SODBA

Pripornik bo dobil odškodnino

Objavljeno 12. avgust 2012 00.28 | Posodobljeno 12. avgust 2012 00.28 | Piše: Jure Predanič

Zaradi nehumanih pripornih prostorov bo dobil 2290 evrov.

LJUBLJANA – Slovenija mora izplačati odškodnino nekdanjemu priporniku Davorju Boniču, ki je bil med julijem 2006 in marcem 2007 priprt v Ljubljani. Čeprav so na državnem pravobranilstvu, ki zastopa državo, trdili, da Slovenija zagotavlja takšne razmere, da se še vedno spoštuje dostojanstvo zaprtih, je okrajna sodnica Maja Jurić pred dobrim letom državi naložila, da Boniču izplača 2290 evrov. Sodbo so potrdili tudi višji sodniki, tako da je zdaj pravnomočna.

Bonič je prek odvetniške družbe Matoz vložil tožbo decembra 2009 in v njej zahteval 6000 evrov. Kot je med drugim zatrdil, je bil sprva nameščen v sobo, ki je merila 20 kvadratnih metrov, v njej pa je bilo poleg njega še šest pripornikov. Na voljo je tako imel 2,8 kvadratnega metra, če pa odštejemo posteljo in omaro, pa manj kot kvadratni meter. V tem prostoru je preživel po 20 ur na dan, večinoma je sedel na postelji in čakal, da mine dan. V priporu je doživljal tako hude stiske, da je večkrat poiskal pomoč psihologa in psihiatra, zaradi tega je imel tudi hude duševne težave. Enkrat je celo poskušal storiti samomor, psihiatrinja pa je ugotovila, da je to storil zaradi nemira v sobi in želje po premestitvi.

Na pravobranilstvu so se strinjali, da so bivalne razmere zaradi prezasedenosti zaporov manj ugodne, kar pa še ne pomeni, da gre za nehumano prestajanje kazni zapora. Zatrdili so, da je v zaporih poskrbljeno za gibanje, ustrezno prehrano, zdravstveno oskrbo, higienske standarde in stike z zunanjim svetom. Med drugim so poudarili, da so imeli priporniki v sobi televizijo, trikrat na teden pa je šel Bonič lahko tudi v sobo za fitnes. Strinjali so se, da so med zaporniki res verbalni in fizični konflikti, kar pa so pripisali zaporniški subkulturi, ki da je prisotna v vsakem evropskem zaporu.

Sodnica si je tudi sama ogledala ljubljanske zapore in se strinjala, da so Boniču v več pogledih kršili osebnostne pravice, zaradi česar je trpel duševne bolečine. Ugotovila je, da imajo zaprti v celicah na voljo manj kot tri kvadratne metre prostora, čeprav bi bil primerno velik prostor najmanj 7 kvadratnih metrov za enega. V celicah prav tako ni ustreznega prezračevanja; ker je v njih preveč ljudi, med njimi nastaja več konfliktov, kot bi sicer, moten je tudi nočni počitek. Poleg tega so morali priporniki v nasprotju z zaporniki, ki so imeli na voljo jedilnico, jesti v sobah – ob tem ima šest pripornikov v sobi mizo za štiri ljudi in 20 minut časa, da pojedo, kot je ugotovila sodnica.

Boniču je prisodila 10 evrov na dan, ki ga je prebil v priporu. Slovenija je sicer več tovrstnih tožb, ki jih je vložilo več zaprtih na Povšetovi v Ljubljani, izgubila tudi na Evropskem sodišču za človekove pravice.

Deli s prijatelji