INCIDENT V ŠOLI

Šestošolec na hodniku hudo ranil delavko šole

Objavljeno 22. maj 2016 09.23 | Posodobljeno 22. maj 2016 09.23 | Piše: Mojca Marot

Učenec je na OŠ Vojnik tako odrinil uslužbenko, da je padla in si zlomila roko ter potolkla glavo.

Na šoli v Vojniku se je v petek zgodil incident med učencem in zaposleno. Foto Mojca Marot

VOJNIK – Petek trinajstega si bodo na osnovni šoli v Vojniku zagotovo zapomnili za vedno. Prvič so bili namreč na omenjeni šoli deležni medijske pozornosti zato, ker se je prav pri njih zgodil neljubi incident, v katerega sta se zapletla učenec, po neuradnih podatkih naj bi šlo za šestošolca, ter ena od tam zaposlenih. Kot smo izvedeli, in so pred kratkim potrdili tudi na šoli, je učenec slednjo na hodniku z roko tako močno odrinil, da je nesrečno padla in se hudo poškodovala. »Ima zlomljeno roko, dobila je tudi udarec v glavo,« je potrdila ravnateljica Olga Kovač, ki pa zaradi varstva osebnih podatkov ni želela potrditi, ali je bil v dogodek res vpleten šestošolec, niti ni želela povedati, kdo od zaposlenih se je poškodoval. Dejala je le, da ni učiteljica oziroma katera od njihovih strokovnih delavk – neuradno smo izvedeli, da je šlo za starejšo žensko, zaposleno prek javnih del, ki je, ironično, skrbela za red na šoli. Spet drugi, neuradni viri navajajo, da incident ni bil tako nedolžen, saj naj bi učenec kar skočil v zaposleno, zato ni čudno, da je padla in se hudo poškodovala.

Urejena šola

»Priznam, da si niti v sanjah nisem mislila, da se bo naša šola znašla v središču medijske pozornosti zaradi neljubega dogodka, ki je vse nas zelo razžalostil,« je še dejala ravnateljica šole, v kateri vsak dan nabira znanje skoraj 700 otrok. Nič čudnega, da je takrat, ko se je med našim obiskom oglasil šolski zvonec, nastal takšen vrvež, da se na hodniku ni dalo niti pogovarjati. Sicer pa je vojniška šola v svojem okolju znana kot zelo urejena. »Doslej smo sloveli le po dobrih projektih, tudi otroškem parlamentu, ki smo ga organizirali, in drugih podobnih dogodkih, na katerih smo učence ozaveščali o nevarnostih, ki prežijo nanje tako v šoli kot zunaj nje,« je še razložila Kovačeva. Da to res drži, smo se prepričali že pri vhodu, saj na vratih visi velik napis, ki učence opozarja, naj ne zaupajo neznancem. Tako v šoli počasi, korak za korakom, gradijo zaupanje med zaposlenimi in učenci. »Res smo se doslej veliko pogovarjali in se bomo tudi v prihodnje. Predvsem pa si želimo, da bi učenci takoj poiskali pomoč, če bi se kjer koli in kadar koli počutili ogrožene,« še pove ravnateljica, ki ji je zaradi incidenta nenehno zvonil telefon.

Obveščena tudi policija

»Žal se je to zgodilo, dogodek pa močno obžalujem. Kaj natanko je bil vzrok, pa ne vem, ker nisem bila priča dogodku. Smo pa o tem, kot velevajo pravila, nemudoma obvestili tako policijo kot ustrezne strokovne službe, ki bodo o tem, kaj se je zgodilo, verjetno poročali tudi nam,« je še povedala ravnateljica. Da so jih o dogodku obvestili, je potrdila tudi Milena Trbulin, tiskovna predstavnica Policijske uprave Celje. »Mi smo bili o tem, da naj bi učenec napadel delavko, obveščeni, podrobnosti o dogodku pa še zbiramo. Obvestili smo tudi pristojni center za socialno delo v Celju,« je še potrdila Trbulinova.

Na drugi strani mnogi menijo, da imajo učenci že kar preveč pravic, ki se jih tudi dobro zavedajo, manj pa dolžnosti. »Meni se zdi, da so že kar preveč zaščiteni,« je pripomnil eden od staršev, ki se ne želi izpostavljati. Dejstvo je, da si pred nasiljem nihče ne bi smel zatiskati oči, čeprav drži tudi, da je na šolah več medvrstniškega nasilja kot pa dogodkov, v katerih bi učenci obračunavali z zaposlenimi in seveda tudi obratno. »Zdi pa se, da je zakonodaja včasih kar preveč na strani mladih, saj vsi vemo, da na nikogar ne smemo pokazati niti s prstom, kaj šele da bi malo povzdignili glas. Sicer pa sem tudi sama že doživela, da je eden od staršev prišel na šolo v družbi odvetnika,« nam je povedala ena do dolgoletnih učiteljic, ki ni zaposlena na vojniški šoli, a pravi, da so imeli podobno izkušnjo že mnogi drugi njeni kolegi tako v šolah kot v vrtcih. Sicer naj neuradno v incident ne bi bil vpleten učenec, s katerim bi že kdaj prej imeli težave ali bi kakor koli izstopal. Sploh pa mladoletniki, ki še niso stari 14 let, po naši zakonodaji niso kazensko odgovorni za svoja dejanja. Običajno se z njimi ukvarjajo psihiatri in strokovni delavci na centrih za socialno delo, tožilstvo pa je o dogodku obveščeno le s poročilom.

Deli s prijatelji