krajnčeve so preiskovali tudi medicinski sestri Stanko Nidorfer in Mojco Žohar. V obtožbi pa se med obtoženimi pojavlja tudi Sonja Poštuvan, prav tako medicinska sestra mariborskega hrama zdravja, ki je med kazensko ovadenimi nismo zasledili.

Notranji nadzor Žaninega zdravljenja sicer ni pokazal nepravilnosti, zdravnica in medicinski sestri so po njem ravnale v skladu z doktrino in niso odgovorne za tragični dogodek. A je rezultat marsikdaj drugačen, ko se zadeve namesto ceha lotijo organi odkrivanja in pregona storilcev kaznivih dejanj, kar se je zgodilo tudi v tem primeru.

Še več, zaradi Žanine smrti do svojih kolegov niso bili milostni niti organi zdravniške zbornice, njihovo poročilo izrednega ekspertnega nadzora zdravniške zbornice je razkrilo, da so uslužbenke mariborskega kliničnega centra storile več strokovnih napak. Mnenje jih je bojda še bolj obremenilo kot denimo zdravnika Zlatko Kanič in Roberta Pogorevca v primeru Bora Nekrepa.

Le gledale, ukrepale pa ne

Da je z Žano nekaj narobe, so starši ugotovili 28. marca 2009, malčica je namreč začela bruhati, dobila je tudi drisko. Naslednjega jutra sta jo odpeljala k dežurnemu zdravniku, ki je posumil na trebušni virus, zato ji je predpisal zdravila. A se Žani stanje ni izboljševalo, ob nadaljevanju težav je v glavnem le spala, zato sta jo zvečer odpeljala na pediatrično kliniko.

Zdravnica Krajnčeva se je odločila, da otroka hospitalizira

Na oddelku sta jo sprejeli Nidorferjeva in Žoharjeva, po materinih besedah pa je prišla tudi sestra Sonja (očitno Poštuvanova, op. p.). Ko ji je ta nastavljala iglo v žilo, Žana v nasprotju s pričakovanji ni zajokala, niti trznila ni, kar je njeno mater zelo prestrašilo. Kot so nam pozneje povedali starši, je bilo celo slišati komentar ene od sester, da so take otroke vozili v bolnišnice pred 30 leti, zdaj pa jih pripeljejo, če dvakrat prdnejo. To ji je dalo slutiti, da je z Žano nekaj zares hudo narobe.

Ponoči ni bilo bolje, punčka je še naprej bruhala, imela drisko, telo so ji stresali hudi krči, da jo je kar zvijalo. Sestri sta sicer redno prihajali v sobo in si ogledovali stanje pacientke ter mirili mater, da so krči običajni za take težave, medtem ko zdravnice sploh ni bilo na spregled.

Ob pol štirih zjutraj »pa je začela hčerka hropsti

Stekla sem na hodnik in poklicala sestro. Prijela je Žano, ki ji je glavica padla nazaj. Okoli ust in oči je imela modrice. Namesto da bi jo oživljali na oddelku, je sestra z Žano v naročju stekla na oddelek za intenzivno nego v spodnjem nadstropju. Stekla sem z njo, da sem jima odpirala vrata. Kot zakleto so bila vrata na oddelek zaklenjena. Preden sva našli ključ od vrat, so znova minevale dragocene sekunde.«

Po dveh dneh na aparatih je malčica izgubila bitko

Pozneje se je izkazalo, da je infekcija z rotavirusom zelo prizadela dekličino centralno živčevje, kar je povzročilo zastoj dihanja in srčne funkcije.

Pravda stoji zaradi tujca?

Odvetnica Nina Perhavec Cek iz odvetniške družbe Matoz, ki Žanine starše in njeno sestrico Zalo zastopa v pravdi, pravi, da je nedolgo tega mariborsko okrožno sodišče pozvala, naj vendarle nadaljujejo postopek. »Odškodninsko tožbo smo vložili 20. januarja 2010, istega leta sta bili dve razpravi, lani le ena septembra, ko so se odločili za postavitev medicinskega sodnega izvedenca iz tujine. Odtlej se namreč ni zgodilo nič.« Mariborski pravdni okrožni sodnik Janez Žirovnik mora sicer razsoditi v pravdi, v kateri Suzana Golob, Peter Namestnik in Zala Namestnik terjajo 26.700, 24.336,25 in 21.100 evrov.

Deli s prijatelji