SODBA

Raje bi delal, kot sedel

Objavljeno 30. november 2012 20.55 | Posodobljeno 30. november 2012 20.57 | Piše: Boštjan Celec

Na leto in pol zapora obsojen piranski uradnik ne bi šel za zapahe.

Klavdij Mally. Se ga bo sodišče usmililo? Foto: Boris Šuligoj

KOPER – Nekdanjemu vodji oddelka za okolje in prostor na piranski upravni enoti Klavdiju Mallyju ne dišijo preveč zaporniške žimnice, na katere je bil pravnomočno obsojen zaradi afere z lokalnim poslovnežem in aktualnim parlamentarcem Gašparjem Gašparjem Mišičem.

Kazen leto in pol zapora je tega uradnika doletela septembra lani zaradi kaznivega dejanja jemanja podkupnine oziroma zaradi tega, ker je zahteval nezakonito nagrado. Grešil je leta 2003, ko je v zameno za dokumente, ki jih je podpisoval kot odgovorni uradnik, od Mišiča najprej zahteval najlepše stanovanje v Rezidenci Park, drugič poslovni prostor.

Sodišči, najprej koprsko okrožno, letos jeseni pa še tamkajšnje višje, sta sicer imeli v rokah le trditve Mišiča in njegove zunajzakonske partnerice Tatjane Celarc, a tudi nekaj prič je potrdilo, da se jim je Mišič potožil, da Mally od njega terja podkupnino.

Ta je očitke na svoj račun odločno zavračal, a so ga kljub temu obsodili, da je hotel od Mišiča dobiti stanovanje v Rezidenci Park (veliko 226 kvadratnih metrov in vredno 660.000 evrov), za gradnjo katere je hotel Mišič pri njem šele dobiti gradbeno dovoljenje. Po gradnji Rezidence pa je, tako na sodišču trdi Mišič, hotel tudi poslovni prostor na Dantejevi 5 v Piranu. Uradno bi speljala čist posel, sklenila kupo-prodajno pogodbo za 2000 evrov za kvadratni meter, Mally bi mu tudi nakazal denar, vendar pa bi mu ga moral vrniti.

Čeprav sta Mally in njegov odvetnik Boštjan Penko napovedala iskanje pomoči pri vrhovnem sodišču v obliki zahtevka za varstvo zakonitosti, je postala sodba z odločitvijo višjega sodišča pravnomočna, obsojenec pa je pred dnevi že prejel poziv, naj se decembra preseli za zapahe.

Očitno pa je zdaj Mally spoznal, da se mu ne splača čakati na odločitev vrhovnega sodišča, zato je prek odvetnika zaprosil koprsko sodišče, naj mu dovoli, da kazni ne odsluži z brezdelnim poležavanjem v zaporu, temveč v obliki družbenokoristnega dela. Greh ljudstvu bi odplačal z delom za društvo, ki deluje za ljudi s posebnimi potrebami, v dokaz, da so ga tam res pripravljeni sprejeti, pa je predložil tudi izjavo enega od humanitarnih društev, pri katerem bi brezplačno delal leto in pol.

Na koprskem okrožnem sodišču so za zdaj le ustavili postopek začetka prestajanja kazni, odločitve pa po naših informacijah še niso sprejeli.

V zahtevi za varstvo zakonitosti se sicer Mallyjeva obramba sprašuje, ali na Slovenskem res veljajo enaki zakoni za vse. Za primerjavo daje ravno njegov primer, ko je obsojen, da je nekaj zahteval, pa tega sploh ni dobil, in na drugi strani primer murskosoboškega tožilca Roberta Stojka, ki so ga s prsti v marmeladi ujeli ravno tedaj, ko je prejemal zahtevano podkupnino.

 

Deli s prijatelji