LIKVIDACIJA

Slovenca umorili s tremi streli v hrbet

Objavljeno 03. oktober 2015 15.01 | Posodobljeno 03. oktober 2015 15.00 | Piše: Boštjan Celec

V Bosni so likvidirali Slovenca z Interpolove tiralice Nebojšo Čubrilovića.

Nebojša Čubrilović Foto: Policija.si

BANJALUKA – »Morilec je v temi pričakal žrtev, streljal v njen hrbet, ni pa uporabil dušilca, čeprav se je dogajalo v središču mesta. Vse kaže, da so bili na delu profesionalci, da je šlo torej za klasično likvidacijo na mafijski način,« nam je včeraj sredi dneva, medtem ko so po prizorišču zločina še brskali kriminalisti, zaupal vir blizu preiskave. V prestolnici Republike srbske v Bosni in Hercegovini je bil v četrtek zvečer umorjen 33-letni Ljubljančan Nebojša Čubrilović.

Niso bile petarde

»Bil je podnajemnik v vili, pred katero so ga ubili. Njen lastnik je Đurađ Regodić, ki je solastnik banjaluškega hotela Talija. Najemnine v tej hiši so za naše razmere zelo drage, Slovenec pa je bival v prvem nadstropju. V neposredni bližini sta dve kavarni, v katerih je bilo takrat veliko gostov, a nihče od njih ni opazil nenavadnosti. Kar naenkrat pa je bilo v okolici malo morje policistov. Potrjeno imam informacijo, da ga je likvidator pričakal na dvorišču in je, ko je šel Slovenec proti hiši, streljal v njegov hrbet. Pravijo, da je v Gundulićevi ulici 21 živel od julija, morda avgusta,« ve povedati novinarski kolega iz Pressa.

Kolega iz Nezavisnih novina pa dodaja, da meščani, ki so jih včeraj zasliševali kriminalisti, o okoliščinah tragedije ne vedo ničesar. »Pogovarjal sem se z eno redkih oseb, če ne edino, ki je sploh slišala strele. Gre za žensko, ki stanuje tik ob tej zgradbi, pred katero je bil umorjen Slovenec, vendar pravi, da je bila prepričana, da nekdo meče petarde zaradi odbojke. Morate vedeti, da je bila v četrtek zvečer na televiziji najprej nogometna tekma med nemškim Augsburgom in beograjskim Partizanom, v kateri so zmagali Srbi, potem pa še odbojkarska tekma ženskih reprezentanc, v kateri so proti Belgijkam prav tako slavile Srbkinje. Ko prenašajo nastope srbskih športnikov, pa so v Republiki srbski televizije zelo na glas ter ob zmagah velikokrat pokajo petarde.«

Trije v hrbet, eden v podlaket

Zelo verjeten je podatek, da je Čubrilović od poletja živel v Banjaluki. V začetku julija je namreč v Sloveniji potekala ena največjih racij proti preprodajalcem mamil, ena od tarč pa je bil tudi on. Toda kriminalistične lovke ga niso dosegle, zato je pravosodje za njim razpisalo rdečo Interpolovo tiralico. Naši policijski viri pravijo, da so vedeli, da je na begu v Republiki srbski, toda splošno znano dejstvo je, da pri Bosancih težko dosežemo izročitev naših državljanov, misija nemogoče pa to postane, če se izkaže, da imajo tudi njihov potni list.

Čubrilovića so sicer tamkajšnji varnostni organi sredi avgusta prijeli prav na podlagi slovenske tiralice in ga privedli pred preiskovalnega sodnika, a ga je ta izpustil takoj, ko je ugotovil, da je Slovenec tudi državljan Bosne in Hercegovine.

Uradni govorec slovenske policije Drago Menegalija je izjavil, da »o omenjenem umoru slovenskega državljana nismo bili uradno obveščeni, smo pa v tem primeru v stiku z varnostnimi organi BiH«.

Preiskovalci četrtkovega zločina torej po zadnjih informacijah še vedno tavajo v temi, krvnik je namreč po opravljeni nalogi izginil v neznano, lahko sklepamo tudi po sporočilu tiskovne predstavnice banjaluškega okrožnega tožilstva Maje Đaković Vidović. »V Gundulićevi ulici obravnavamo umor Nebojše Čubrilovića, rojenega 1982. v Sloveniji. Kaznivo dejanje je 1. oktobra okrog 23. ure s pomočjo strelskega orožja zagrešila za zdaj neznana oseba. Ogled je na kraju dogodka opravljal dežurni tožilec Željko Blažić skupaj s pooblaščenimi osebami iz sektorja kriminalistične policije. Tožilec je naložil opravo vseh potrebnih preiskovalnih dejanj, da bi odkrili storilca tega dejanja. Za potrebe forenzičnih preiskav so bile odvzete sledi, odrejena pa je tudi sodna obdukcija umorjenega, ki bo opravljena v Zavodu za sodno medicino Republike srbske.«

Obdukcija je medtem po naših informacijah že končana, v Čubrilovića naj bi streljali z razdalje nekaj metrov, trije streli so ga zadeli v hrbet (dve krogli naj bi prestrelili pljuča, ena srce), še en naboj pa je prebil njegovo podlaket. Morilska pištola naj bi bila kalibra 7,65.

Kokain v morju

Kronisti so o Čubriloviću v vlogi obtoženca poročali iz kranjske sodne palače kot o članu kokainske naveze, tožilska obtožba je govorila o tihotapljenju 20 kilogramov kokaina. Na zatožni klopi so mu delali družbo Milanko Sredić, Martin Udovič, lastnik propadlega ljubljanskega športnega centra Gradiant, Dejan Vidmar, ropar sefov SKB, Dule Miklić, Dejan Pejovski, Žarko Tešanović in Miroslav Banjanac. Aprila lani so jih obsodili na skupaj 56 let zapora, po pritožbah na višjo instanco pa so nekaterim obtožencem pred nekaj meseci znižali kazni; tudi Čubriloviću, ki ga je namesto dveh let in pol doletelo poldrugo leto zapora.

In kaj naj bi zagrešil, da je julija postal eden od 29, za katerimi so specializirani tožilci v lov poslali kriminaliste? V zahtevi za preiskavo so omenjali njegovo domnevno vlogo pri trgovanju s kokainom na območju Slovenije, Brazilije, Avstrije in Španije. V eni od zgodb naj bi bil izvajalec navodil in organizator transporta z jadrnico Ocean I iz Južne Amerike v Evropo. Ta se je lansko jesen podala na pot iz Brazilije, na krovu pa je imela več sto kilogramov kokaina, vrednega med 10 in 20 milijoni evrov. Krmilo je bilo v rokah Bolgara Vladimirja Demitrova Demirovija. Ko je bil 1000 milj daleč na odprtem morju, naj bi se mu zlomil jambor, zato mu (in članom posadke) ni preostalo drugega, kot da na pomoč pokliče posadko v bližini pluječe tovorne ladje, ki jih je oktobra vzela na krov, jadrnica pa je ostala prepuščena morju. Še preden so jo zapustili, so v strahu pred odkritjem ves kokain pometali v morje.

Deli s prijatelji