RAKETOMET V PAPRIKI

Še drugič obsojen, ker je med papriko vozil orožje

Objavljeno 12. september 2016 16.30 | Posodobljeno 12. september 2016 16.30 | Piše: Nada Černič Cvetanovski

Senad Rašidović ponovno obsojen na dve leti in štiri mesece zapora.

Senad Rašidović se bo na novo obsodbo pritožil. Foto Nada Černič Cvetanovski

KRŠKO – Zgodaj zjutraj je pred krškim sodiščem ustavil kombi, ki je vozil na relaciji Francija–Bosna, bogato založen s prtljago in potniki. Ti so utrujeno zlezli na plan, kajti v Krškem jih je čakal daljši počitek, za katerega pa se niso odločili sami. Odredila ga je voznica kombija Enisa Suljić Rašidović, žena Senada Rašidovića, ki so ga tega dne iz koprskega pripora, kjer je že osem mesecev, pripeljali na sklepni del ponovljenega sojenja. Obtožili so ga namreč, da je oktobra lani v prtljagi, namenjeni iz Bosne v Francijo, v kateri so bile uradno sicer paprika in čebula ter druge vrtnine, prevažal prepovedano orožje zolja oziroma ročni protitankovski raketomet in poltretji kilogram eksploziva. Zaradi tega kaznivega dejanja je bil Rašidović sicer že obsojen na zaporno kazen, vendar je višje sodišče sodbo v celoti razveljavilo zaradi kršenja pravic obrambe; sodnica Marija Breznik namreč ni izpeljala vseh dokazov, ki jih je predlagala obramba, in tako se je dolgotrajno dokazovanje začelo znova.

Na zadnji obravnavi je sodišče med drugim vzelo pod drobnogled odeji, s katerima sta bila v potovalki prekrita orožje in eksploziv, policija pa jih ni zasegla, temveč jih je zdaj na sodišče naravnost iz Francije prinesla žena obtoženega Senada. Tako je bilo v sodni dvorani kot na kramarskem sejmu: bila je tudi tehtnica, na katero je sodnica položila odeji in odčitala težo. Izkazalo se je, da sta težki več kot šest kilogramov. Če upoštevamo, da je zolja tehtala več kot tri kilograme, industrijskega eksploziva je bilo za poltretji kilogram, poleg tega pa je obtoženi v isti torbi tovoril še povrtnino, je teža potovalke, za katero je trdil, da jo je na postajališče Šićki Brod, od koder vsak teden potuje iz Bosne v Francijo in nazaj, prinesla neznana oseba, krepko presegala težo navadne paprike in čebule. Čeprav obtoženi trdi, da je preveril vsebino potovalke, z roko naj bi segel z vsake strani potovalke pod odejo, pa da ni otipal polmetrske cevi raketometa in tudi ne eksploziva.

Ujeli so ga na Obrežju

Potovalka je bila vzdolžno prelepljena z lepilnim trakom, na njej pa je bila telefonska številka osebe v Franciji, ki naj bi jo Rašidović poklical ob prihodu tja in bi prevzela prtljago. Toda prtljaga ni nikoli prispela v Francijo tako kot tudi obtoženi ne, saj je skupaj s potovalko obtičal na mejnem prehodu Obrežje, kjer so ga zasačili policisti. Potovalka ni imela lastnika in je potovala brezplačno, se je pa obtoženi pozneje spomnil neke osebe, ki jo je prinesla. To sta potrdili njegovi dve priči, vendar možakarja, ki je prinesel nevarni tovor, nista mogli identificirati ali ga prepoznati po sliki, »saj je imel kapo na glavi in je imel do vratu zapet suknjič«. Toda Rašidović je tega moškega tako slikovito opisal ženi, da ga je ta, ne da bi vedela za ime in priimek, detektivsko izbrskala na svetovnem spletu in federalni policiji v Bosni javila: »Elvir Salihović je človek, ki je prinesel torbo z orožjem.« Povedala je, da se skriva v tuzlanskem naselju Solina, po podatkih policije pa naj bi živel v Barceloni. Obramba je predlagala, da bi tega moškega zaslišali na sodišču, vendar je sodnica predlog zavrnila. »Nelogično in neživljenjsko je, da bi obtoženi neznano osebo, ki jo je le bežno videl, tako podrobno opisal ženi, da bi jo ta potem našla na facebooku,« je pribila in ni verjela, da bi Rašidović, ki je povedal, da so mu že grozili, sprejel potovalno torbo od neznanca, da zanjo ne bi zahteval plačila in da ne bi vedel, kaj je v njej. Verjela ni niti zagovoru, da mu je bilo orožje podtaknjeno zato, da bi imel težave na meji. Njegova žena je namreč trdila, da so policisti na meji že pred njegovim prihodom dobili namig, da morajo pregledati to potovalko v kombiju.

Po mnenju tožilke Mateje Roguljič, ki je za obtoženega predlagala tri leta zapora, saj je glede na vrsto orožja in ob dejstvu, kaj se dogaja v Franciji, jasno, da je bilo orožje namenjeno za teroristično dejavnost, bi bilo za to, da bi imel težave, dovolj, da bi mu podtaknili le eno stvar, ne pa dve. Sodišče mu je zato ponovno dosodilo dve leti in štiri mesece zapora in mu podaljšalo pripor. Obdolženi se bo na sodbo pritožil, saj je po besedah njegovega zagovornika Dušana Medveda pacifist, in ne terorist. Če bi bil, bi ga že zdavnaj izgnali iz Francije. Sam je predlagal, naj preverijo pri francoski generalni policiji, kakšen zgleden državljan je. Ko je sodišče to res storilo, je zvedelo, da v Franciji ni bil še v nobenem postopku, se je pa izkazalo, da so osebe, s katerimi kontaktira po telefonu, povezane s Saidom Huseinovićem, najbolj znanim balkanskim islamskim skrajnežem, ki je nekoč živel v Franciji, zdaj pa živi v Siriji. Družabna omrežja so sicer poročala, da je bila omenjena oseba na začetku letošnjega leta ubita v Siriji.

 

Deli s prijatelji