NAPAD

S sekiro nad gasilca

Objavljeno 28. junij 2015 12.52 | Posodobljeno 28. junij 2015 12.52 | Piše: Primož Škerl

Med pogostimi opravili mož v rdečem je tudi vlamljanje v objekte in vozila, pri čemer so včasih izpostavljeni ne le žaljivkam, temveč tudi napadom. Ni vrat, ki se jim ne bi uklonila.

Ni vrat, ki jih gasilci ne bi odprli. Foto: Primož Škerl

Iz stanovanja že dolgo ni bilo nikogar. Izza vrat začne prihajati neprijeten vonj, ki zmoti sostanovalce. Na potezi so najprej gasilci. Zvečer sosedje skozi stene slišijo glasen prepir, nato kričanje in topot udarcev. Zjutraj in dopoldne je vse tiho, v stanovanju nihče niti ne dvigne slušalke niti se ne odzove na zvonjenje in trkanje. Gasilci z vlomilsko opremo so že na poti. Podvizati se morajo tudi v primerih, ko je stanovanje prazno, v njem pa zamaka voda, uhaja plin ali so lastniki pozabili ugasniti štedilnik. Možje v rdečem so še najbolj zadovoljni takrat, ko njihovo delo prinese rezultat, denimo, kadar rešijo onemoglo stanovalko ali – če gre za kaznivo dejanje – še koga najdejo živega.

Ločitveni vlomi

Poleg gašenja, posredovanja v prometnih in naravnih nesrečah, pomoči pri prevozih obolelih ali ranjenih oseb in reševanja živali je naloga poklicnih gasilcev tudi vlamljanje v objekte in vozila. Lahko bi rekli, da veljajo za dobrodošle vlomilce. Ni vrat, ki se jim ne bi uklonila, a velja načelo najmanjšega odpora, kar pomeni, da se vlamljanja lotijo tako, da je škoda čim manjša. Direktor Poklicne gasilske enote Celje (PGE Celje) Janko Požežnik poudarja, da bodo vrata nasilno odprli samo, če je ogroženo življenje oziroma obstaja nevarnost večje gmotne škode. Lani so morali vdreti 46-krat, v letu 2013 pa 56-krat.

Praviloma vsako intervencijo opravijo na ukaz regijskega centra za obveščanje, ki presodi, ali je treba posredovati. So tudi primeri, ko se občani nanje obrnejo neposredno. »Pogosto se je dogajalo, da sta sprta zakonca, ki sta skoraj praviloma že v ločitvenem postopku, vsak zase klicala gasilce, ker je eden od njiju zamenjal ključavnico in drugi ni mogel vstopiti, nam pa je natvezil, da je izgubil ključe. Takšno nagajanje med partnerji nas je izučilo, zato klicatelje najprej napotimo na policijo. Kdor ima čisto vest, bo tja tudi šel. V njihovi prisotnosti nato opravimo delo.« Tako imenovanih ločitvenih vlomov je približno 15 odstotkov, Požežnik pa dodaja, da se podobno dogaja tudi med lastniki in najemniki stanovanj, ki ne plačujejo obveznosti. Lastnik zamenja ključavnico, najemnik ne more dobiti osebnih stvari in pokliče gasilce.

Rezilo mimo glave

»Policija je prisotna ob deložacijah, vendar so tudi naši možje pogosto izpostavljeni. Zgodilo se je, da smo morali nasilno odpreti vrata deložiranca, in ta se je potem s sekiro lotil gasilca. Mimo glave mu je švignilo rezilo. Oboroženi policisti so nasilneža k sreči hitro obvladali,« se spominja Marko Veternik, gasilski inštruktor. V tistem trenutku se oglasi alarm za njegovo enoto, pri Dramljah morajo iz pločevine izrezati voznika, ki je treščil v tovornjak. Inštruktor odide brez besed. V manj kot minuti se oglasijo sirene interventnega vozila. Pravi profesionalci.

So primeri, ko jih pokličejo poškodovanci. Starejšim se nesreče v stanovanjih pogosto dogajajo, in kadar kljub poškodbam (med nevarnejšimi so zlomi kolka in poškodbe glave) zmorejo do telefona, so se skoraj že rešili. »Lahko naletimo na dodatne težave, če imajo težka zaščitna vrata, ki se pettočkovno zaklepajo. Več dela je, toda vselej pridemo noter,« poudari poveljnik gasilske operative PGE Celje Igor Ratajc.

Kadar vedo, da jih za vrati čaka nasilnež, se vključijo pogajalci. »Policija nas opremi s čeladami in neprebojnimi jopiči. Name še niso streljali, a nikoli ne veš. Nevarno je tudi pri plinu. Med vlamljanjem moramo paziti, da ne nastajajo iskre, v poštev pride samo lomljenje,« doda Ratajc, ki želi, da bi bilo tega čim manj, a statistika nakazuje nasprotno. 

Nekaznovani vlomilci

V vlomilskem moštvu sta dva moža z vozilom, na voljo imata posebno opremo in orodje, ki ga ne smejo kazati, uporabljajo ga lahko zgolj strokovno usposobljene osebe s potrdilom o nekaznovanosti. S seboj vzamejo baterije in akumulatorje, saj sosedje ne ponudijo vedno električnega priključka. Veliko bolj dovzetni pa so, ko iz sosednjega stanovanja teče voda, uhaja plin ali v njem izbruhne ogenj. »Med letnimi dopusti je tega veliko. Ljudje pred odhodom ne zaprejo dovodnih cevi. Posege opravimo na stroške lastnika, pri čemer pazimo, da je škode čim manj.« Posebna zgodba so vlomi v vozila, na primer, ko mlade mamice otroka pustijo v avtu in odidejo po nakupih, založijo ključe, nato pa v ihti kličejo gasilce na pomoč. Letos so možje iz PGE Celje opravili že tri tovrstne intervencije.

Kaj čaka za vrati

Gasilci ne morejo vedeti, kaj jih čaka za vrati. Gasilski inštruktor Robert Napotnik je v 17 letih doživel že vse, kar lahko doleti poklicnega gasilca. »Za vrati so me čakali razpadajoča trupla, obešenci, mrliči v kadi ali na straniščni školjki. Tudi v takšnih primerih najprej vstopimo mi, ne policisti. Največkrat je vonj tako neznosen, da komaj zdržiš. Pred časom smo v hiši v Vojniku našli skoraj že razpadlo truplo starejše domačinke, štirje smo ga morali dvigniti, da smo ga spravili v krsto, sicer bi ga pobirali po delih. Prizori niso prijetni.«

Deli s prijatelji