V DEKLETU VIDEL DEMONA

Simona niso zdravili, pa je Klavdiji prerezal vrat

Objavljeno 16. november 2017 11.57 | Posodobljeno 16. november 2017 11.57 | Piše: Gordana Stojiljković

Usodnega dne ni bil pod vplivom nobenih psihoaktivnih substanc.

Sodil je punci Klavdiji. Foto: Marko Feist

LJUBLJANA – V zameno za priznanje krivde za umor 23-letne Klavdije Čučnik v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti je tožilka Nikolaja Hožič 20-letnemu Simonu Voglu ponudila 18 let zapora, ta pa je ponudbo sprejel in dejanje priznal. Sodnica Špela Koleta je njegovo priznanje sprejela, na naroku za izrek kazenske sankcije pa bo pred senatom, ki ga je zahteval zagovornik obtoženega Vogla Borut Markošek, zaslišala še nekaj prič.

Nož in kladivo

Konec junija letos je kot strela z jasnega udarila novica, da se je za vrati ugledne družinske hiše v Sostrem zgodila tragedija, v kateri je življenje izgubila komaj 23-letna Klavdija. Storilec je bil znan – policijo pa je o krvavem dogodku, ki se mu je za las izognila tudi mati obdolženega, obvestila prav Helena Vogel. Ker obtožnice še nismo slišali, natančnih okoliščin dogodka še ne poznamo, a že med preiskavo se je govorilo, da je Vogel svoje dekle, s katerim sta bila par več kot dve leti, umoril z nožem. Včeraj smo zunaj sodne dvorane slišali, da je bilo v igri še kladivo, ki naj bi ga Vogel zalučal tudi proti svoji mami.

18 let zapora je bila ponudba tožilstva.

Vogel, ki je prišel v spremstvu pravosodnih policistov, je jasno povedal, da obtožnico razume, in dejanje priznal. »Dejanje je nesporno, zato priznanje ni nič nepričakovanega. Ker kot nekdanji tožilec menim, da je kazen, sploh če upoštevamo vse okoliščine, absolutno previsoka, zahtevamo zaslišanje prič,« je pojasnil njegov zagovornik Markošek. Sodišče bo 24. novembra zaslišalo starše obdolženega Heleno in Alojza Vogla, njegovo sestro Martino in sosedo, ki je bila sicer tudi priča na ogledu kraja dogodka. Zaslišalo bo tudi izvedenca psihiatra. Tožilka je hotela predlagati tudi zaslišanje Klavdijine mame Renate Čučnik, a je njen pooblaščenec v tem postopku pojasnil, da je v izjemno slabem zdravstvenem stanju, zato bodo njeno izjavo le prebrali. Pooblaščenec Rok Pleterski Puharič je v spis vložil tudi premoženjskopravni zahtevek. Kot je povedal, Čučnikova za premoženjsko škodo terja dobrih 3500 evrov, za nepremoženjsko pa 70 tisočakov. »Renata Čučnik se je po smrti hčere sesedla, doživela hude travme, nemoč, duševne bolečine, ki se kažejo še zdaj, ko ne more spati, nima volje do življenja in dela, shujšala je za deset kilogramov, ves čas je tudi na pomirjevalih,« je razlagal njen pooblaščenec.    

Osebnostna motnja oziroma psihične težave iz otroštva

Markošek je zastopanje zlatega maturanta prevzel tik pred zdajci, zato sta na sodišče prišla kar dva odvetnika, ki naj bi zastopala Vogla. Po dogodku mu je namreč država postavila zagovornika po uradni dolžnosti, Markoška pa so za zastopanje najeli Voglovi starši. Ker ga ni pooblastil obdolženi, sodišče ni moglo razrešiti odvetnika Luke Skvarča, kar pa je storilo včeraj tik pred začetkom predobravnavnega naroka.

Čeprav tožilstvo včeraj še ni predstavilo obtožnice, so na plan prišle nekatere informacije. Tako naj bi imel fant psihične težave še iz otroštva, osebnostno motnjo, a ga – čeprav je mama zdravnica in ga je k zdravnikom peljala najmanj 30-krat – nikoli niso ustrezno zdravili. Kot so nam usodnega dne zaupali sosedje, je imel tudi nasilno zgodovino, ko naj bi se fizično lotil tudi svoje mame, zaradi česar je policija že ukrepala. Usodnega dne ni bil pod vplivom nobenih psihoaktivnih substanc, vzvod za kruto dejanje pa naj bi bil »računalniški demon, ki ga je hotel ubiti«.

Preiskovalni sodnik Marjan Pogačnik, ki je bil na ogledu kraja dogodka, je takoj po umoru za Simona Vogla odredil bivanje na psihiatriji, a so ga od tam že po petih dneh premestili v pripor, kjer je še danes. 


Bil je zlati maturant

Kot nam je pojasnil zagovornik, se mu zdi kazen za Vogla, ki jo je predlagala tožilka, absolutno previsoka, čeprav ne moremo mimo dejstva, da je zaradi njega ugasnilo mlado življenje. »Travme so tako v družini umorjene kot v družini obdolženega, pa vendar ne gre za okorelega morilca, temveč zlatega maturanta, v primeru katerega je zdravstvo pogrnilo na celi črti, saj ga leta in leta niso ustrezno zdravili,« je prepričan Markošek. Če bi tožilstvo ponudilo 14 let, bi ta trenutek kazen sprejeli in zadevo zaključili, pravi zagovornik, ki je bil dolgo tudi tožilec. »Ravno zato, ker sem bil tudi na drugi strani, menim, da je kazen previsoka,« je dodal. Za umor je sicer zagrožena kazen od 15 do 30 let zapora. Sodišče pri odmeri kazni ne sme izreči več, kot je predlagalo tožilstvo, lahko pa oceni okoliščine in mu prisodi manj let zapora od predlaganih 18.

 

Deli s prijatelji