TRGOVINA Z LJUDMI

Slovenca mastno služila z Brazilkami?

Objavljeno 23. februar 2017 20.40 | Posodobljeno 23. februar 2017 20.42 | Piše: Boštjan Celec

V Braziliji zaradi trgovine z ljudmi aretirali Slovenca Vita Camernika in Tineta Motoha.

Med posnetkom na brazilski televiziji v tem kadru povedo, da so aretirali Vita Camernika. Foto S. N.

SAO PAOLO, NOVA GORICA  – Povprečen Brazilec kajpak nima pojma, kje je Slovenija. Še manj ve, da v tej državici obstaja mestece Nova Gorica. Toda brazilska zvezna policija je eno največjih kriminalističnih operacij v letošnjem letu izvirno poimenovala prav po nazivu enega od nočnih lokalov v tem kraju. Akcija razbitja kriminalne združbe trgovcev z ljudmi je namreč potekala pod delovnim nazivom Marguerita, so sporočili brazilski policisti in pojasnili, da so se zanj odločili zato, ker je zgodba povezana prav z novogoriško Margerito. In čeprav se morajo brazilski policisti spopadati z več kot 50.000 umori na leto, so se torej prav posebej pohvalili ravno s temi racijami, aretirancem pa preti vrtoglavih 25 let zaporne kazni. Med njimi na prvem mestu omenjajo Slovenca Vita Camernika in Tineta Motoha.

Že prvo noč 
zaslužila 1000 evrov

Šlo naj bi za usklajeno akcijo kriminalistov treh držav, Italije, Slovenije in Brazilije, samo v tej državi je bilo v njo vključenih okrog sto do zob oboroženih policistov. Nalog za racije je izdalo sodišče v zvezni državi Ceara, ta naj bi bila s 3300 kilometri obale in 8,4 milijona prebivalcev ena najpriljubljenejših južnoameriških destinacij za slovenske poslovneže.

Začelo se je v glavnem mestu te države Fortalezi in njegovi okolici, po poročanju novinarjev medijske hiše Globo so prav tam odvzeli prostost Slovencema, prijeli pa so tudi nekaj italijanskih in brazilskih državljanov, vsega skupaj naj bi aretirali 13 ljudi. Osumljeni so, da so z lažnimi obljubami o bajnem zaslužku v Evropi novačili brhke mladenke iz revnejših okolij Brazilije ter jih pošiljali v Italijo in Slovenijo, kjer so bile prisiljene v prostituiranje, najpogosteje prav v Margeriti. V zadnjih sedmih letih naj bi se pod okriljem te združbe prostituiralo okrog 150 deklet, na bančni račun organizatorjev v Fortalezi pa naj bi se stekale bajne količine denarja, v samo enem primeru naj bi prejeli kar 300.000 evrov nakazila. Le kdo ve, od kod.

Marsikaj je razkril prisluh telefonskemu pogovoru Emanuelle in Palome, deklet, ki sta očitno sodelovali z združbo. Emanulla o eni od novink, ta je bila očitno nezadovoljna z delom v nočnem klubu, tako de: »Nemogoče, da v dveh dneh ne bi zaslužila 250 evrov. Jaz sem že v prvi noči skoraj 1000. Zakaj ne ona? Luštna je tako kot jaz...«

Potem ko so pod krinko uslužbencev kakih turističnih ali drugih agencij torej prepričali dekleta s pravljicami o dobrem zaslužku na stari celini, naj bi jim osumljenci uredili letalski prevoz do Milana, jih prepeljali v Gorico in Novo Gorico, jih s pomočjo tamkajšnjih pajdašev nastanjali in torej prisiljevali v prostitucijo, večino zaslužka pa jim pobrali.

»Glavna točka je bila Margerita, na spletu zasledimo, da gre za lokal, v katerem prijeten ambient dopolnjujejo turška savna, džakuzi... in vroče presenečenje,« zapišejo v Globu in povzamejo izjavo pristojnih v brazilski zvezni policiji, da so morala imeti dekleta po šest spolnih odnosov na dan, na voljo pa so morala biti od 19. do 3. ure.

 

Pod okriljem združbe naj bi se prostituiralo Žokrog 150 deklet, k organizatorjem pa naj bi se
stekale bajne količine denarja.


Sodijo žrtvi poskusa umora

Pomenljivo sicer je, da se je prav zaradi domnevne zlorabe prostitucije v Margeriti že jeseni začelo sojenje na novogoriškem okrožnem sodišču, in na njem je bilo slišati besede enega od zaslišanih kriminalistov, da so primer začeli raziskovati tudi na podlagi depeš brazilskih varnostnih organov.

Zakaj torej racije v Braziliji šele februarja 2017, smo povprašali tiskovnega predstavnika slovenske policije Draga Menegalijo. »Slovenska policija je pred leti zaznala večjo prisotnost brazilskih deklet na območju Nove Gorice. Takrat je bilo ugotovljeno, da je imela večina urejen status v drugih državah EU ter v le manjšem delu so bile zaposlene kot plesalke pri slovenskih delodajalcih. Zaradi suma zlorabe prostitucije ali trgovine z ljudmi je takrat slovenska policija posredovala ugotovitve z zaprosilom po dopolnitvi naših ugotovitev brazilskim varnostnim organom. Ti so naše ugotovitve nadgradili in začeli preiskavo v Braziliji ter pri tem identificirali ključne akterje kaznivega dejanja. Za zdaj vam lahko potrdimo le, da poteka izmenjava podatkov znotraj mednarodnega policijskega sodelovanja.«

V zadevi Margerita so slovenski specializirani tožilci obtožili 11 ljudi z goriškega in mariborskega konca države ter dva Bolgara, saj naj bi novačenje deklet za prostitucijo potekalo tudi v tej državi. Zaključna kriminalistična akcija v nočnem lokalu je bila sicer že junija 2013. Glavna akterja naj bi bila lastnik lokala Igor Schwarz in njegova žena Heidi. Vodila naj bi prostitucijo v Margeriti ter v hotelih Perla, Park in Sabotin. Člani združbe naj bi dekletom jemali večji del zaslužka od prostituiranja in ga prali prek podjetij, ki so se ukvarjala s storitvenimi dejavnostmi. Samo zakonca Schwarz naj bi s finančnimi mahinacijami v petih letih »skrila dobra dva milijona evrov in pol«, so poročale Primorske novice.

Schwarz je znan po tem, da so mu prav zaradi prostitucije v Margeriti, ko se je ta imenovala še Faraon, enkrat že sodili, a je primer zaradi nezakonito pridobljenih dokazov padel v vodo. Leta 2006 pa je nekdanji policist postal tetraplegik, potem ko je nanj pred vhodom v nočni klub streljal Miroslav Cvijanović. Ta je bil zaradi poskusa umora obsojen na 12 let zapora.

Nepremičninar in specialist za Brazilijo?

Kdo bi lahko bila v Braziliji aretirana Slovenca? Neki Vito Camernik (prej je bil verjetno Čamernik) se je v slovenskih občilih pojavljal kot eden prvih Slovencev, ki so okrog Južne Amerike jadrali na Antarktiko. Pred leti naj bi se strastni ljubitelj kajtanja preselil v Brazilijo, prav na območju Fortaleze pa naj bi se ukvarjal z nepremičninarstvom. Ustanovil je nepremičninsko podjetje, v bližnji vasici Combuco, ki jo krasi prekrasna peščena plaža, pa naj bi bil investitor nekaterih apartmajskih objektov. Dejal je, da si je prav v Combucu vile kupilo že šest Slovencev, sam pa živi v hiši tik ob plaži, ki meri 200 kvadratnih metrov, ima štiri spalnice, na 1500 kvadratnih metrov velikem posestvu pa je tudi bazen.

Kaj pa Tine Motoh in Brazilija? Bil naj bi uslužbenec bioplinskega imperija Keter, poslovanje katerega naj bi bilo pod drobnogledom slovenskih kriminalistov. Leta 2011 je to mariborsko podjetje obiskala prva rezidenčna brazilska veleposlanica v Sloveniji Debora Vainer Barenboim, saj naj bi Keter v Braziliji zakorakal na področje energetike. Veleposlanica je vodilnim možem podjetja ponudila pomoč pri širjenju bioplinskih elektrarn na brazilskem trgu. Med njenim obiskom je bil prisoten tudi Motoh, ki je bil zastopnik Skupine Keter za južnoameriške trge.

Naši viri sicer pravijo, da so se podatki o v Braziliji živečem Slovencu Tinetu Motohu med preiskavo celo pojavljali v nekaterih dokumentih v zvezi s sojenjem, ki zdaj poteka na novogoriškem sodišču, vendar dokazov takrat menda ni bilo dovolj, zato so organi pregona opustili preiskovanje južnoameriške linije prostitucije ter se bolj posvetili bolgarski. Proces v Novi Gorici se bo nadaljeval konec meseca. 

Deli s prijatelji