AKCIJA

Slovensko podzemlje
 zalagalo teroriste

Objavljeno 12. maj 2012 10.29 | Posodobljeno 12. maj 2012 10.30 | Piše: Boštjan Celec

Včerajšnje zgodovinske aretacije preprodajalcev mamil in orožja.

Ljubljana, Fužine (foto: Dejan Javornik).

LJUBLJANA, KRANJ – Včeraj zjutraj je bila prva informacija. »Racije na Gorenjskem. Zgornje Bitnje. Radovljica. Pri Begunjah.« Kmalu za njo nova. »Racije v Ljubljani. Poljanska, Mesarska, Fužine ...« Začelo je deževati. »Racije tudi ob morju.« Vsepovsod racije in hišne preiskave. »Droge. Orožje.« Kamor koli si se obrnil, oboroženi policisti in skrivnostno molčeči kriminalisti.

Glavni na Balkanu

Sredi dopoldneva je sledila policijska potrditev še ene od informacij, namreč da akcija Emona, s katero so maja 2010 razbijali domnevno slovensko celico Balkanskih bojevnikov Črnogorca Darka Šarića, ni več rekordna. Dramatična izjava nacionalne policijske piarovke mag. Vesne Drole: »Kriminalisti in policisti več policijskih uprav so v zgodnjih jutranjih urah začeli koordinirano izvajanje zaključnih aktivnosti v obsežni mednarodni kriminalistični preiskavi kaznivih dejanj organizirane kriminalitete. Gre za najobširnejšo zaključno akcijo policije na področju organizirane kriminalitete v zgodovini samostojne Slovenije.«

Pa so bili šele sredi dela ...

Opoldne še nekaj dodatnih informacij. Policistov na delu že več kot 350, hišnih preiskav več kot 70. Povečuje se število prijetih, teh je že okrog 60. Izjava vodje uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Marjana Fanka po pričakovanjih kratka in brez odgovorov: »Res sodelujejo tudi pripadniki specialne enote, saj so to narekovali določeni vpadi v objekte in prijetje posameznih oseb, ki bi lahko bile oborožene, saj so bile že obravnavane za nasilna dejanja. Najobsežnejše aktivnosti potekajo na območju Policijskih uprav Kranj, Ljubljana in Koper.«

Več kriminalnih združb je sodelovalo, delovali so povezano. »Gre za najvišji nivo organizirane kriminalitete v Sloveniji, posamezni osumljenci pa predstavljajo vrh organizacije. Združbe so delovale na območju Balkana in več držav EU, pri čemer je organizacija aktivnosti potekala na območju Slovenije. Osrednji dejavnosti sta bili trgovina s prepovedanimi drogami in orožjem, večina dejavnosti pa je potekala na Balkanski poti. Zasegli smo večjo količino različnih drog in orožja. Na podlagi podatkov iz preiskave, ki je potekala v Sloveniji, je bilo tudi v tujini že prijetih in priprtih več oseb, ki so izvajale transporte, ki so bili sicer organizirani v Sloveniji.« Fank je obmolknil, racij in preiskav pa še kar ni bilo konec.

Strah pred Slovenci

Slovenske združbe, povezane v velezdružbo, so na zahod tihotapile kokain, heroin, hašiš, amfetamine, vse vrste prepovedanih drog, kar jih premore zemeljska obla. Vsaj nekaj kilogramov kokaina in drugih drog je padlo tudi v včerajšnjih slovenskih preiskavah. Padale so pištole in bombe. Policisti so bili naravnost zgroženi, kaj vse se je skrivalo v stanovanjih slovenskih osumljencev.

Lovili jih niso samo pri nas in zaradi nas, pomagale so vse balkanske policije, Francozi, Avstrijci, med najbolj pridnimi so bili Italijani.

Lani so denimo prav oni prijeli Slovenca, v njegovem vozilu pa toliko orožja, da bi ga bilo dovolj za nekaj čet najbolje opremljene vojske: pištole, kalašnikovke, specialno orožje, dušilci, bombe in eksplozivi. Ena od teorij je, da je slovenska velezdružba z orožjem oskrbovala francoske kolege iz podzemlja. Še huje! V francosko policijo se je zavlekel strah, da je Slovenija pomemben oskrbovalec pripomočkov za najbolj podle teroristične napade, ki se dogajajo na svetu.

V oči nam je padla preiskava na ljubljanski Poljanski cesti. Priimek na vratih preiskovanega stanovanja: Jovanović. Zgolj naključje? Milanski policisti so nedavno prijeli dva slovenska državljana, eden od njiju je bil po naših informacijah Bine Jovanović, ki smo ga spoznali na sojenju zaradi umora Ljubljančana Mustafe Rastoderja. V tej zadevi bodo znova sodili Radenku Đurđeviću, čigar obramba je prepričana, da prav Bine o umoru ve veliko več, kot je pričal. Bil je prijatelj z Rastoderjem, ta se je bojda ukvarjal s preprodajanjem mamil. A Bine je na sojenju odločno zanikal, da bi se kadar koli pečal z mamili. Potem pa so ga karabinjerji prijeli z več kilogrami zelo kakovostnega kokaina. Da, tudi Bine je del včerajšnje zgodbe, nam je potrdil poznavalec za stavkajoče slovenske policiste tako rekordnega petka.

Gorenjski obroč

Po neuradnih podatkih so samo na Gorenjskem aretirali več kot 30 osumljencev, ki naj bi jih domnevno vodil Miloš Ščekić. Tik pred zaključkom redakcije še nismo dobili potrditve, da bi ga aretirali. Sicer pa, neuradno, v javnost curljajo tudi nekateri drugi podatki o osumljencih, a vsaj za zdaj kriminalisti v njih ne prepoznajo nobenega od starih znancev policije ali sodstva. 

Deli s prijatelji