ZAPLET

Pripornikovo kartico uporabili kriminalisti?

Objavljeno 20. avgust 2013 11.42 | Posodobljeno 20. avgust 2013 11.42 | Piše: Aleš Andlovič

Heker Matjaž Škorjanc očita poskus zlorabe svojega moneybookersa.

MARIBOR – Zagovornik obtoženega računalniškega hekerja Matjaža Škorjanca, odvetnik Janko Jerman, je včeraj mariborskemu sodišču predlagal, naj preveri, kdo in na katerem plačilnem mestu je poskušal v začetku januarja lani, ko je bil Škorjanc v priporu, uporabiti njegovo plačilno kartico moneybookers. Ob tem je še posebno zanimivo, da so kartico – tako trdita obtoženi in njegov odvetnik – takrat hranili kriminalisti. So možje postave uporabili njegovo kartico? Če so jo, potem je to zadosten dokaz, da postopek ni bil v skladu z zakonom o kazenskem postopku. 


Kaj je neznanec poskusil plačati s Škorjančevo plačilno kartico?

Kot smo izvedeli, je ostalo zgolj pri poskusu, saj je izdajatelj kartice to zablokiral. Menda zato, ker je bil poskus plačila precej sumljiv. Okrožna sodnica Danila Dobčnik Šošterič je pojasnila, da bo sodni senat o predlogu obrambe odločal šele na naslednji obravnavi konec meseca. Obramba je tudi predlagala, naj se Škorjancu omogoči vpogled v dokumentacijo na zgoščenkah, in to le ob prisotnosti sodnega informatika (in ne izvedenca), saj glede na obseg podatkov do zdaj ni imel na voljo dovolj časa za pregled, zdaj, ko ni več priprt in je na prostosti, pa to lahko stori. Sodišče je predlog zavrnilo z razlago, naj Škorjanc predloži seznam dokazov, in bo dobil kopije. 
Po Škorjančevih besedah je težava v tem, da je treba za pregled vsake zgoščenke plačati deset evrov sodne takse, kar bi skupaj naneslo okrog 500 evrov, teh pa nima. Če bi si zgoščenke lahko kopiral sam, bi ta strošek odpadel: »Pred kratkim sem prišel iz pripora, sem brez zaposlitve, nimam statusa študenta, denarja za sodno takso nimam.« Predlagal je, naj se ga oprosti plačila sodne takse, o čemer sodnica še ni odločila. Brez vsaj malo hude krvi med obrambo in tožilstvom niti tokrat ni šlo. Odvetnik Jerman je namreč zahteval petdnevni rok za odgovor na neki odgovor tožilstva, češ da gre za nove trditve. Tožilec Izidor Rojs je nasprotoval z razlago, da to ni res, saj da je že vse v kazenskem spisu, a sodni senat je naposled ugodil Jermanu. Sodnica mu je zabičala, naj s tem konča pisne navedbe, povsem zadnja pisna stvar je lahko po njenih besedah le še zaključna beseda.

Iserdo kot metulj

Tožilstvo 27-letnega Mariborčana Matjaža Škorjanca, s spletnim vzdevkom Iserdo, bremeni izdelave zlonamerne kode butterfly bot, pripomočka, namenjenega za vdor v informacijski sistem, trikratne pomoči pri napadu na informacijski sistem in pranja denarja velike vrednosti. Afere se je oprijelo ime Mariposa, kar v španščini pomeni metulj, saj so bili menda prav španski hekerji najbolj vneti uporabniki zlonamerne kode.

Deli s prijatelji