POGREŠAN

Še vedno iščejo Ivana Groharja

Objavljeno 15. december 2012 10.59 | Posodobljeno 15. december 2012 11.00 | Piše: Sebastijan Ozmec

Groharjeve umetnine so zelo iskane, v zadnjem času jih kradejo kot po tekočem traku.

LJUBLJANA – Ne samo z državo, izvoljenci ljudstva tudi z narodovim blagom ravnajo kot svinja z mehom. Kako bi si drugače lahko razlagali, da iz najvišjega hrama politike izgine za slovenski narod izjemno pomembna dediščina enega vidnejših impresionistov Ivana Groharja Polje s kozolcem? Ne gre namreč za toaletni papir, temveč za umetnino, narejeno leta 1905, ki je izginila iz pisarne poslanca Saša Pečeta, ki je takrat opravljal funkcijo podpredsednika državnega zbora. Kljub večletnemu iskanju slike še danes ni znano, kje je. Groharjeve stvaritve so očitno zelo iskano blago na črnem trgu, saj to ni edina njegova ukradena ali izginula umetnina, policisti so jih šest našli celo v hišni preiskavi pri osumljencu ropa banke SKB, eno pa v vladni kleti.

Kraja v parlamentu

Zgodba o kraji Groharjevega Polja s kozolcem iz pisarne podpredsednika DZ Saša Pečeta je najmanj nenavadna, če ne že skrb vzbujajoča, saj kaže na odnos politikov do narodne in kulturne dediščine. Kot se je izkazalo, so sliko leta 2006 ob inventuri še popisali, naslednje leto pa je ni bilo več. Kot da to ne bi bilo dovolj, so izvoljenci ljudstva in njihovi podrejeni potrebovali še eno leto in pol, da so o kraji obvestili policijo. Ker ne more vsakdo iz ulice prikorakati v pisarno podpredsednika DZ, s stene sneti slike in z njo pod pazduho odkorakati skozi glavni vhod, se že od začetka poraja sum, da je v krajo vpleten nekdo iz vrha politike. Marsikdo je najprej pomislil kar na Pečeta, saj se s slikarstvom ukvarja tudi njegova žena, on pa se je pred očitki branil z nerazumljivim zagovorom – da sploh ni vedel, kako pomembno sliko ima v pisarni. Kot da bi šlo za kolaž, ki ga izdelajo osnovnošolci pri likovnem pouku, ne pa za umetnino enega najvidnejših slovenskih slikarjev.

Ker je omenjena slika vredna približno 100.000 evrov, ne gre za majhno stvar, še več pa je vredna za zgodovino umetnosti na Slovenskem. Ker Groharjeve slike v tujini nimajo tako visoke cene kot doma, je delo skoraj zagotovo pristalo v rokah slovenskega zbiratelja. Ker je od ugotovitve kraje slike iz DZ do prijave na policijo minilo kar leto in pol, policija ni mogla učinkovito preveriti sledi, ki bi jo pripeljale do tatinskega nepridiprava. Kot da bi to komu ustrezalo. Ne nazadnje niti takratna generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik tega dejstva ni znala pojasniti, temveč se je še sama čudila, kako je to sploh mogoče. Manj se čudijo državljani, sploh zato, ker naj bi tudi iz službenih poslanskih stanovanj po odhodu stanovalcev redno izginjalo pohištvo, kot da poslanci nimajo dovolj velike plače, da bi si kupili stol ali mizo.

Da je bilo zaradi poznega obvestila nemogoče odkriti storilca, smo posredno izvedeli tudi od tiskovnega predstavnika ljubljanske policijske uprave Vinka Stojnška, ki nam je pojasnil: »Kaznivo dejanje, o katerem sprašujete, do zdaj še ni bilo raziskano (storilci še niso bili ugotovljeni) oziroma slika še ni najdena. Policija nadaljuje zbiranje obvestil. O do zdaj znanih dejstvih in zbranih obvestilih je PU Ljubljana s poročili obvestila okrožno državno tožilstvo v Ljubljani.«

Iskani Grohar

Slike Ivana Groharja so v Sloveniji izjemno priljubljene, zato med ljubitelji zlahka dosežejo ceno celo do 300.000 evrov. Ne preseneča, da je v zadnjem obdobju izginilo že nekaj njegovih umetnin. Po razpadu nekdanje skupne države je iz Beograda prek Madžarske v domovino prispela slika Škofja Loka v snegu, ki je prej krasila jugoslovansko zvezno skupščino. Delo je bilo v Srbiji varno, v Sloveniji pa je kmalu dobilo noge in izginilo iz prostorov zunanjega ministrstva. Šele devet let pozneje so ga v slabem stanju in zaprašeno po naključju našli v vladni kleti, zato so ga morali v roke vzeti restavratorji.

Zelo je odmevala tudi kraja šestih slik z Groharjeve domačije v Spodnji Sorici nad Železniki septembra 2007: neznanec ali več storilcev je vlomilo vhodna vrata, s silo so odprli še notranje duri, ki so vodile do slikarjeve sobe, in odnesli šest del iz njegovega zgodnjega obdobja realizma z nabožno vsebino, naslikana med letoma 1890 in 1900. Policisti so slike na koncu našli v hišni preiskavi pri 34-letnem Dejanu Vidmarju, ki so ga obiskali zaradi odmevnega ropa banke SKB.

To pa še ni vse, kraje Groharjevih slik so se nadaljevale tudi v lanskem letu; najprej so poročali, da so iz galerije na loškem gradu ukradli pet slik, a so dve čez kakšen dan našli v muzeju, tri, skupaj vredne 200.000 evrov, pa še vedno pogrešajo. Eno so uslužbenci muzeja in policisti našli v zbirkah, eno pa v toaletnih prostorih, še vedno pa ne vemo, kje so dela z naslovi Petermanova Francka, Mileva Zakrajšek in Deklica.

Deli s prijatelji