ROPAR

Skoraj tri leta kehe 
za rop brežiške banke

Objavljeno 21. junij 2014 20.46 | Posodobljeno 21. junij 2014 20.48 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Bogdan Špoler je s pištolo v roki z Nove KBM odnesel trinajst tisočakov.

Fotografija je simbolična.

KRŠKO – Brezposelni Bogdan Špoler iz Brežic, ki se je preživljal s socialno pomočjo in ob podpori babice in strica, je sklenil svojemu skromnemu življenju narediti konec. Odločil se je oropati banko, najbolj pri roki mu je bila Nova KBM v Brežicah. Sprva je k temu nagovarjal še znanca, a ker si je ta potem, ko mu je predstavil plan, premislil, je svojo idejo uresničil sam. V začetku februarja se je s kapuco na glavi in zamaskiranim obrazom ter pištolo v roki podal v poslovalnico, v kateri so sredi popoldneva delali trije uslužbenci. »To je rop, dajte lovo!« je zakričal. Uslužbenka mu je izročila dobrih trinajst tisoč evrov, dal jih je v nahrbtnik in pobegnil v Španijo, kjer se je pred časom zdravil zaradi zasvojenosti z drogami. Na svoj podvig se je dobro pripravil, saj si je že pred tem ogledal stavbo, preučil sistem delovanja električnih vrat, ki jih je, ko je vstopil v banko, podprl z letvico, da so ostala odprta in da je lahko potem čim hitreje pobegnil. Dan pred bančnim podvigom pa si je v Zdravstvenem domu v Brežicah naročil tudi za dva meseca zdravil za zdravljenje odvisnosti in napovedal, da odhaja delat v tujino.

Čez slabe tri tedne se je vrnil brez ficka, no, imel ga je še toliko, da je s pomočjo babice za dva tisoč petsto evrov kupil motor znamke Kawasaki. V postopku so mu ga zasegli in prodali, kupnino pa namenili sodišču.

Obtoženi Špoler je dejanje priznal in s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde in višini kazni. Sporazum govori o dveh letih in desetih mesecih zapora, Špoler pa je zaprosil za predčasno prestajanje kazni. Kot oteževalno okoliščino so šteli, da je bilo kaznivo dejanje storjeno z orožjem, da je šlo za razmeroma visok znesek, da se je na dejanje dobro pripravil in poskušal vplesti še znanca. Med olajševalne okoliščine pa so šteli njegove težke družinske razmere, nekaznovanost in priznanje krivde. Dodajmo, da so mu pripor podaljšali do pravnomočnosti postopka, Novo KBM, ki je sicer od zavarovalnice že dobila ukradeni znesek, a je v postopku uveljavljala premoženjskopravni zahtevek v višini trinajst tisoč evrov, pa so napotili na pravdo.

 

Deli s prijatelji