GORSKI REŠEVALCI

Primanjkuje zdravnikov za reševanje v gorah

Objavljeno 31. maj 2014 00.15 | Posodobljeno 31. maj 2014 00.15 | Piše: Špela Ankele

Reševalci bodo poleti, od julija do konca septembra, dežurali na Brniku.

Posredovanje helikopterja z ekipo reševalcev je bilo zaman. Rane mladca so bile prehude. Foto: GRS Tržič

KRANJ – Slovenski gorski reševalci so včeraj potegnili statistično črto pod lansko planinsko sezono. Največ gorskih nesreč (155) se je zgodilo med hojo po poti, sledijo poškodbe, nastale med aktivnostmi v zraku (47), med turnim smučanjem se je lani zgodilo sedem nesreč, med gorskim kolesarjenjem ena. Poleg tega je Klemen Belhar iz komisije za informacije in analize pri Gorski reševalni zvezi Slovenije opozoril, naj gorniki uporabljajo čelado.

»Lani se je največ nesreč zgodilo ob nedeljah in ponedeljkih. Zakaj tudi v ponedeljek, ne vemo, morda je to povezano tudi z naraščajočo brezposelnostjo,« je na nevarne ponedeljke opozoril Belhar in povedal, da se je lani največ nesreč zgodilo v popoldanskih urah, med 17. in 18.

Še vedno veliko snega

Igor Potočnik, predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije, se je osredotočil na poletna dežurstva z vojaško in policijsko helikoptersko posadko, ki bodo od 1. junija na Brniku. »Junija in septembra bodo dežurstva od petka do nedelje, julija in avgusta pa bodo dežurali vse dni v tednu. Do konca septembra se bo nanizalo 88 dni takšnih dežurstev,« je dejal Potočnik in opozoril na neusklajenost med tistimi ministrstvi, ki bi lahko pomagala do vsakodnevnega dežuranja gorskih reševalcev na Brniku. Ob tem je zanikal navedbe, ki so se nedavno pojavile v javnosti, in povedal, da bodo gorski reševalci tudi v prihodnosti uporabljali vojaške in policijske helikopterje, ter poudaril, da primanjkuje zdravnikov, ki bi bili usposobljeni za reševanje v gorah. »Trenutno na Brniku dežura 14 zdravnikov, nedavno je izobraževanje opravilo še sedem mladih. Toda ti se ne morejo vključiti v ekipe helikopterskega gorskega reševanja, saj še nimajo opravljene specializacije,« je pojasnil Igor Potočnik. Planinska zveza Slovenije in gorski reševalci so pripravili tudi svežo zgibanko, ki gornike poučuje o tem, kako ravnati ob gorskih nesrečah. Glavni napotki tistim, ki bi lahko opozorili na gorski nesrečo, so: ostanimo mirni, zaščitimo sebe in ponesrečenca in pokličimo številko 112. Ni odveč niti ponoviti, da je treba, ko potrebujemo pomoč helikopterja, v zrak to sporočiti z dvignjenimi rokami v obliki črke Y (kar pomeni YES).

Brane Žorž iz komisije za reševalne tehnike je opozoril, da je visoko gori še vedno veliko snega. Poudaril je, da se je treba pred turo pozanimati o razmerah in s seboj vzeti primerno opremo, odveč pa ni preveriti dostopa do izhodišča ture, saj posledice februarskega žleda marsikje še danes niso odstranjene.

Deli s prijatelji