AFERA

S cerkvenimi evri užival v razkošju

Objavljeno 01. december 2015 20.50 | Posodobljeno 08. december 2015 15.52 | Piše: Boštjan Celec

Tako pravi tožilstvo in dodaja: paroh Peran Bošković jemal Cerkvi.

Sklicuje se na 7. člen ustave: država in verske skupnosti so ločene. Foto: Leon Vidic

LJUBLJANA – Ko so začeli pristojni šele preiskovati šušljanja, da naj bi 61-letni paroh Peran Bošković ukradel na stotisoče evrov, namenjenih delovanju Srbske pravoslavne cerkve (SPC) na Slovenskem, največ med zbiranjem sredstev za gradnjo kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani, je ta izbral zanimiv način ugovarjanja. Zahtevi za preiskavo je nasprotoval s tekstom iz ustave, ki veleva, da so država in verske skupnosti ločene. Toda prav ustava tudi določa, da smo pred zakonom vsi enaki, zato je bil za danes pred kazensko okrožno sodnico Vladislavo Lunder napovedan predobravnavni narok, na katerem bi paroha pobarali, ali je grešil. Narok so včeraj popoldne sicer preklicali, zato bo specializirani tožilec Boštjan Valenčič kdaj drugič razložil, zakaj visokemu predstavniku SPC očita kazniva dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja (zagroženih do osem let zapora) ter zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti (prav tako do osem let zapora).

Škorić zidal
na dveh koncih

V imenu SPC je Boškovića pred nekaj leti ovadil pravoslavni duhovnik Željko Lubarda, ki ima odgovor tudi na dopis že pokojnega metropolita Jovana iz Zagreba, ki je v prid Boškoviću, in sicer, da mora Cerkev poskrbeti za paroha in njegovo družino. S tem se Lubarda načeloma strinja, toda po njegovem to še zdaleč ne pomeni, da bo Cerkev plačevala duhovnikom tudi obroke za avtomobile ali za drug luksuz, ki z njenim delovanjem nima popolnoma nobene zveze.

Pravzaprav se je vse skupaj začelo z anonimko, ki je razkrivala, da si je paroh prisvojil del donacij, ki jih je Cerkev prejela za začetek gradnje pastoralnega centra, in si s tem denarjem v Gameljnah zgradil hišo. Bošković je obtožbe zavrnil, trdil je, da je za hišo, ki je vredna okoli 270 tisočakov, kot navaden državljan najel 150.000 evrov posojila.

Zdaj, ko je zadeva torej zrela za obravnavo na sodišču, pa smo izvedeli, da tudi tožilec v obtožbi omenja parohovo hišo. Kot zakoniti zastopnik SPC in varuh njenega denarja naj bi Bošković za dela pri gradnji pastoralnega centra družbi Latinos odštel 24.572 evrov, Marinu Marinku, s. p., 37.759 evrov, Zidarstvu Škorić Mira Škorića pa več kot 23.000 cerkvenih evrov, čeprav je vedel, da se dela na izstavljenih računih podvajajo ... Bošković je ravno tedaj v Gameljnah res gradil hišo dvojček, ugotavlja tožilstvo, tam pa je zidarska dela opravljalo prav Zidarstvo Škorić ...

Nekaterim subjektom naj bi paroh plačeval za sodelovanje pri gradnji centra, čeprav ni dokazov, da so pri tem sploh sodelovali. Tako naj bi družbi Empora Nova, ki jo je zastopal Tomica Popović, nakazal 20.216 evrov, podjetju Hum 2000 zastopnika Jovana Popovića 10.195 evrov, podjetju Printlab, katerega solastnik je bil tudi sam, pa pridobil za najmanj 21.144 evrov premoženjske koristi. Za 25.136 evrov škode naj bi povzročil tudi s plačevanjem preveč vgrajenega materiala.

Častili mu chevroleta

Organi pregona mu v obtožbi očitajo še, da je cerkveni denar razmetaval tudi za zasebne potrebe, stroške svojih družinskih članov, nakupe vrednostnih papirjev zase in za člane družine, si prilastil denar iz donacij za gradnjo pastoralnega centra ter gradbeni material, namenjen temu centru.

Za ženo Gordano Bošković naj bi plačeval naročnino za Delo (490 evrov), za kdo ve koga pa tudi naročnino za revijo Viva (44 evrov). Z bančnega računa SPC naj bi nakazoval za zavarovalne premije, dopolnilna zdravstvena zavarovanja in zavarovalne premije za motorna vozila za sebe, za ženo, za Joka Boškovića, Biljano Bošković in Gordano Vasić (9126 evrov).

Tožilci so prepričani, da so bile iz cerkvene malhe plačane položnice Telekoma Slovenije (2126 evrov), pri Summit Leasingu Slovenija pa obroki finančnega lizinga za chevroleta aveo (5208 evrov). Z računa SPC naj bi si vplačeval življenjsko zavarovanje (9389 evrov), poravnaval položnice za RTV-naročnino (469 evrov), Siol Internet (19 evrov), Ljubljanski kabel (1465 evrov). SPC naj bi mu častil dve članarini pri AMZS (74 evrov), račune za mobilne telefone zanj in za več članov njegove družine (10.702 evra), zamudne obroke pri Merkurju (1585 evrov), obroke za posojilo pri NLB Leasing Maribor (32.557 evrov), se kar ne preneha naštevanje tožilca Valenčiča, kako razsipno je po njegovem cerkveni denar zapravljal eden od najuglednejših verskih dostojanstvenikov v naši državi. Ki pa naj bi imel, mimogrede zapisano, tudi popolnoma spodobno plačo, najmanj 1500 evrov.

Sicer ne gre pričakovati, da bi Peran Bošković priznal krivdo. Že kmalu po izbruhu afere je namreč dejal, da se tožilstvo oklepa neresničnih navedb iz kazenske ovadbe na podlagi obrekovanj posameznih članov pravoslavne cerkve, katerih edini namen je očrniti ga pred verniki in celotno javnostjo.

Deli s prijatelji