ZDRAVILEC

S konopljo le starki zdravil boleče noge

Objavljeno 27. november 2013 10.20 | Posodobljeno 27. november 2013 10.20 | Piše: Špela Ankele

Bogomirja Bernika zaradi 15,6 kilograma trave obsodili na štiri leta in osem mesecev zapora.

Foto: Špela Ankele

KRANJ – Na kranjskem sodišču so na zaporno kazen štirih let in osmih mesecev obsodili Bogomirja Bernika. Kot smo že poročali, je 52-letnik priprt od začetka letošnjega maja, za rešetkami pa se je znašel zaradi obtožb, povezanih z gojenjem prepovedane trave. To so gorenjski policisti pred dobrega pol leta odkrili na osamljeni in z gozdom obdani kmetiji v Žirovskem Vrhu. Kot je pozneje ugotovil sodni izvedenec, so med hišno preiskavo zasegli 15,6 kilograma prepovedane snovi in okoli hiše našteli točno 2214 rastlin. Sodba ni pravnomočna, obramba pa je že napovedala pritožbo.

Na eni strani sta zagovornika Tina Kikelj in Milan Krstić v sklepni besedi poudarjala, da obtoženemu ni bilo zagotovljeno pravično sojenje, in iskala luknje v delu policije. Droge, primerne za uživanje, je bilo bistveno manj, kot je navedeno v obtožnici, je bila prepričana odvetnica Tina Kikelj, ki je v zaključnem govoru poudarila, da je obtoženi zgolj oskrboval bolno staro gospo, saj ji je želel pomagati. Tako je zagovornica povzela besede ene od prič, ki je o tem, kako so sporne zeli zašle do stare gospe, v veliki dvorani kranjskega sodišča pripovedovala približno takole: »Noge jo bolijo tako zelo, da ne more spati. Predpisanih ima ogromno tablet. Bogo je rekel, da ji lahko pomaga, in mi januarja letos dal neki čaj zanjo. Že takoj naslednji dan me je vprašala, kje sem dobil ta čaj, saj da je prvo noč po treh, štirih letih, lahko spala. Odkar si je kuhala ta čajč'k, je imela manj bolečin in tudi jedla je lahko normalno.«

Odvetnik Milan Krstić je v sklepni besedi zgodbo umestil v širši okvir, saj je med drugim govoril o majskem dogodku sredi Ljubljane, kjer udeleženci lahko nemoteno puhajo prepovedane dime, opozoril je tudi, da je v več kot polovici ameriških držav dovoljenje gojenje konoplje za medicinske namene. Predvsem pa obtoženemu ni bila dokazana niti ena preprodaja, je poudaril zagovornik Krstić in podčrtal pretiravanje tožilstva, ki je računalo morebitni zaslužek ob preprodaji zaseženih snovi.

Nekako takole je šla v sklepni besedi računica okrožne državne tožilke Nadje Gasser: v posebej prirejenih prostorih so zasegli več kot 15 kilogramov konoplje, v okolici stanovanjske hiše pa so našteli več kot 2000 sadik konoplje, iz katere bi lahko pridobili vsaj 44 kilogramov prepovedane droge. Vsega skupaj bi lahko torej pridobili skoraj 60 kilogramov prepovedane droge. Za vsakega bi lahko iztržili 2000 evrov, kar pomeni, da bi droga prinesla skoraj 120.000 evrov zaslužka. »Če pa bi rastline zrasle še višje, bi lahko pridobili 1000 kilogramov konoplje in zanje iztržili vrtoglava dva milijona evrov,« je račun podaljšala tožilka in dodala, da je s takšnim računanjem zgolj želela poudariti težo kaznivega dejanja. Prepričano o dokazani krivdi in tem, da je obtoženi kaznivo dejanje storil zaradi koristoljubja, je tožilstvo predlagalo pet let in deset mesecev zapora.

Kot rečeno, je sodnica Andreja Ravnikar sledila zgodbi, ki jo je predstavilo tožilstvo. »Konoplja je konoplja,« je med drugim dejala sodnica in poudarila, da je pri njeni odločitvi odtehtala predvsem velika količina posušenih delcev, ki so bili po mnenju sodišča namenjeni preprodaji.

Večinoma industrijska roba?

Na hodniku kranjskega sodišča smo izvedeli, da naj bi obtožnica omenjala občutno prevelike količine droge, saj naj bi bila uporabna le dva kilograma zasežene snovi. Preostale sadike, in teh so našteli več kot 2000, pa naj bi bile industrijske in posajene zaradi pridobivanja konopljinega olja, vendar za tako dejavnost v Žirovskem Vrhu (še) niso imeli potrebnega dovoljenja. 

Deli s prijatelji