ZAPUFANI

Revež jim je obljubil nebesa

Objavljeno 14. marec 2013 21.15 | Posodobljeno 14. marec 2013 21.15 | Piše: Boštjan Celec

Ko je obljubljal preporod srbskega mesteca, je bil v resnici na psu, zato gre v zapor.

LJUBLJANA – Slovenec Milan Kump s Starega Kota pri Dragi vsaj še nekaj let ne bo reševal zafurane občine Žitorađa. Veliko vprašanje sicer je, ali za te južnosrbske kraje sploh obstaja rešitev, ko pa sta nanje pozabila celo znani srbski politik Ivica Dačić in še bolj znana turbofolk zvezda Svetlana Ražnatović - Ceca, ki izhajata iz enega najrevnejših predelov države, in če so tamkajšnji velmožje tako naivni, da so februarja 2012 prav Kumpa sprejeli kot viteza, če ne kar cesarja.

Celo časopisje je poročalo o tem, da se bo slovenski zakonski par, 46-letna Dunja in 48-letni Milan Kump, z otrokoma preselil v Žitorađo, kjer namerava odpreti kobilarno za vzrejo dirkalnih konj islandske in frizijske pasme ter hladilnico. Živali, sadje in zelenjava bodo potovali na trge EU in Rusije. »Nad vasjo Grudaš pa si bova zgradila hišo in najela 60 hektarjev zemljišč, da zgradimo umetno jezerce ter motel s 30 sobami, saj sva na svojem primeru ugotovila, da obiskovalci vaših krajev nimajo kje prenočiti,« sta se kot deroča reka iz Kumpovih ust zlivala med in mleko.

Sam predsednik občine Žitorađa Goran Stojković je sijal v izjavah, da so Slovencu »všeč ljudje, ki tukaj živimo. Njegov prihod za nas pomeni zelo pomembno investicijo, največjo v zadnjem desetletju. Za nas sta že dve novi delovni mesti velika stvar, ta projekt pa bo zaposlil nekaj deset ljudi. Kump bo od našega prebivalstva odkupoval sadje, zelenjavo in hrano za konje. Prihajali bodo turisti!«

Ko pa je iz Slovenije pricurljalo, da gre za poslovneža sumljivega slovesa, je prvi mož Žitorađe hitro obrnil ploščo glede Kumpa, s katerim je že podpisal pismo o nameri. »Dogovor je bil, da kupi nekaj zemljišč, štiri hektarje tudi je, in sam plača za vse, o čemer je govoril. Razlagal je nekaj o tem, da ima denar in da ga bo dobil tudi od fondov EU. Pri nas je bil od novega leta do junija, ko sem slišal, da so ga v Sloveniji strpali v pripor, ker je goljuf. Še sreča, da nas ni stal veliko denarja, nekaj kosil smo mu plačali, in to je to. Sem pa slišal, da ga bodo kazensko preganjali nekateri lastniki naših trgovin, pri katerih je jemal material, a ga ni plačal,« je Stojković jecljal v pogovoru za Slovenske novice na dan, ko je Kump oktobra sedel na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča.

Burna so bila pričanja oškodovancev, ki jih je po trditvah tožilstva v domovini poslovno ogoljufal (pet primerov) ali ogoljufal (en primer). Očitki so se glasili, da je dvema obljubljal, da jima bo zgradil hišo, pa ene sploh ni sezidal, drugo je pa tako, da bog pomagaj. V trgovini z gradbenim materialom je kupoval z odloženim plačilom, plačal ni. Od sovaščana si je izposodil denar, vrnil ga ni, kot izvajalec del ni izplačal podizvajalca, čeprav mu je investitor nakazal denar.

Tožilstvo trdi, da so oškodovanci ob 166.000 evrov, ki si jih je protipravno prilastil prav Kump, zato je na včerajšnji zadnji dan sojenja zanj zahtevalo štiri leta zapora, sodnica Špela Koleta pa mu je eno od očitanih dejanj celo oprostila (tisto o slabo zgrajeni hiši; oškodovance je napotila na pod pravde).

Kljub temu je razsodila, da bo sedel še dlje, kot je zanj zahtevalo tožilstvo, in sicer štiri leta in štiri mesece. Po njenih besedah je v času, ko je grešil, zelo dobro vedel, da je v zelo slabem finančnem stanju, saj je imel blokiran račun, sprejemal denar za dela, ki jih ni opravil, si izposojal, nakazila pa preusmeril na transakcijski račun svojega majhnega sina. Sodnica je še razsodila, da mora nekaterim oškodovancem vrniti denar, druge je napotila na pravdo, ker pa je v resnici reven kot cerkvena miš, ga je oprostila stroškov postopka.

Deli s prijatelji