NA SLEDI

Sled umorjenega zdaj vodi v Nemčijo

Objavljeno 30. julij 2013 18.31 | Posodobljeno 29. julij 2013 21.50 | Piše: Vojko Zakrajšek

Julija 1997 je bil v Sotelskem umorjen 60-letni Peter Ludwig Odenkirchen.

Hiša ob cesti, Sotelsko 31, kraj umora. Foto: Vojko Zakrajšek

SOTELSKO PRI BRESTANICI – Od osamosvojitvenega leta 1991 se je v Sloveniji zgodilo kar precej umorov in velika večina jih je bila raziskana. Pa vendar, v dobrih 20 letih na Generalni policijski upravi beležijo 31 neraziskanih tovrstnih zločinov. Med temi je zločin, ki se je zgodil julija 1997, torej pred 16 leti, v Sotelskem pri Brestanici, ko je bil umorjen 60-letni nemški državljan Peter Ludwig Odenkirchen. Glede na doslej znane okoliščine so naši kriminalisti naredili vse, da bi razvozlali umor, kot kaže, pa končanje dolgoletne preiskave ovira dejstvo, da je v nasilno dejanje kot storilec najverjetneje vpleten še en nemški državljan.

Šestnajst let, kolikor traja preiskava umora nemškega državljana Petra Ludwiga Odenkirchna, je dolga doba in zdi se, da je krvavi dogodek že pozabljen. Če pobrskamo po doslej zbranih podatkih iz preiskave, bi rekli, da je tako rekoč pojasnjen. Toda zadeva se je nekje zataknila; obstajajo pričevanja, tudi motiva ni težko prepoznati, obstajajo tudi imena možnih osumljencev in pomanjkljiv alibi enega od njih za čas zločina. Lahko se le še sprašujemo, kaj ovira in zavira postopek, ki ves čas poteka v dveh državah, v Sloveniji in v Nemčiji. To pomeni, da dokončno razkritje ni odvisno le od dela naše policije. Pravijo, da je sodelovanje med nemško in slovensko policijo zgledno, a rezultata za zdaj še ni.

Truplo Petra Odenkirchna so našli 1. julija 1997 v prenovljeni hiši na Sotelskem 31 pri Brestanici. Sprva je kazalo, da je možakar umrl zaradi srčne bolezni. Prvo mnenje dežurne zdravnice, ki je pacienta poznala, je bilo, da je smrt najverjetneje nastopila zaradi odpovedi srca. Truplo je ležalo na tleh v predprostoru med kuhinjo in dnevnim prostorom, zavito je bilo v odejo. Posmrtne spremembe so kazale na to, da je ležalo že več dni in takrat nihče ni pomislil, da se je zgodil zločin. Ni bilo opaziti nobenih krvnih madežev, še manj sledov krogle v zidu. Niti se nihče ni vprašal, zakaj je bil pokojnik zavit v odejo.

Tudi prijatelj R. B. je pomislil na Petrovo slabo srce, ko je vstopil v hišo in ga našel na tleh. Obvestil je policijo, po zdravnikovem ogledu so poklicali mrliško službo, ki se je precej namučila, da so zajetnega pokojnika odnesli iz hiše. Pri tem so v sobi, kjer je na tleh obležal Odenkirchen, naredili pravi nered. Premikali so pohištvo, zaradi grozljivega zadaha so odprli okna, pred tem pa so s polic odstranili vse lončke z rožami. Na podu so pustili kopico sledov, kar je pozneje kriminalistom, ki so preiskovali umor, povzročilo nemalo težav. Šele med sanitarno obdukcijo v mrliški vežici krškega pokopališča je oglednik na truplu opazil strelno rano, zato so odredili sodno obdukcijo, hkrati pa so policisti v hiši v Sotelskem zavarovali kraj zločina. Začel se je postopek preiskave umora.

Bil je priseljenec

Peter Odenkirchen, rojen leta 1937, je v Aachnu v Nemčiji po ločitvi spoznal Slovenko iz Sotelskega in z njo v zunajzakonski skupnosti preživel dvaindvajset let; večji del v Nemčiji, leta 1993 pa sta v Sotelskem kupila staro hišo. Partnerica je leta 1996 umrla, od tedaj je Nemec v hiši živel sam.

Navezal je prijateljstvo s sosedi in se nekako ustalil v novem kraju. Toda vmes je posegla zločinska roka. Pojavile so se različne govorice in natolcevanja o umoru, kriminalisti pa so skrbno zbirali in zlagali zgodbo.

Nekaj dni pred odkritjem trupla je več ljudi pred Petrovo hišo videlo črn avto. Bilo je v sredo, 25. junija (na obdukciji so ugotovili, da je umrl prav tega dne). Vozilo z nemško registracijo tedaj ni vzbujalo sumov, saj so Odenkirchna včasih obiskali znanci iz Nemčije. Podobno vozilo z začetnimi registrskimi črkami Aa (Aachen) so videli aprila tistega leta; takrat je Petra obiskal znanec Bodo Janssen iz Aachna, ki je brat Uda Janssna, Petrovega odvetnika iz Aachna; ta je zanj urejal finančne posle in ga zastopal v nerešenem zapuščinskem primeru po pokojni partnerici.

Kriminalistom se je to upravičeno zdelo vroča sled in prek Interpola so se povezali z nemškimi kolegi. Ti so se lotili preiskave, odprli so dosje, ki ga še niso spravili v predal. Brata Janssen nedvomno še nista povedala vsega.

Izsledki preiskave

Kriminalisti so v hiši pretaknili vse kotičke. Balistični strokovnjaki so ugotovili, da je storilec uporabil pištolo večjega kalibra tujega izvora, ki je v Sloveniji redkost. Sprožil je dvakrat, prva krogla je Odenkirchna le oplazila in se zarila v zid, druga je bila usodna. Po najdenih sledovih in drugih kazalnikih so kriminalisti sestavili možen potek dogajanja; Nemec je obiskovalca nedvomno poznal, saj ga je povabil v hišo in mu postregel s pijačo. Na mizi je ostala skleda s pecivom, zato so sklepali, da je sprva med njima tekel pogovor, ki se je pozneje sprevrgel v spor in končno v umor.

Priče so povedale, da je sumljivo vozilo stalo pred hišo kar veliko ur, do večera. V tem času je neznanec svoje vozilo premaknil bliže hiši in odprl prtljažnik (tudi to so opazili sosedje), po čemer so preiskovalci sklepali, da je nameraval truplo naložiti in ga odpeljati. Dejstvo, da je bilo truplo zavito v odejo, pa kaže na poskus prenosa trupla, toda zaradi velike teže je storilcu to spodletelo. Žrtvi je vzel ključe, hišo zaklenil in se odpeljal s kraja zločina.

Motiv za umor je bilo koristoljubje. Sodelovanje nemških in slovenskih kriminalistov je pripeljalo do zanimivih podrobnosti, zgodba se namreč ustavi pri bratih Janssen iz Aachna. Pri odvetniku Udu so našli potrdilo, iz katerega je razvidno, da mu je umorjeni Odenkirchen leta 1996 izročil oziroma posodil ali zaupal za plemenitenje 280.000 mark. Toda Udo Janssen je privlekel na dan tudi potrdilo, ki naj bi dokazovalo, da je 30. aprila 1997 ta denar, z obrestmi vred, Petru vrnil. A na dokumentu je močno sporen pokojnikov podpis.

In prav v zvezi z denarjem bi lahko Udov brat Bodo tistega leta dvakrat obiskal Petra Odenkirchna. Da bi bil lahko vpleten, je mogoče sklepati tudi po njegovem kritičnem finančnem stanju, bil je namreč le občasno zaposlen. In obstaja še ena oteževalna okoliščina – Bodo Janssen za čas umora nima trdnega alibija. Po več pogovorih s Petrovim odvetnikom so ga razglasili za možnega osumljenca, sledila sta molk in konec njunega sodelovanja v preiskavi.

Kar precej podrobnosti v tej krvavi zgodbi se prepleta in ujema in obstaja trdno upanje, da bodo dolgoletno preiskavo vendarle lahko uspešno končali.

Manjka le še pika na i

Kriminalisti delo nadaljujejo in upajo, da bodo umor Petra Odenkirchna le raziskali. Ne nazadnje je osumljenec znan, manjka le še verodostojna utemeljitev. Odgovor bi lahko dali grafologi. V nemškem kriminalističnem laboratoriju so preiskali potrdilo, ki naj bi dokazovalo, da je Udo Janssen umorjenemu vrnil 280.000 mark, in ugotovili, da ni mogoče z gotovostjo ne potrditi ne zanikati, ali je podpis na dokumentu Odenkirchnov ali je ponaredek.

 

Deli s prijatelji