POD MIZO

Referentka prodajala 
vozniška dovoljenja

Objavljeno 03. januar 2015 11.20 | Posodobljeno 03. januar 2015 11.21 | Piše: Iztok Umer

Obeta se najdaljša zatožna klop v zgodovini slovenskega pravosodja.

Osebna izkaznica ni obvezna za mladoletne državljane, za polnoletne pa je obvezna, če nimajo druge veljavne listine (slika je simbolična)

KOPER – Če bo postala obtožnica pravnomočna, se obeta najdaljša zatožna klop v zgodovini slovenskega pravosodja. Nanjo naj bi sedlo kar 65 obtoženih za ponarejanje, dajanje in jemanje podkupnin in pomoč pri teh kaznivih dejanjih. S koprskega okrožnega sodišča obtoženim že pošiljajo obtožne predloge, pričakovati pa je pritožbe nanje, tako da bo trajalo še nekaj časa, preden bo obtožnica pravnomočna.

Po pisanju Primorskih novic naj bi bila glavna akterka afere pri prodajanju vozniških dovoljenj nekdanja referentka na sežanski upravni enoti, 43-letna Suzana Škrlj, posrednika pri prodaji naj bi bila oče in sin Danijel in Boris Dodič s štirimi pomočniki. Vozniška dovoljenja brez opravljanja izpita iz znanja cestnoprometnih predpisov in praktičnega dela izpita naj bi kupilo 58 obtoženih. Kriminalistična preiskava je bila zapletena, saj je referentka ob izdaji vozniškega dovoljenja s pečatom sežanske upravne enote zanj v dokumentacijo vložila ponarejeno potrdilo postojnskega izpitnega centra, iz katerega je izhajalo, da je kandidat opravil vse, kar je potrebno za izdajo vozniškega dovoljenja, kar pomeni, da naj bi bilo vse po pravilih tudi na sežanski upravni enoti.

Zataknilo se je, ko je leta 2009, nekaj mesecev po odpovedi, Škrljeva znova obiskala sežansko upravno enoto s pretvezo, da je po zapustitvi službe pozabila urediti neke zadeve. Še bolj je zasmrdelo, ko so policisti enemu od kupcev zaradi prometnega prekrška odvzeli vozniško dovoljenje, ko pa so ga pozneje znova zalotili za volanom, je imel že novo. Ob izbruhu afere so si morale upravne enote in izpitni centri za vsakega kandidata izmenjati potrebno dokumentacijo po elektronski pošti, tako da zlorab ne more več biti.

Brez znanja iz cestnoprometnih predpisov in opravljanja praktičnega dela vožnje je dovoljenje za 300–3500 evrov dobilo 58 ljudi z obalnokraškega in notranjskega območja. Nekateri so ga dobili za motor, večina za osebni avtomobil, bili pa so tudi taki, ki so ga kupili za vožnjo avtobusa in težkega tovornjaka. Škrljeva naj bi s posredniki tako v žep spravila okoli 60.000 evrov.

Dolga je bila že kriminalistična preiskava zaradi velikega števila vpletenih v nečednosti, po kazenskih ovadbah se je zavlekla še sodna preiskava, saj so se nekateri kljub vabilom izogibali soočenju s preiskovalnimi sodniki in tožilci. Nekaj so jih morali pred preiskovalne organe celo prisilno privesti. Sodna preiskava se je končala šele konec minulega leta. Pričakovati je seveda pritožbe na prejete obtožne predloge, te bo moralo sodišče pretehtati, nato pa bo obtožnica postala pravnomočna in bo sodišče lahko razpisalo sojenje. Vseh 65 obtoženih verjetno ne bo hkrati sedlo na zatožno klop, saj naš kazenski postopek predvideva, da se obtoženi na predobravnavnem naroku s tožilstvom ob priznanju krivde lahko dogovori o višini kazni. 

Deli s prijatelji