ODŠKODNINSKA TOŽBA

»Ščitijo zdravnike, kaj bo z mano, jim je malo mar«

Objavljeno 02. januar 2016 21.58 | Posodobljeno 02. januar 2016 21.58 | Piše: Primož Škerl
Ključne besede: Bojan Cvelfer

Bojan Cvelfer razočaran nad odločitvijo višjega sodišča, da mu ničesar ni uspelo dokazati.

Bojan Cvelfer se ne bo nikoli pozdravil, z zdravili si lahko le lajša težave. Foto: Primož Škerl

CELJE – Bojan Cvelfer je več kot sedem let po tistem, ko ga je na Bregu pri Polzeli v desno golen ugriznil klop in je zbolel za boreliozo, tudi na višjem sodišču izgubil pravdo zoper celjskega zdravnika Dušana Polimaca in njegovo zasebno ambulanto. Bojan se je za odškodninsko pravdo, v kateri je zahteval 25.000 evrov in 600 evrov mesečne rente, odločil predvsem zato, ker je bil močno razočaran nad strokovnostjo in odnosom osebnega zdravnika. Meni namreč, da njegove bolezni ni jemal resno, celo sprla naj bi se, ko mu je v ambulanti pripovedoval o svojih zdravstvenih težavah. Tožnik je povedal, da mu je zdravnik dejal, naj si klopa odstrani sam in naj se tudi zdravi kar sam, na mizo mu je vrgel knjigo z antibiotiki, češ, naj si še izbere, katerega bi hotel jemati. Pravi, da mu osebni zdravnik ni predpisal nobenih zdravil ali mazil, temveč mu je samo svetoval počitek.

Višji sodniki so v vsem, razen pri odmeri stroškov, prikimali odločitvi prvostopenjskega. Znesek, ki ga bo Cvelfer moral odšteti Polimacu za povračilo stroškov pravdanja, so z 2600 oklestili na 1800 evrov. Sicer pa so višji sodniki zapisali, da tožniku ni uspelo dokazati tako rekoč ničesar razen dejstva, da je staknil klopa. Ni dokazov, da je res obiskal Polimačevo ordinacijo, da je leta 2009 prevzel svoj zdravstveni karton, niti da mu je zdravnik rekel, naj si klopa odstrani sam. Ostaja še sporno vprašanje, ali bi toženi zdravnik pacienta moral napotiti na specialistični pregled že pri prvem obisku, ko mu je ta pripovedoval o simptomih, ali so podatki v zdravstvenem kartonu pomanjkljivi oziroma prirejeni.

Posledice bo 
čutil vse življenje

Bojan se je v težavah znašel po tem, ko je pomagal prijatelju na njegovi posesti. Bolezen, ki na tem področju velja za eno najtežjih pojavnih oblik, je napredovala tako daleč, da bo njene posledice gotovo občutil vse življenje. Kakor nam je pred časom dejal njegov pravni pooblaščenec, odvetnik Velimir Cugmas, je bil njegov klient malomarne obravnave deležen tudi zato, ker ni imel urejenega zdravstvenega zavarovanja, saj je bil brezposeln.

»Ne morem verjeti takšni presoji. Ves čas so pristranski, ne upoštevajo mojih tehtnih dokazov. Sodišče ni delovalo pošteno. Kronično sem bolan, posledice so hude, jemati moram tablete za živčni sistem, a pozdraviti se ne morem, samo lajšam lahko težave. Telo se mi trese, imam močan glavobol, le tu in tam lahko spim kakšno noč. Bolečine so zelo hude, pritisk čutim po vsem telesu,« je zelo razočaran tožnik. Z odvetnikom Velimirjem Cugmasom pripravljata zahtevek za revizijo na vrhovnem sodišču, a Cvelfer pravi, da bo šel do konca, tudi do evropskega sodišča.

»Sodišča, kakršna imamo, niso nikomur v prid, sodbe niso korektne. Živim od socialne pomoči, zaradi vseh težav se ne morem zaposliti, imam tudi status invalida. Nikakor ne morem plačati stroškov nasprotne strani, nimam kje vzeti. Ščitijo zdravnike in jim je malo mar, kaj bo z mano.«

Deli s prijatelji