SOJENJE

Se bo Maček za smrt treh 
mladih pogodil s tožilcem?

Objavljeno 24. april 2014 19.21 | Posodobljeno 24. april 2014 19.21 | Piše: Primož Škerl

Obramba čaka na potezo tožilca, temu se s spremembo obtožnice ne mudi.

Starši umrlih mladih Celjanov zaradi sodne jare kače izgubljajo živce in potrpljenje. Foto: Gregor Katič

CELJE – Potem ko so vrhovni sodniki razveljavili vse, kar so njihovi celjski okrožni in višji kolegi v zadnjih štirih letih storili v primeru Branka Mačka z Brega pri Polzeli, so nov začetek sojenja v Celju razpisali nenavadno hitro.

Pijan in nespameten voznik, ki je na avtocesti pri Arji vasi 2. oktobra 2009 z vožnjo po napačnem pasu s sveta spravil tri mlade Celjane, Petra Kračuna, Tjašo Godec in Natašo Koštomaj, bo na zatožno klop znova sedel že 13. junija (vmes bo sredi maja moral še na pravdo s svojci pokojnih).

Okrožno sodišče je z razpisom zelo pohitelo, čeprav zadeva ni prednostna, kajti obtoženi se ne brani iz pripora, temveč s prostosti, kamor je z Doba odkorakal 11. aprila. Svojci bodo slej ko prej dokončno izgubili živce in potrpljenje, če že niso povsem obupali nad našim pravosodjem. V kleščah pravnih določil se bolje znajdejo juristi, a tudi oni imajo na eno in isto stvar povsem drugačne poglede, kar se je v tem medijsko izjemno odmevnem primeru še toliko bolj opazilo.

Obsojen za predrzno vožnjo

Predobravnavni narok bo tako skoraj natanko dve leti po tistem, ko je sodnica Marjana Topolovec Dolinšek Mačka za deset let poslala pod ključ. Kakšne so možnosti razpleta v ponovljenem sodnem procesu?

Glede na opredelitev vrhovnega sodišča lahko mirno zapišemo, da je Maček zdaj v rahli prednosti, ki pa se utegne spremeniti v občutno, če bi tožilstvo v preveliki težnji po ohranitvi krivdoreka omililo obtožbeni člen. Namesto za predrzno vožnjo, za kar je bil Maček obsojen na deset (od zagroženih dvanajst) let, bi se po zatrjevanju obrambe moral zagovarjati zaradi povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti, kjer je zagroženih največ osem let ječe.

»Moja stranka ni brezčutni morilec. Maček ni namenoma zapeljal na napačni pas in ni namenoma ubil treh ljudi. Odločitev vrhovnih sodnikov je precedens za bodoče podobne zadeve in hkrati usmeritev za razmišljanje. Zame je pravna ureditev tovrstnih kaznivih dejanj precej sporna, zakon se nenehno spreminja, vendar spremembe niso dovolj pretehtane, predvsem pa so prenagljene. Občutno premalo se stori za preventivo. Vse odkar se je zgodil Maček, stalno poslušam, kako je treba urediti cestišča, a se še nič ni zgodilo. Ljudje se še kar vozijo v napačno smer, tudi nesreče se dogajajo,« pove Mačkov zagovornik Damir Ivančič, ki si je z uspešno pritožbo na varstvo zakonitosti verjetno nakopal nekaj tihe jeze celjskih sodnikov in laične javnosti, na drugi strani pa tudi kakšen kanček pravnega strahospoštovanja.

Odsedel je
13 mesecev

O taktiki obrambe Ivančič ne želi govoriti. Prednost daje tožilstvu, ki naj razmisli o spremembah v obtožbi, te pa so lahko samo omilitvene narave. Če bi mu po novem grozilo največ osem let, bi si s priznanjem krivde in pogajanjih za milejšo sankcijo gotovo izboril šest, lahko pa tudi samo pet let zapora. Odsedel je 13 mesecev, kar teoretično pomeni, da bi se v – z Mačkovega stališča – najboljšem primeru za zapahe vrnil samo še za 17 mesecev, potem bi odslužil polovico kazni in bi imel pravico zaprositi za pogojni izpust. Ivančič špekulacij ne komentira. »Napotek vrhovnega sodišča je, da je bil kaznovan prestrogo. Težnja je, da se ljudem v takšnih primerih omogoči čim prejšnjo vrnitev v normalno okolje. Pobud za pogajanja tožilstvu ne bomo dajali, počakali bomo na njihovo prvo potezo.«

Vodja celjskega okrožnega tožilstva Ivan Žaberl, ki je tudi zastopal obtožnico, po drugi strani zatrjuje, da so ponudbo obrambe že dobili, vendar zgolj na neformalni ravni. »Ne gre za konkreten predlog. Nikamor se nam ne mudi, za spremembo obtožnice se imamo možnost odločiti tudi tik pred zdajci, v sklepni besedi.« Tožilstvo vztraja, da je sporni naklep stvar dokazne ocene, da pa sami niso storili procesnih napak. Po njihovem mnenju se je Maček dobro zavedal, da lahko povzroči katastrofo, a je lahkoverno menil, da se mu to ne bo pripetilo. Ivančič dodaja, da bi si obramba boljše izhodišče lahko zagotovila tudi s problematiziranjem spornega odvzema krvi po nesreči (nalogo je opravila medicinska sestra, ne zdravnik), kakor da pri uvozu, kjer je Maček zapeljal na avtocesto, zdaj stoji drugačna usmerjevalna tabla.

Deli s prijatelji