VLOM V SEFE

Roparju banke SKB ob aretaciji niso kršili pravic

Objavljeno 17. maj 2013 20.30 | Posodobljeno 17. maj 2013 20.30 | Piše: U. P.

Preiskava je pokazala, da je varnostnik pomagal vlomilcem v sefe.

Foto: Črt Majcen

LJUBLJANA – Pred dnevi se je v nekaterih medijih pojavila alarmantna novica, da je sodišče v primeru kazenskega postopka proti priprtima roparjema v sefe SKB izločilo pomembne dokaze, in to zaradi tako rekoč začetniške in diletantske napake kriminalistov, ki ob aretaciji oziroma zaslišanju enemu od osumljencev niso ustrezno citirali njegovih pravic (da ima pravico do takojšnje pomoči odvetnika, da mora biti obveščen o razlogih za odvzem prostosti, da ni dolžan ničesar izjaviti …), kar bi verjetno znatno otežilo izvedbo dokaznega postopka in povzročilo izpustitev obtožencev.

Zaradi objektivnega poročanja o delu kriminalistov se je odzval Jakob Demšar, predsednik Društva kriminalistov Slovenije, in pojasnil naslednja dejstva: eden od priprtih je bil varnostnik v sefih SKB in so ga roparji onemogočili in zvezali, zato je bil že v začetku preiskovanja priča in obenem oškodovanec ter je bil pomemben vir informacij. Zato so ga kriminalisti večkrat izprašali in med njegovimi izjavami ugotavljali pomembne razlike. Njegove izjave kot priče in oškodovanca tega dejanja so bile tako kot mnogo drugih izjav oseb, ki so vedele kaj o ropu, po zakonodaji skupaj s kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu poslane na državno tožilstvo.

Oba obdolženca ostajata v priporu

Ko pa so kriminalisti po dolgoletnem vztrajnem delu prišli do relevantnih dokazov, da je bil varnostnik tudi sostorilec oziroma pomočnik pri tem ropu, so ga aretirali in mu s posebnim strokovnim zanosom in veseljem zrecitirali vse njegove pravice ter ga pridržali za 48 ur, sodišče pa je pripor podaljšalo. Ko pa so proti njemu napisali kazensko ovadbo, so sodišče ob privedbi opozorili, da so v ovadbi po neznanem storilcu, podani leta 2006, njegove prejšnje izjave, ki jih je dal v pravnem statusu bodoče priče oziroma oškodovanca, kar pa pomeni, da ob teh razgovorih s kriminalisti seveda ni bil opozorjen na svoje pravice do odvetnika, molčanja ipd., ker tega zakon o kazenskem postopku niti ne zahteva. Zato so kriminalisti sodišče v skladu s 83. členom zakona o kazenskem postopku opozorili, da so te uradne zaznamke o razgovorih izločili iz spisa in niso priloga pri podani kazenski ovadbi zoper znane storilce ob privedbi. Dejstvo je, da v primeru, ko se oseba iz npr. očividca, priče ali oškodovanca spremeni v osumljenca, njenih prejšnjih izjav, danih v predkazenskem postopku, ne morejo in ne smejo upoštevati v dokazovanju v kazenskem postopku.

Demšar je še prepričan, da so kriminalisti svoje delo na tem primeru opravili strokovno in zakonito, kar bo tožilstvu nedvomno pomagalo pri učinkoviti obtožnici. Oba obdolženca ostajata v priporu in nobeni relevantni dokazi niso bili izločeni.

Deli s prijatelji