OKRUTNEŽ

Šest muck zapakiral 
in jih pustil na soncu

Objavljeno 16. julij 2013 10.53 | Posodobljeno 15. julij 2013 20.05 | Piše: Špela Ankele

Brezvestnež je za čuda naredil luknje, a mucki so bili skoraj skuhani!

Bodo odkrili, kdo je šest mladih muck zapakiral in jih odložil na vroče sonce? Foto: arhiv Mačjega dola

ŠKOFJA LOKA – Človeška krutost ne pozna meja. Da to ni le ocufana fraza, temveč zlata resnica, so že ničkolikokrat ugotovili tudi v škofjeloškem društvu za pomoč živalim Žverca, ko so v okolici tisočletnega mesta naleteli na zavržene, utopljene, poškodovane, umorjene ali komaj še žive mucke. Je že tako, da mačji naraščaj nekateri še dandanes vidijo kot nebodigatreba in kot nekaj, kar se lahko zavrže kot navadno smet. Da je krutost nekaterih res brezmejna, se je v Škofji Loki znova potrdilo pred nekaj dnevi, ko so ob cesti, ki vodi v vas Pevno, našli kartonasto škatlo. Vroče sonce se je upiralo vanjo, ko je šest mačjih grl v njej proseče mijavkalo. »Pošasti, ki je to naredila, sterilizacija mame teh mladičev verjetno še vedno ni padla na pamet. Malčki so bili skuhani, no, v škatli so imeli narejenih nekaj lukenj in prgišče briketov. Kako prijazno, a ne?« se cinično sprašuje Monika Koprivnikar iz društva Žverca.

Vedo za sterilizacijo?

Sogovornica opozarja tiste, ki jim je mar za živali in premorejo dovolj čiste vesti: »Ljudje, če veste za taka dejanja ali za ljudi, ki imajo doma nesterilizirane mačke, katerih mladiči potem naenkrat izginejo, prijavljajte, kličite, ne bojte se. Ko se bo storilce začelo kaznovati, bo morda šlo na bolje. Take trde buče so imune proti ozaveščanju!« Koprivnikarjeva dodaja, da utegne biti ravnanje mačjih lastnikov, ki svojih štirinožnih prijateljev ne kastrirajo oziroma sterilizirajo, zelo drago: »Poleg neodpustljive, neizmerne krutosti nad temi nedolžnimi bitji ni zanemarljivo niti to, da lahko osnovna oskrba takega paketa mačjih mladičev vse nas stane krepkega tisočaka. In ne, toliko nas ne stanejo živali ali zavetišče, ki jih sprejme, ampak tisti človek, ki jih je takole zložil v škatlo, naredil luknjice, da se revčki ne zadušijo, jim dodal še briketke, da ne bodo mucki lačni, in jih odložil na sonce. Lastnik teh muck bi dal lahko 70 evrov za sterilizacijo, pa bi nam vsem prihranil tisoč evrov, da ne govorim o tem, koliko trpljenja bi prihranil mačjemu naraščaju.«


Če mučitelja najdejo, mu lahko grozi zapor

Društvo Žverca je kruto ravnanje neznanega lastnika šesterice muck že prijavilo policistom. Verjetno edina sled, ki bi lahko vodila do brezvestneža, je kartonasta škatla z napisom proizvajalca hrane za živali. Na njej je tudi ime ustanove, kjer je škatla nekoč bila, vendar sled nekoliko zbledi, ko v tej ustanovi povedo, da prazne škatle odlagajo na deponijo, od tam pa bi jih lahko pobral skorajda kdor koli. »Policisti so takoj po sprejemu obvestila in podatka, da so najdeni mladiči že v pristojnem zavetišču, začeli aktivnosti za izsleditev neznane osebe, ki je ravnala nezakonito, ko je zapustila živali. Oseba še ni bila izsledena, policisti pa o njej in o nezakonitem ravnanju še zbirajo obvestila,« je potrdil Bojan Kos, predstavnik gorenjskih policistov za stike z javnostmi. »Sporočamo še, da bodo policisti storili vse, da se storilec odkrije, saj tako sebično ravnanje, s katerim se povzroča trpljenje živali, zagotovo ni družbeno, moralno in etično sprejemljivo in posega v skrben odnos med človekom in živaljo,« je poudaril Kos in pojasnil, da kazenski zakonik za mučenje živali predpisuje do dve leti zapora, prekrški pa se po zakonu o zaščiti živali lahko kaznujejo z globo od 800 do 1200 evrov.

 

Poklicati takoj!

Šesterica muck, najdenih v paketu blizu vasi Pevno, je bila polna glist in bolh. Zdaj so jih že cepili in čipirali, trenutno lepo okrevajo v prvem gorenjskem mačjem zavetišču. Tega so na območju nekdanje škofjeloške vojašnice ob obilni pomoči tukajšnje občine, ki jim je v brezplačen najem prepustila primerne prostore, odprli pred dobrim letom.

V dobrem letu je prek zavetišča Mačji dol nov dom poiskalo okoli sto muck, približno 70 so jih sterilizirali in vrnili v okolje. A težava je, poudarja sogovornica, da ljudje začnejo klicati šele takrat, ko imajo mačke mladiče: »Takoj je treba reagirati. Nesmiselno je mačko hraniti in navajati na novo okolje, nato pa klicati na pomoč, ko skoti mladiče. Treba je poklicati takoj!« Škofjeloški Mačji dol, ki je bil z mnogo urami prostovoljnega dela urejen za okoli 40 muck, je trenutno poln. »V zavetišču imamo zdaj 35 muck, karantena pa je polna, kar pomeni, da novih mačk skorajda ne moremo več sprejemati. Potem ko jim odpravimo zajedavce in jih, če so dovolj stari, cepimo, v karanteni preživijo dober teden. Predvsem so zdaj dobrodošli vsi, ki bi hoteli mačke začasno imeti pri sebi doma in jim tako omogočiti bivanje, ločeno od drugih živali,« pojasni Monika Koprivnikar in doda, da poleti skorajda ne mine dan, da jim ne bi sporočili o najdbi še enega mačjega izgubljenčka.

Kako mucko posvojiti?

V prvem in za zdaj edinem mačjem zavetišču so mijavkajoče kepice, ki so jih našli na območju škofjeloške in gorenjevaške občine, iz Železnikov, s katerimi ima zavetišče Mačji dol prav tako podpisano pogodbo, pa to poletje še ni bilo muck. »Občine na Loškem se zavedajo, kako pomembna je skrb za živali, kar je navsezadnje tudi njihova z zakonom opredeljena dolžnost. Pokrijejo račune za veterinarja in prvi mesec oskrbe v zavetišč,« pojasni Koprivnikarjeva.

Mlade mucke iz okolice Škofje Loke, ki iščejo nov dom, milo gledajo na spletni strani www.macji-dol.si, kjer so zbrani tudi vsi podatki o tem, kako mucko posvojiti. 


Tudi v Mariboru pokajo po šivih

V Zavetišču za živali Maribor se v zadnjih tednih soočajo s povečanim številom brezdomnih muc, med katerimi je največ mladičev. V zavetišču imajo 35 namestitvenih mest za mačke, dodatno so jih začasno uredili še 20, kar pomeni, da lahko začasni dom ponudijo 55 mucam. Te kapacitete so popolnoma zapolnili (trenutno imajo registriranih 132 mačk, med katerimi so nekatere v začasni oskrbi), zato so prisiljeni začasno ustaviti sprejemanje mačk. Ustavitev sprejema ne velja v nujnih primerih, ko je najdeni maček poškodovan – takšen mora biti sprejet in se mu ponudi ustrezna veterinarska oskrba. Kaj torej storiti, če najdete zapuščeno ali zavrženo mačko, ki je v dobri fizični kondiciji in torej ni nujni primer? O najdbi vsekakor obvestite najbližje zavetišče, saj vam bodo pomagali pri iskanju začasne rešitve. Najbolj boste pomagali, če lahko v svoj dom začasno sprejmete katero muco in postanete njen začasni skrbnik. Pošasti, ki je to naredila, sterilizacija
mame teh mladičev verjetno še vedno
ni padla na pamet.

 

Deli s prijatelji