PRIZNALI NAPAD

S pestmi nad Špance, 
sekiro pa v avtobus

Objavljeno 20. april 2015 09.09 | Posodobljeno 20. april 2015 09.09 | Piše: Tomica Šuljič

Napad priznalo 19 navijačev Maribora, zato bodo družbeno koristni.

Ustanovitelj viol Roman Križnjak je obsojen na eno leto zapora. Foto: osebni arhiv

MARIBOR – Ko je sodnica Blanka Doberšek Keršič v konjiškem hramu pravice potrdila predlog tožilca Edvarda Ermenca, da se ustanovitelju navijaške skupine Viole Romanu Križnjaku izreče eno leto zapora zaradi napada v skupini v Tepanjah, se je končal največji sodni proces proti nogometnim navijačem v Sloveniji za brutalni spopad. 
Mariborski ljubitelji nogometa pomnijo številne bitke na zelenici, v četrt stoletja obstoja Viol se je v mestu ob Dravi zvrstilo nič koliko gostujočih navijačev. Mnogi so odšli z lepimi vtisi, a to bi težko rekli za privržence španske Seville; gostovanje v štajerski prestolnici si bo najbolj zapomnil Španec z dvojnim zlomom čeljusti, hudo sta jo skupila tudi italijanska voznika avtobusov.

Za uvod pa niso poskrbeli ne viole ne člani španske navijaške skupine Biris Norte, ampak – Poljaki. Navijači Seville ne veljajo za najbolj priljubljene; na evropskih gostovanjih so se še posebno zamerili poljskim privržencem kluba Slask, saj so jim v enem izmed navijaških spopadov ukradli transparente. Poljaki so 21. februarja lani – torej na dan, ko sta se v Ljudskem vrtu pomerila Maribor in Sevilla – prišli v lov na (španske) glave, kot se reče v navijaškem žargonu. Poljaki iz Vroclava niso mariborski zavezniki, ampak sovražniki njihovih poljskih prijateljev – a še pred navijači je petčlanska izvidniška ekipa slaskovcev okoli pol štirih popoldne naletela na slovensko policijo. »Policisti so pri njih našli pirotehniko ter črne volnene podkape z izrezi za oči,« je izsledke pregleda neželenih gostov pojasnil Milan Šadl z mariborske policije. Po neuradnih podatkih naj bi bila večina Poljakov v Avstriji, do nas pa drugi huligani – po neuspehu izvidnice, ki je končala v policijskem pridržanju – niso prišli.

Biris Norte so – kot prekaljeni borci – z letalom prišli do Italije, tam najeli avtobusa ter neopaženo prišli v Maribor. Deset minut pred 19. uro so gostujoči navijači na navijaških forumih po Evropi objavili fotografijo svoje ekipe z dveh mariborskih lokacij. To je bila španska rdeča rutka vijoličastim bikom, ki niso obrzdali strasti in želje po spopadu. Po srečanju je avtobusa s španskimi navijači spremljala policija, a le do Slovenske Bistrice.

Tepanjski tornado

Španska odprava je postala na bencinskem servisu v Tepanjah, da bi se okrepčala, takrat pa so se za njimi pripeljali mariborski huligani. Pretepali so Špance, vrgli sekiro v avtobus, pet ljudi so zaradi poškodb odpeljali v bolnišnico.

Policija se je oglasila dovolj kmalu, da je polovila nekaj viol še na prizorišču napada, izjave skesanca pa so z imeni soudeležencev napolnile policijski zapisnik. V sodnem procesu, ki se je začel nekaj tednov po napadu, so vsi razen enega – Križnjaka – priznali krivdo. »Nedvomno so k velikemu številu priznanj prispevale nižje kazni, ki se predlagajo v primeru priznanja krivde, v primerjavi s tistimi, ki so predlagane po opravljeni glavni obravnavi,« je ocenil vodja celjskega tožilstva Ivan Žaberl.

Roman Križnjak, ki je zaradi zadeve Tepanje že dobil enoletno prepoved obiskovanja domačih tekem NK Maribor, vseskozi trdi, da v pretepu ni sodeloval: »Bremeni me pričanje enega človeka, ki me v prvi izpovedi sploh ni navedel, v drugi pa je najprej navedel priimek, podoben mojemu. Kdo mu je potem navedel moje točne podatke?« se sprašuje Križnjak, ki je, kot pravi, zaradi ustanovitve Viol pogosto trn v peti policiji.

Njegov advokat Blaž Kovačič Mlinar pravi, da je sodnica slabo obrazložila sodbo in ni dovolila zaslišanja oškodovanih Špancev: »Tole ne bo obstalo, kajti zgolj dejstvi, da je bil predkaznovan za prometne prekrške in da je viola, nista zadostna razloga.«

Mlinar zato napoveduje pritožbo na sodbo okrajnega sodišča. Križnjaku so za priznanje sprva ponujali 200 ur družbenokoristnega dela, a je ponudbo zavrnil: »Dokazovati moram svojo nedolžnost, obsodili pa so me, čeprav obstaja več dvomov.«

Celjsko višje sodišče bo o pritožbi presojalo vsaj nekaj mesecev, zato zgodba ni končana. 

Deli s prijatelji